Portugalia – ciekawostki

Portugalia – ciekawostki. Ojczyzna żeglarzy i podróżników – najbardziej oddalony od Polski kraj w Europie, ale z pewnością warto tam się wybrać nie tylko z powodu pięknych zabytków i upalnego lata. Portugalia i jej ciekawostki, które z pewnością wyróżniają ten kraj na tle całej Europy zachodniej warto zobaczyć.

Portugalia – ciekawostki ogólne

Portugalczycy witają się poprzez podanie ręki. Panie w tym kraju na powitanie całują się dwukrotnie w policzek.

Wiadomo, że mieszkańcy tego kraju nie słyną z punktualności i lekceważą światła drogowe. Ale kierowcy bardzo często przepuszczają pieszych na pasach.

Portugalia -  Nazare
Nazare

Czarny kogut – symbol Portugalii

Czarny kogut - symbol Portugalii

Najczęściej kupowaną pamiątką z Portugalii jest czarny kogut. Jego postać znajdziemy na ceramice, tekstyliach oraz różnych akcesoriach domowych. Jest on uosobieniem sprawiedliwości, która zwycięża jeśli o coś walczysz. Legendę o czarnym kogucie zna każde dziecko w Portugalii. Kiedyś do miejscowości Barcelos przywędrował pielgrzym. Pech chciał, że został on posądzony o kradzież. Ale mężczyzna wypierał się i twierdził, że jest niewinny. W końcu stwierdził, że jego niewinność może potwierdzić nawet upieczony kogut, który zapieje jeśli ten człowiek zostanie posądzony o kradzież. I tak się stało. Kogut ożył i zapiał. A mężczyznę ułaskawiono.

Przyroda Portugalii

Portugalia to ojczyzna dębów korkowych. Ten cenny surowiec jest wykorzystywany w przemyśle winiarskim do produkcji korków do wina. Wiadomo, że 50% światowego materiału korkowego pochodzi właśnie z Portugalii.

Miasto Porto
Miasto Porto Portugalia

Od XIX wieku stałym elementem krajobrazu w Portugalii stały się drzewa eukaliptusowe. Prawdopodobnie sprowadzono je, jako rośliny ozdobne o walorach leczniczych. Bardzo dobrze przyjęły się one w miejscowym klimacie z racji braku naturalnych szkodników. Te drzewka doskonale podsuszały glebę i zwalczały szkodliwe owady. Ich olejki eteryczne obszernie wykorzystywano w przemyśle kosmetycznym, a cenne drewno w produkcji papieru. Niestety są też i skutki negatywne sprowadzenia tej rośliny. Eukaliptus w suchym klimacie staje się elementem łatwopalnym i jego olejki eteryczne oraz działanie wysuszające glebę wywoływały liczne pożary na terenie tego kraju. Mimo to Portugalia jest jedynym w Europie krajem, w którym rośnie najwięcej tego gatunku drzew.

Portugalia – ciekawostki: herbata portugalska

Portugalia to jeden z nielicznych Europejskich krajów gdzie produkuje się herbatę. Ten trunek przywędrował do tego kraju z Brazylii, bo to tam były zakładane pierwsze plantacje herbaty na terenach odkrytych przez Portugalczyków. Obecnie plantacja portugalskiej herbaty znajduje się na archipelagu wysp Azory. Herbata była prezentem od chińskiego cesarza dla króla Portugalii. Plantacje na wyspach udało się założyć dzięki dwóm chińskim osadnikom, którzy tu przybyli. Obecnie kultywuje się tu dwie odmiany czarnej i odmianę zielonej herbaty.

Portugalska  herbata
Portugalia – ciekawostki – herbata

I nawet ryż…

Kolejny egzotyczny gatunek roślin, który rośnie w Portugalii to ryż. Pojawił się on na tych terenach za czasów panowania Maurów w VII i VIII wieku. Potem Portugalczycy uprawiali ryż w swoich zamorskich koloniach. Prawdziwa ekspansja hodowli ryżu zaczęła się tu, od 1909 kiedy to udoskonalono gospodarkę pól uprawy ryżu. Pola ryżowe znajdują się w dorzeczu rzeki Sado.

Portugalia - pola ryżowe
Portugalia – pola ryżowe

Kuchnia portugalska – ciekawostki

Po pierwsze Portugalczycy uwielbiają wino. Do nich należy 8% światowej produkcji tego trunku. Najpopularniejsza odmiana to słynne Porto znane również w Polsce oraz Sangria.

Po drugie Portugalia to kraj nadmorski, więc w kuchni tego regionu Europy królują ryby oraz produkty sezonowe. Jedną z popularnych potraw, którą warto spróbować jest Caldeirade – gulasz rybny. Potrawa łączy w sobie różne gatunki ryb z dodatkiem pomidorów i papryki. Pewnie w każdej restauracji można spróbować Caldo verde tak zwanej zielonej zupy przygotowanej na bazie kapusty i jarmużu, któremu zawdzięcza swój kolor. Narodowa potrawa Portugalii to bacalhau – suszony dorsz.

Portugalia - ciekawostki - suszony dorsz
Portugalia – ciekawostki – suszony dorsz

Portugalia – ciekawostki : sławni Portugalczycy

Cristiano Ronaldo – jeden z najlepszych piłkarzy

Nelly Furtado – piosenkarka

Vasco da Gama – podróżnik, odkrywca Indii

Magellan – podróżnik, który pierwszy odbył podróż dookoła świata

Polecamy przeczytać

Komentarze