Amfiteatr w Olsztynie

Amfiteatr w Olsztynie. Widownia z widokiem na zimowy zamek.

Amfiteatr im. Czesława Niemena w Olsztynie wybudowano na Starym Mieście tuż pod Zamkiem Kapituły Warmińskiej. Jego położenie sprawia, że łatwo go znaleźć. Często dobiegają stąd dźwięki koncertów i imprez artystycznych. Takie usytuowanie sprawia, że blisko stąd do wielu atrakcji w najbliższej okolicy.

Wiadomo, że Amfiteatr w Olsztynie powstał w 1978 roku w miejscu dawnej fosy. W 2006 został poddany gruntownej przebudowie. Nadaną mu wtedy formę możemy oglądać do dziś. Na widowni znajduje się około 1300 miejsc siedzących. Są one zwykle szczelnie wypełnione, głównie podczas zdarzeń artystycznych odbywających się w ramach Olsztyńskiego Lata Artystycznego.

Amfiteatr w Olsztynie. Widownia w amfiteatrze
Widownia w amfiteatrze

Amfiteatr w Olsztynie usytuowany przy zamku

Warto zauważyć, że Amfiteatr w Olsztynie leży praktycznie w centrum miasta na Starówce. Wkomponowany w mury obronne i zamkowe, za którymi płynie rzeka Łyna i rozciąga się Park Podzamcze.

Amfiteatr w Olsztynie. Widok na Zamek i kościół Matki Boskiej Królowej Polski.
Widok na Zamek i kościół Matki Boskiej Królowej Polski

Atrakcją jest to, że siedząc na widowni i spoglądając na występujących na scenie artystów możemy jednocześnie podziwiać Zamek Kapituły Warmińskiej górujący nad wykonawcami. Nie tylko mury XIV wiecznego zamku są widoczne w tle. W głębi nieco z lewej strony widać strzelistą wierzę stojącego na niewielkim wzgórzu Kościoła Matki Boskiej Królowej Polski.

Amfiteatr w Olsztynie. Kościół Matki Boskiej Królowej Polski widoczny z amfiteatru.
Kościół Matki Boskiej Królowej Polski widoczny z amfiteatru

Amfiteatr w Olsztynie przy Starym Mieście

Warto zauważyć, że do amfiteatru w Olsztynie bardzo łatwo trafić z rynku Starego Miasta. Po prostu należy kierować się w stronę Zamku. W związku z tym musimy przejść koło stojącego po prawej stronie Kościoła Ewangelickiego. To właśnie jego wieżę widzimy z terenu amfiteatru, kiedy spoglądamy w kierunku Starego Miasta.

Wejście do amfiteatru przy Ławeczce Kopernika

Zmierzamy w kierunku zamku. Minęliśmy kościół i teraz dochodzimy do zainstalowanej po tej samej stronie Ławeczki Kopernika. Naprzeciwko niej zobaczymy główne wejście do amfiteatru.

Amfiteatr zimą i wieczorem

Amfiteatr w Olsztynie jest miejscem imprez kulturalnych w okresie wiosenno-letnim. W okresie zimowym scena jest rozbierana i wtedy można zobaczyć z widowni całe piękno murów zamkowych.

Na wiosnę i lato, czyli okres odbywających się koncertów scena jest ponownie montowana.

Amfiteatr w Olsztynie. Wiosenne przygotowania do koncertów pod Zamkiem
Wiosenne przygotowania do koncertów pod Zamkiem

Warto dodać, że większość występów odbywa się w godzinach wieczornych, dlatego widzowie mają niezapomniany widok na oświetloną scenę i mury zamku.

Amfiteatr w Olsztynie. Jeden z wielu koncertów
Jeden z wielu koncertów w amfiteatrze

Będąc w okolicy olsztyńskiego Starego Miasta warto w czasie występów podejść do zamku w okolicy amfiteatru. Nawet zza ogrodzenia można w wolnej chwili posłuchać: śpiewu, muzyki, skeczy kabaretowych oraz obejrzeć fragmenty występów tanecznych.

Polecamy przeczytać

Komentarze