Dawno, dawno temu za górami za lasami była piękna kraina nad Dniestrem i książę Włodzimierz Wielki wybudował tu zamek Chocim…

Naddniestrze

Wędrujemy dalej

Podobno w Ukrainie znajduje się 5000 zamków. Na razie zobaczyliśmy Łuck i Kamieniec Podolski. A to dopiero kropla w morzu. Większość średniowiecznych twierdz znajduje się w jej części zachodniej i południowej. Wiadomo, że były to tereny przygraniczne, które trzeba było obronić przed najeźdźcami. Od Łucka do Chocimia 337 km drogi asfaltowej. Oczywiście nasz ulubiony środek transportu – samochód jest jak zawsze niezawodny i docieramy tam po 5 godzinach jazdy.

Chocim – region Naddniestrza

Chocim znajduje się w obw. czerniowieckim w Ukrainie. Jest to region bogaty krajobrazowo o bardzo ciekawej i złożonej historii. Tak naprawdę na tym terenie były najpierw Księstwa Rusińskie potem po kolei Mołdawia, Turcja, Rosja, Polska i obecnie Ukraina. Po dotarciu do miejsca docelowego widzimy bajkowy obrazek. Potężna rzeka i tuż nad nią na kamiennej górze porośniętej trawą stoi zamek. Dookoła ruiny, cerkiew i cisza. Podróż w czasie gwarantowana. Zmierzamy brukowaną drogą w kierunku twierdzy.

Zamek w swojej okazałości

Do środka wchodzi się przez niewielki drewniany mostek i bramę wybudowaną przez Turków. Twierdza powstała w X w. Najpierw była drewnianą budowlą. Znajdowała się na pograniczu, a więc często atakowali ją najeźdźcy. Książę Daniel Halicki nakazał przebudować ją na kamienną. Obecnie zamek jest odrestaurowany i wręcz zachęca do przybycia. Warownia ma wysokie mury w najwyższym miejscu nad Dniestrem wznoszące się na 40 m. Ich grubość to 5 m. Ma 6 zadaszonych wież.

Chocim zamek

Na doskonale zachowanym dziedzińcu podziwiamy pałac komendanta. Jest to XV wieczny budynek w stylu gotyckim. Pod nim znajdują się lochy, w których prawdopodobnie przechowywano prowiant i broń. Po prawej stronie znajdują koszary i kaplica z pięknymi romańsko-gotyckimi zdobieniami. Zamek ma dwa dziedzińce. Większy był przeznaczony dla żołnierzy, a mniejszy dla komendanta i szlachty.  

Dziedziniec zamku

Jak wspominaliśmy wcześniej zamek wybudowano na skale. Na jego dziedzińcu znajduje się do dziś działająca studnia, która ma 65 m głębokości. Woda z niej pobierana do dziś jest bardzo smaczna.

Chocim – dziedziniec zamku – 65m studnia

Wiemy, że w średniowieczu system kar był bardzo surowy. Na przykład wschodnia wieża zamku miała miano Wieży Śmiertelników. Zrzucano z niej skazańców i przestępców. Od zewnątrz na murach widoczne są ornamenty z czerwonej cegły. Każdy element kiedyś miał swoje znaczenie. Na przykład widzimy symbol Golgoty – świętej góry i mądrości.

Bitwa pod Chocimiem

Najważniejsza rzecz, o której nie możemy nie powiedzieć. W latach 1621-1623 pod murami twierdzy toczyła się jedna z najważniejszych walk w historii całej Europy. Wojska Rzeczypospolitej w sojuszu z wojskiem kozackim pod dowództwem hetmana Sahajdacznego powstrzymały atak armii tureckiej. Uchroniło to Europę Zachodnią przed ekspansją tej nacji. Turcy musieli się zatrzymać i zawrzeć pokój. Mimo tego, że te ziemie nadal pozostały we władaniu Osmanów zwycięstwo w bitwie było bardzo istotnym elementem, który uratował całą Europę. Kozacy mieli dostać od króla w nagrodę przywileje. Niestety tak się nie stało, co doprowadziło później do kolejnej wojny. Ale to już inna historia. Pomnik hetmana Sahajdacznego znajduje się nieopodal miejsca tych zdarzeń.

„Szarża husarii pod Chocimiem w 1621”
H. Kaczor-Batowski
1912

Chocim – ciekawostki

Zawsze lubię poszperać tu i tam żeby się dowiedzieć czegoś więcej. Z takich najfajniejszych ciekawostek, które wiążą się z tym miejscem warto wspomnieć o tym, że:

  • Po pierwsze Chocim, to miejsce gdzie był obecny i Islam, i Chrześcijaństwo. Nieopodal zamku znajdują się ruiny meczetu wybudowanego przez Turków oraz cerkiew Aleksandra Newskiego wzniesiona w późniejszych czasach za panowania Rosjan.
  • Po drugie nazwa miejscowości przypuszczalnie pochodzi od czasownika „Chcieć” („хотіти” ukr.).
  • Prawdopodobnie na zamku w jednym z pomieszczeń kiedyś był harem.
  • W 1890 w okolicy twierdzy znaleziono skarb: monety pochodzące z różnych państw europejskich.
Ruiny meczetu i cerkiew Aleksandra Newskiego
  • Istnieje teoria, że w czasach, kiedy Kamieniec Podolski i Chocim znajdowały się w różnych państwach zakwitł na tych terenach przemyt. Więc wybudowano podziemny tunel, z którego korzystali kontrabandziści.
  • Zamek pozostaje ulubionym plenerem wykorzystywanym w filmach historycznych.
  • Od 2009 r. odbywa się tu festiwal międzynarodowy „Twierdza Chocimska”. Podczas jego trwania organizowana jest rekonstrukcja bitwy pod Chocimiem. W 2010 r. miał miejsce festiwal „Bitwa narodów”.
Pomnik hetmana
  • Zamek ma 1000 lat.
  • Chocim był najbardziej umocnionym miastem Naddniestrza.
  • W czasach, kiedy wynaleziono broń palną Turcy pobudowali dookoła fortecy Nowy Zamek. Niestety wskutek działań wojennych on się nie zachował. Pozostałości, to ruiny bastionów i rowów obronnych dookoła twierdzy.
Widok na okolice zamku

Tereny Naddniestrza to bardzo malownicza okolica. Sporo osób wybiera je, jako trasę tranzytową w drodze do Bułgarii lub nad morze Czarne. My również polecamy ten region. Warto się wybrać w te strony żeby zobaczyć w realu ten cud inżynierii średniowiecza. Jest on doskonale zachowany i odrestaurowany.

  • Chocim - pomnik hetmana kozackiego
  • Chocim - zamek
  • Ruiny meczetu, cerkiew Aleksandra Newskiego
  • Dziedziniec zamku - 65 m studnia
  • Dziedziniec -wejście do zamku
  • Droga do zamku Chocim
  • Chocim na mapie Ukrainy
  • Okolica zamku Chocim
  • Naddniestrze - Chocim

Polecamy przeczytać