Cerkwie w Olsztynie

Cerkwie w Olsztynie. Katedra Greckokatolicka Pokrowy Matki Bożej

Mamy dwie cerkwie w Olsztynie, które służą mieszkańcom wyznania prawosławnego. Na al. Wojska Polskiego w pobliżu Parku Jakubowo możemy odwiedzić cerkiew prawosławną Opieki Matki Bożej. Natomiast przy ul. Lubelskiej prawie naprzeciwko dworca PKP zobaczymy Katedrę Greckokatolicką Pokrowy Matki Bożej.

Cerkwie w Olsztynie – Cerkiew pod wezwaniem Opieki Matki Bożej

Funkcjonują dwie cerkwie w Olsztynie. Jedną z nich jest cerkiew Opieki Matki Bożej. Znajdziemy ją w parku miejskim przy al. Wojska Polskiego. Wcześniej był tu cmentarz założony w 1886 roku. Ten został zlikwidowany w 1972 roku.

Cerkwie w Olsztynie. Cerkiew pod wezwaniem Opieki Matki Bożej zimą.
Cerkiew pod wezwaniem Opieki Matki Bożej

Wydaje się, że warto przejść przez ulicę. Znajdziemy się w Parku Jakubowo przy urokliwym jeziorku z fontanną. Po zwiedzaniu obiektu sakralnego warto pochodzić po tym parku i odpocząć na ławeczkach w cieniu drzew.

Cerkwie w Olsztynie. Jeziorko z fontanną w Parku Jakubowo naprzeciwko cerkwi.
Jeziorko w Parku Jakubowo naprzeciwko cerkwi

Cerkiew mieści się w zaadoptowanej do potrzeb tego wyznania dawnej kaplicy Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego. Ta wybudowana została w roku 1904 w stylu neogotyckim.

Pierwszą prawosławną mszę odprawiono w Olsztynie 25 grudnia 1946 roku w tej właśnie kaplicy. Przystosowano ją do potrzeb wyznania w 1947 r. Zamontowano wtedy ikonostas i usunięto organy oraz oficjalnie powołano do życia, jako cerkiew prawosławną.

Witraże w oknach zamontowano w latach dziewięćdziesiątych poprzedniego wieku.

Na teren cerkwi wchodzimy po schodkach przez metalową bramę. Po lewej stronie możemy zobaczyć prawosławny drewniany krzyż. Postawiono go w tym miejscu w 2001 roku dla upamiętnienia Akcji „Wisła”.

Cerkwie w Olsztynie. Cerkiew, a przed nią krzyż upamiętniający Akcję "Wisła"
Cerkiew, a przed nią krzyż upamiętniający Akcję „Wisła”

Ponieważ chcemy zwiedzić cerkiew musimy najpierw wejść do jej środka. Można to uczynić w niedzielę po godzinie dziewiątej. Należy jednak wyjść przed godziną dziesiątą, ponieważ później zaczyna się liturgia.

Świątynię wpisano do rejestru zabytków w 1988 roku.

Cerkiew prezentuje się okazale o każdej porze roku, więc warto odwiedzić jeden z wielu zabytków Olsztyna będąc w tej okolicy.

Katedra Greckokatolicka Pokrowy Matki Bożej

Cerkiew Greckokatolicką Pokrowy Matki Bożej zbudowaną na ul. Lubelskiej w latach 1995-2000 zobaczymy już z daleka będąc w okolicy Dworca Głównego PKP, ponieważ umieszczona jest na niewielkim wzniesieniu.

Historia tego miejsca sięga roku 1995, kiedy to został poświęcony plac pod budowę obiektu oraz ustawiony na nim krzyż. Budowę rozpoczęto dwa lata później, aby w roku dwutysięcznym poświęcić świątynię.

Cerkiew od 25 listopada 2020 roku jest katedrą. Nominacji dokonał papież Franciszek.

Cerkwie w Olsztynie. Katedra Greckokatolicka Pokrowy Matki Bożej
Katedra Greckokatolicka Pokrowy Matki Bożej

Obok katedry wybudowano dom parafialny, w którym znajduje się obszerna sala służąca lokalnej społeczności. Często odbywają się tu ciekawe koncerty organizowane dla mniejszości ukraińskiej.

Cerkwie w Olsztynie. Koncert zespołu z Ukrainy
Koncert zespołu z Ukrainy

We wnętrzu najefektowniej prezentuje się utrzymany w jasnych kolorach ikonostas z ciekawie wykonaną bramą carską.

Cerkwie w Olsztynie. Ikonostas w katedrze
Ikonostas w katedrze

Warto też zwrócić uwagę na witraże, które umieszczone są po przeciwnej stronie od ołtarza nad balkonem. Na balkonie zwykle znajduje się chór, który zachwyca podczas mszy wykonaniami pieśni religijnych.

Cerkwie w Olsztynie. Witraż w katedrze
Witraż w katedrze

Nie trzeba być wyznania prawosławnego, żeby podziwiać wnętrza prawosławnych zabytków sakralnych. Warto, więc będąc w Olsztynie odwiedzić te dwa obiekty, z których jeden jest katedrą natomiast drugi wpisany jest na listę zbytków.

Polecamy przeczytać

Komentarze