Kijów

Pomnik założycieli Kijowa i kolumna z Berehynią na Placu Niepodległości w Kijowie

Kijów to stolica Ukrainy, a zarazem jej największe miasto. To właśnie tu zatrzymaliśmy się w drodze do Sum, które opisaliśmy wcześniej. Pobyt w grodzie nad Dnieprem to wspaniałe przeżycie. Zobaczyliśmy wiele cerkwi, pomników, miejsc związanych z historią oraz zielonych zakątków. Dniepr z potężnymi mostami jest zdumiewająco piękny.

Odwiedziłem stolicę Ukrainy w 2019 r. i spędziłem w niej cały dzień. Miasto zrobiło na mnie ogromne wrażenie. Niestety obecnie jest pod ostrzałem, walecznie odbija ataki najeźdźcy i walczy o swoją wolność.

Miasto stało się twierdzą przystosowaną do obrony przed rosyjską armią w rezultacie ciężko się do niego dostać. Docierają tu cały czas konwoje humanitarne z pomocą z różnych części świata.

Kijów – miasto, które istnieje od ponad 1500 lat.

Historia Kijowa podobnie jak całej Ukrainy obfituje w wiele ważnych wydarzeń. Kijów założono na początku V wieku, jako osadę handlową na szlaku między Konstantynopolem a Skandynawią. Między IX a XI wiekiem było to centrum prowadzonego przez wikingów handlu. W 988 r. miał tu miejsce chrzest Włodzimierza I Wielkiego. Rok ten jest uznawany za chrzest Rusi. Pod koniec IX w. Kijów zostaje stolicą Rusi Kijowskiej. Następne lata to: zdobycie miasta przez Bolesława I Chrobrego, zniszczenie przez Tatarów (okupacja mongolska), włączenie do Wielkiego Księstwa Litewskiego, włączenie do Korony Polskiej (miasto królewskie), włączenie do Imperium Rosyjskiego, a potem bolszewickiego Związku Radzieckiego. Miasto doznało ogromnych zniszczeń po drugiej Wojnie Światowej. Od 30 lat jest stolicą niepodległego państwa – Ukrainy.

Dzieje Kijowa od XX wieku

W 1918 r. utworzono Ukraińską Republikę Ludową, a o miasto toczyły się zacięte walki z bolszewikami, którzy ostatecznie je zdobyli. W bitwie brała udział 3 Armia Wojska Polskiego. Z Charkowa przeniesiono tu stolicę Ukraińskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej. W latach 30 XX wieku NKWD w Bykowni pod Kijowem zamordowało 150 tys. ludzi. W 1941 r. Niemcy w Babim Jarze zmasakrowali kilkadziesiąt tysięcy Żydów z Kijowa. Po II wojnie światowej Kijów się odrodził i odbudował stając się trzecim najistotniejszym miastem Związku Radzieckiego. W 1991 roku parlament ukraiński ogłosił niepodległość Ukrainy, a Kijów został stolicą państwa. W latach 2004 i 2005 Kijów był miejscem pomarańczowej rewolucji. Zimą z 2013 na 2014 na placu Niepodległości miały miejsce wydarzenia związane z Euromajdanem. Obecnie Kijów jest jednym z miast, które rosyjski najeźdźca chce zdobyć i podporządkować. Warto zaznaczyć, że historia Rusi, Rusi Kijowskiej i samego Kijowa nie ma nic wspólnego z Rosją, a ta próbuje swoją dużo krótszą państwowość powiązać z bogatszym dziedzictwem Ukrainy.

Kijów – zwiedzanie i zabytki  

Dworzec kolejowy w Kijowie

Pobyt w Kijowie zacząłem od zapoznania się z dworcem kolejowym, do którego dotarłem pociągiem z Polski. Jest to kompleks kilku budynków znajdujących się przy centralnym skrzyżowaniu w mieście.

Kijów - jeden z budynków dworca głównego
Jeden z budynków dworca głównego w Kijowie

Hala główna wybudowana w 1932 r. robi wrażenie wielkością i wystrojem, który został odrestaurowany w 2001 r.

Kijów - hala na Dworcu Głównym
Hala na Dworcu Głównym w Kijowie

Chreszczatyk – główna aleja Kijowa

Po wyjściu z dworca wchodzi się na główną ul. miasta Chreszczatyk. Jej zabudowa została zniszczona podczas II wojny światowej. Armia Czerwona wycofując się zaminowała ważniejsze budynki, a potem je wysadziła doprowadzając do wielkiego pożaru. Ulica została odbudowana w stylu socrealistycznym w latach 50 XX w. Obecnie to szeroka aleja z ciekawą zabudową dająca wrażenie dużej przestrzeni. Kieruję się dalej w kierunku Placu Niepodległości.

Budynek Urzędu Miasta na Chreszczatyku w Kijowie
Budynek Urzędu Miasta na Chreszczatyku

Kijów – Plac Niepodległości

Plac Niepodległości lub Majdan Niezależności to główne miejsce Kijowa. Jest obszerną powierzchnią z pomnikami i fontannami.

Kijów - Fontanna na Placu Niepodległości
Fontanna na Placu Niepodległości

Odbywają się tu ważniejsze uroczystości państwowe. Obecny wygląd to wynik przebudowy z 2002 r.

Lacka Brama na Placu Niepodległości

Na placu w okolicy fontann stoi Lacka Brama. Na jej szczycie umieszczona jest figura archanioła Michała z rozpostartymi skrzydłami. To patron Kijowa i trzeba mieć nadzieję, że to piękne miasto ochroni przed zniszczeniami wojennymi. Brama jest odbudowana w miejscu tej, która jako jedna z trzech prowadziła do średniowiecznego miasta. Pierwsza wzmianka o niej pochodzi z 1151 r.

Kijów - Lacka Brama
Lacka Brama po drugiej stronie alei

Kolumna z Berehynią na Placu Niepodległości

Charakterystycznym punktem na Placu Niepodległości jest wysoka kolumna. Na jej szczycie ustawiono figurę Berehyni, która jest boginią słowiańską strzegącą ukrytych pod ziemią skarbów. W Kijowie postać ma symbolizować niezależność Ukrainy i przypominać o uzyskaniu niepodległości.

Kolumna z Berehynią - symbol niezależności Ukrainy na Placu Niezależności w Kijowie
Kolumna z Berehynią – symbol niezależności Ukrainy

Pomnik założycieli Kijowa na Placu Niepodległości

Kolejnym miejscem, które ciężko przegapić na Placu Niepodległości jest pomnik założycieli Kijowa. Są to pochodzący z plemienia Polan Kij, Szczek, Choryw i ich siostra Łybedź. Legenda mówi, że rodziców rodzeństwa zabili najeźdźcy ze wschodu, którzy również zniszczyli ich dom. Zmuszeni zostali do szukania nowego miejsca do życia. Bracia z siostrą dotarli nad Dniepr i okolica ich zachwyciła. Najstarszy z rodziny Kij zdecydował, że właśnie w tym miejscu zamieszkają i tak założony został Kijów.

Pomnik założycieli Kijowa na Placu Niezależności
Pomnik założycieli Kijowa

Pomnik Przyjaźni narodów w Kijowie

Idąc w kierunku rzeki Dniepr przechodzimy pod Tęczą, czyli pomnikiem „Przyjaźni narodów”. Miał on symbolizować pojednanie narodów Ukrainy i Rosji. Na zdjęciu u góry z prawej strony zaznaczono rysę na tym pojednaniu, która dotyczy aneksji Krymu w 2014 r. W obecnej sytuacji pęknięcie to raczej spowoduje zawalenie się tęczy i będzie wielką przepaścią dzielącą te dwa narody.

Kijów - Pomnik "Przyjaźni narodów"
Pomnik „Przyjaźni narodów”

Dniepr

Spacerując po Kijowie nie można ominąć punktów widokowych, z których podziwiamy panoramę Kijowa leżącego nad Dnieprem. Widać z takich miejsc jak duże jest to miasto ile jest tu mostów i statków, które pod nimi przepływają.

Widok na Dniepr i panorama Kijowa z punktu widokowego
Widok na Dniepr i panorama Kijowa z punktu widokowego

Z jednego z nich na tle rzeki podziwiamy pomnik Włodzimierza Wielkiego, który przyjmując chrzest w 988 r. wprowadził chrześcijaństwo, jako religię państwową. W XII w. został uznany za świętego.

Kijów - pomnik Włodzimierza Wielkiego
Pomnik Włodzimierza Wielkiego

Skwery i stoiska z pamiątkami

Przechodząc między różnymi ciekawymi punktami miasta napotykamy wiele skwerów z fontannami oraz urokliwe zielone zakątki. Są to miejsca, w których można odpocząć po długich spacerach i zwiedzaniu. Kijów to przecież bardzo duże miasto z wieloma pięknymi zakątkami i ulicami.

Jeden z wielu zakątków z zielenią i fontannami
Jeden z wielu zakątków z zielenią i fontannami

Na naszej drodze znalazło się też wiele straganów z różnorodnymi pamiątkami. Sprzedawcy są mili i chętnie rozmawiają z polskimi turystami.

Jeden z wielu straganów z pamiątkami
Jeden z wielu straganów z pamiątkami

Ministerstwo Spraw Zagranicznych w Kijowie

Zwiedzając Kijów samodzielnie lub z przewodnikiem zwróćmy uwagę nie tylko na Dniepr, pomniki, cerkwie oraz przeznaczone do odpoczynku miejsca z fontannami i kwiatowymi rabatkami. Popatrzmy też na budynki administracji rządowej, które przykuwają uwagę swoją wielkością i oryginalną architekturą. Budynek mera stolicy Ukrainy, którym obecnie jest słynny bokser Witalij Kliczko już pokazywaliśmy. Teraz kolejny obiekt, który nas zafascynował. Jest nim budynek Ministerstwa Spraw Zagranicznych Ukrainy.

Kijów - Budynek Ministerstwa Spraw Zagranicznych Ukrainy
Budynek Ministerstwa Spraw Zagranicznych Ukrainy

Cerkwie w Kijowie

Odwiedzając Kijów nie można na trasie zwiedzania nie umieścić chociażby kilku z bardzo wielu cerkwi i klasztorów w tym mieście. Z pewnością zachwycą one turystów z Polski, ponieważ takich obiektów sakralnych i w takiej ilości nie znajdziemy w naszym kraju.

Sobór św. Michała Archanioła o Złotych Kopułach

Początkowo obiekt był klasztorem, a obecnie to katedra Kościoła Prawosławnego Ukrainy. Sobór zbudowano w miejscu historycznym. Stała tu świątynia pogańska, a następnie pierwszy kościół na terenie obecnego Kijowa. Ciekawostką jest to, że tamten obiekt sakralny był pierwszym na Rusi, który miał kopuły pokryte złotem. Tak jest również w dniu dzisiejszym. W XVII w. klasztor był bardzo ważnym miejscem pielgrzymkowym na Ukrainie, ponieważ znajdowały się tu relikwie św. Barbary. W połowie lat 30 XX w. obiekt został wysadzony w powietrze przez władze stalinowskie. Obecnie podziwiamy sobór odbudowany pod koniec XX w. W kościele w roku 2014 mieścił się szpital polowy, który pomagał rannym w manifestacjach na Majdanie Niepodległości.

Kijów - Sobór św. Michała Archanioła o Złotych Kopułach
Sobór św. Michała Archanioła o Złotych Kopułach

Cerkiew św. Andrzeja w Kijowie

Cerkiew wybudowano w połowie XVIII w. na polecenie carycy rosyjskiej Elżbiety. Legenda mówi o tym, że już na początku naszej ery (40 r.) św. Andrzej przechodził pod wzniesieniem, na którym stoi kościół. To on stwierdził, że jest to dobre miejsce na założenie miasta i postawienie wspaniałej świątyni za sprawą bożą.

Cerkiew św. Andrzeja w Kijowie
Cerkiew św. Andrzeja w Kijowie

Cerkwi w Kijowie jest bardzo dużo i jedna jest ładniejsza od drugiej. Wiele jest bardzo znanych i często odwiedzanych jak np. Peczerska Ławra. Wnętrza wszystkich też są zachwycające.

Pomnik Bohdana Chmielnickiego w Kijowie

Posąg znajduje się na Placu Sofijskim i przedstawia Bohdana Chmielnickiego siedzącego na wspaniałym rumaku. Pomnik odsłonięto w roku 1888 z okazji 900-lecia chrztu Rusi.

Kijów - Pomnik Bohdana Chmielnickiego
Pomnik Bohdana Chmielnickiego w Kijowie

Złota brama w Kijowie

Złota brama to średniowieczna budowla wjazdowa do kijowskiego grodu Jarosława I Mądrego. Była jedną z trzech prowadzących do miasta i została zbudowana w połowie XI w. na wzór Złotej Bramy w Konstatynopolu. Obecnie możemy oglądać rekonstrukcję z 1982 r. Przygotowano ją z okazji 1500-lecia Kijowa.

Złota brama w Kijowie
Złota brama w Kijowie

W roku 1997 w okolicy Złotej bramy odsłonięto pomnik Jarosława Mądrego jednego z władców kijowskich.

Kijów - Pomnik Jarosława Mądrego przed Złotą bramą
Pomnik Jarosława Mądrego przed Złotą bramą

Metro w Kijowie

Metro w Kijowie jest najdłuższą miejską koleją podziemną w Ukrainie i ma też najwięcej stacji na swej trasie. Jest też najstarszym metrem w tym kraju. Jeden z punktów przesiadkowych (stacja Arsenalna) jest najniżej położonym miejscem w takim transporcie na świecie (105 m). Metro to jeden z punktów, który należy w Kijowie zobaczyć. Wszystkie stacje i dojścia do nich są zadbane i każda jest inna. Można je, więc podziwiać i potraktować, jako punkty turystyczne.

Jedna ze stacji metra w Kijowie
Jedna ze stacji metra w Kijowie

Metro jest stosunkowo młode, ponieważ pierwszy odcinek oddano do użytku w 1960 r.

Kijów - Jedna ze stacji metra
Jedna ze stacji metra w Kijowie

Były plany rozbudowy metra, ale obecnie służy ono, jako schron dla mieszkańców, którzy jeszcze z miasta się nie ewakuowali.

Trzeba mieć nadzieję, że Kijów będzie jeszcze zachwycać cały świat swoimi zabytkami i ukraińską gościnnością a agresor rosyjski zostanie pokonany.

Polecamy przeczytać

Komentarze