Portugalia – atrakcje turystyczne

Portugalia - Cobo da Roca

Portugalia – atrakcje turystyczne. Kraj położony w najbardziej zachodniej części Europy. Wyruszając do tego malowniczego i bardzo oddalonego zakątka kontynentu postanowiliśmy podróżować autokarem. Dotarcie do miejsca docelowego trwało dosyć długo.

Lourdes

Jesteśmy coraz bliżej Portugalii. W międzyczasie zatrzymaliśmy we francuskim miasteczku Lourdes, które słynie z objawienia Matki Boskiej. To bardzo znane miejsce w całej Europie każdego roku w rocznicę objawienia gromadzi tłumy pielgrzymów.  Najpierw zatrzymaliśmy się w niedużym hoteliku niedaleko od słynnej katedry, więc mogliśmy dostać się do tego sakralnego zakątka bardzo szybko. Szczególne wrażenie robi on wieczorem, ponieważ wierni czasami gromadzą się ze świecami i tworzą mistyczne kolumny światełek wędrujących w zmroku przed świątynią.

Portugalia – atrakcje turystyczne: dlaczego warto pojechać?

Nazwa kraju Portugalia pochodzi prawdopodobnie od łacińskiego słowa Portus Cale. Wiadomo, że kiedyś na północy kraju znajdowała się miejscowość Cale. Gdy okoliczne tereny podbili Rzymianie, to oni dodali do nazwy osady słowo „port” – Porto. Takie nazewnictwo rozpowszechniło się na zdobywane Rzymianami tereny i z czasem przyjęło się jako nazwa Portugalia.

mapa Portugalii i Hiszpanii
Mapa Portugalii i Hiszpanii

Portugalia to kraj bardzo atrakcyjny turystycznie: ma spektakularne zabytki, jego dzieje wiążą się z postaciami bardzo znaczącymi w historii świata. Portugalia ma przyjemny klimat. Temperatury nieco chłodniejsze nad oceanem Atlantyckim (powyżej 20 stopni) i upalne (około 40 stopni w cieniu) w głębi lądu sprawią, że nie traficie na deszczową pogodę latem i pojawi się piękna opalenizna.

Portugalia – atrakcje turystyczne: dlaczego warto…?

Architektura tego kraju różni się od pozostałej części Europy, owoce morza są w zasięgu ręki dla miłośników kuchni śródziemnomorskiej. Portugalia mimo tego, że ma podobny do hiszpańskiego język jednak się różni od swojego wschodniego sąsiada i kulturowo i krajobrazowo. Więc warto się poświęcić i przyjechać mimo dalekiej drogi.

Portugalia - Atlantyk w Nazare
Ocean Atlantycki

Porto – stolica północy

Miasto Porto znajduje się brzegach potężnej rzeki Duero. Polecamy wybrać się na rejs statkiem wzdłuż tego akwenu wodnego. Brzegi rzeki łączy aż 6 mostów. Jeden z nich zaprojektował sam Gustave Eiffel – projektant słynnej wieży w Paryżu.

Portugalia. Most nad rzeką Duero
Most nad rzeka Duero

Porto to jedno z najstarszych portugalskich miast, które z małej wioseczki rozwinęło się w stolicę winiarstwa. Właśnie tu butelkuje się słynną markę wina Porto.

Winiarnia w Porto. Portugalia
Winiarnia w Porto

Pośród najpiękniejszych zabytków jest Giełda Papierów Wartościowych eksponująca przepiękne wnętrza z biblioteką. Budynek można zwiedzić, ale tylko z grupą zorganizowaną. Najbardziej zachwyca sala Arabska.

Kamienice nad rzeka w Porto. Portugalia
Kamieniczki nad rzeką w Porto

Kolejny zabytek warty uwagi to Katedra Romańska. Prawdopodobnie wybudowano ją w XII wieku. Świątynia ma dwie wieże i pierwotnie miała pełnić funkcję kościoła obronnego. Zabytek wielokrotnie przebudowywano. Stoi na wzgórzu i sprawia niesamowite wrażenie na pierwszy rzut oka.

Portugalia - Katedra Romańska w Porto
Katedra w Porto

Przepiękny budynek z bardzo oryginalnym typowo portugalskim zdobieniem to Dworzec kolejowy. Azulejos to element dekoracyjny typowy dla tego kraju. Są nim cienkie ceramiczne płytki o barwie biało- granatowej, przedstawiające sceny historyczne lub postacie lokalne.

Portugalia – atrakcje turystyczne: Coimbra – miasto, gdzie powstała portugalska państwowość

Coimbra słynie przede wszystkim z najstarszej i najważniejszej w całym kraju uczelni. Wiadomo, że założył ją w 1290 roku  króla Dioniz I Rolnik. Uniwersytet to aktywnie działająca do dziś uczelnia, którą wpisano na światową listę dziedzictwa UNESCO.

Portugalia - Coimbra - stare miasto
Coimbra – stare miasto

Kolejny ciekawy zabytek tego miasta to kościół św. Krzyża. Pochowano tu dwóch pierwszych królów Portugalii. Kościół zachwyca swoim portalem. Stara katedra Romańska powstała w 1162 roku. Uważana za przykład architektury romańskiej. Prawdopodobnie to najstarsza świątynia w całym kraju. Coimbra leży na wzgórzu. Warto, więc rozpocząć zwiedzanie od budynków uniwersytetu, które położone są w najwyższym punkcie.

Fatima – miejsce objawienia Matki Boskiej

Bez wątpienia ta niewielka miejscowość Fatima stała się bardzo znana z powodu objawienia Matki Boskiej 13 maja 1917 roku. Jej obraz ukazał się trójce dzieci – pastuszków i pojawiał się ponownie 5 razy – 13 dnia kolejnego miesiąca. Matka Boska namawiała dzieci do gorącej modlitwy i przekazywała „tajemnice” związane z dziejami ludzkości. Podczas ostatniego objawienia ukazał się cud, który zaobserwowało jeszcze 70 tysięcy wiernych: słońce wirowało wokół własnej osi, a potem spadało w kierunku ziemi. Zgodnie z prośbą Maryi w miejscu objawień wybudowano Kaplicę Objawień. Przed budowlą znajduje się figura Matki Boskiej dokładnie w miejscu objawienia. Codziennie odbywa się tam różaniec i msza święta.

Portugalia - Kaplica Objawień w Fatimie
Kaplica Objawień w Fatimie

Największym i najwyższym budynkiem Sanktuarium jest Bazylika Matki Bożej Różańcowej. Ma on strzelistą 65 m. wieżę, a przy wejściu do niego znajduje się obszerna kolumnada. Kościół wybudowano w całości z miejscowego kamienia wg wskazówek Łucji – jednej ze świadków objawienia. Co roku Fatimę odwiedzają liczne tłumy wiernych. Przed kościołem znajduje się ogromny plac, na którym gromadzą się pielgrzymi. Naprzeciwko wejścia do katedry znajduje się pomnik Jana Pawła II, który obdarzał Matkę Boską Fatimską wielką czcią.

Portugalia - Wieża Bazyliki w Fatimie
Bazylika Fatimska

Batalha

Kolejne miasto na drodze. Tym razem Batalha. Zasłynęło ono z Opactwa Matki Boskiej Zwycięskiej, wybudowanego aby upamiętnić bitwę pod Kastylią. Portugalia odniosła w niej zwycięstwo. Nazwa miejscowości oznacza, bowiem słowo „bitwa”. Potężna budowla stała się miejscem spoczynku Jana I i Filipy Lancaster. W klasztorze znajduje się panteon dzieci pary królewskiej wśród nich pochowano Henryka Żeglarza – patron wszystkich odkryć geograficznych oraz założyciel portugalskiego imperium kolonialnego. Wchodząc do środka możemy podziwiać przepiękne krużganki Opactwa oraz zatrzymać się w zadumie przy grobie nieznanego żołnierza.

Ale kulminacją pobytu w tym tajemniczym miejscu jest zwiedzanie niedokończonych kaplic klasztoru.

Nazare – najpopularniejszy kurort kraju

Powoli opuszczamy miasto Batalha i zmierzamy na zachód do wybrzeża oceanu Atlantyckiego. W dawnych czasach Nazare było małą rybacka wioską. O tym fakcie mogą przypominać stelaże filetów ryb wystawionych do suszenia na słonecznych plażach tej miejscowości. Obecnie to popularny portugalski kurort, który słynie z doskonałych warunków do surfowania. Obszerne piaszczyste plaże, strzeliste kamienne klify to widok typowy dla Nazare. Wchodząc na najwyższy punkt widokowy możemy podziwiać panoramę miasta oraz dostrzec moc oceanu w całej jego okazałości: potężne fale, porywisty wiatr i jego siłę u naszych stóp.

Cobo da Roca – najbardziej wystający na zachód punkt Europy

Cobo da Roca to najdalej wysunięty na zachód punkt Europy. Prawdopodobnie jest to najchętniej i najczęściej odwiedzane miejsce na zachodzie Portugalii. Mimo licznych turystów proszę się nie zdziwić, że nie ma tu żadnych zabytków. Atrakcja główna to walory przyrodnicze. Przepiękne klify, urwiste skały, błękitny ocean oraz porośnięte bujną roślinnością górskie zbocza. Jest tu bardzo wietrznie i panowanie Posejdona jest wszechobecne. Wystarczy spojrzeć na horyzont oraz bliższą okolicę. Rzymianie nazywali to miejsce Wielkim Przylądkiem. Stoimy, bowiem na 100 metrowych klifach.

Lizbona – stolica Portugalii

Zmierzamy w kierunku Lizbony – stolicy Portugalii. Jedziemy wzdłuż wybrzeża podziwiając jego uroki: piaszczyste plaże, białe kłębiące się w oddali fale i bezkresny błękit oceanu.

Wybrzeża oceanu Atlantyckiego Portugalia
Portugalska plaża

Po przybyciu do stolicy udajemy się do Wieży Nawigacyjnej położonej tuż na nabrzeżu. Była ona kiedyś Urzędem Celnym, latarnią morską, telegrafem i więzieniem. Słowem budynek wielofunkcyjny. Więziono tu między innymi Józefa Bema – twórcę legionów polskich w Portugalii. Nieopodal znajduje się Pomnik Odkrywców i Żeglarzy.

Do roku 1755 zabudowa miasta była drewniana. Miasto w pewnym momencie zostało kompletnie zniszczone, ponieważ nawiedziły je dwie klęski żywiołowe: potężne trzęsienie ziemi oraz tsunami. Zniszczenia zmieniły oblicze miasta nie do poznania. Obecnie można tu spacerować po urokliwych wąskich uliczkach jak również po obszernym centralnym deptaku, na którym spotykamy tłumy turystów.

Spacerem docieramy do kolejnych zabytków Lizbony

Idąc mijamy w oddali Górę Zamkową, na której dostrzegamy fortecę. Jest to tylko replika średniowiecznego mauretańskiego zamku wybudowana w latach 40 XX wieku, ale robi wrażenie. Tak naprawdę Lizbona została podbita przez Portugalczyków. Kiedyś te tereny należały do Maurów. Inwazji na Lizbonę dokonał pierwszy portugalski król i osiągnął zwycięstwo.

Najpiękniejszym zabytkiem miasta z pewnością można nazwać Klasztor Hieronimitów, w którym znajduje się grób Vasco da Gama.

Uważa się, że Lizbona to miasto starsze niż Rzym prawdopodobnie o 4 wieki. Ciekawostką jest fakt, że karmienie gołębi jest tu surowo zabronione. Można podróżować po mieście różnymi środkami lokomocji, ale najbardziej oryginalnym, pozwalającym podziwiać miasto z lotu ptaka jest kolejka górska. Lizbona jest położona nad rzeką Tag. Znajduje się tu jedno z największych oceanariów na świecie.

Portugalia Lizbona rzeka tag
Most nad rzeką Tag

Wędrując przez Portugalię jesteśmy pełni podziwu i zaskoczeni bogactwem walorów przyrodniczych oraz różnorodnością tego regionu. Z pewnością mieszanka różnych kultur, religii i gorącego iberyjskiego temperamentu sprawiły, że podróż pozostawiła mnóstwo niezapomnianych wrażeń. Ale jak brzmi stare chińskie powiedzenie:

„Lepiej zobaczyć coś raz, niż słyszeć o tym tysiąc razy…”

Polecamy przeczytać

Komentarze