Ukraina – ciekawostki: co warto zabrać? O czym warto wiedzieć jadąc na Ukrainę? Oto kilka przydatnych informacji dla podróżnika.

Podróżować do tego kraju możemy korzystając z dowolnego środka transportu: pociągu, samolotu, autobusu, samochodu. Połączenia są aktywne i dostępne wg potrzeb. Jeśli wybieracie się w podróż samochodem to pamiętajcie, że czeka Was przejazd przez granice Unii Europejskiej. W obecnych czasach wymaganym jest posiadanie dokumentu potwierdzającego, że jesteście zaszczepieni przeciwko COVID oraz aktualnego ubezpieczenia na czas przebywania na terenie tego kraju na wypadek potrzeby leczenia choroby Covidowej. Oczywiście musicie pamiętać o zabraniu ze sobą paszportu zagranicznego Ukraina, bowiem nie jest członkiem Unii Europejskiej. Czasami na granicy możecie poczekać w kolejce do kontroli, więc warto zabrać ze sobą zapas kanapek i picia oraz ciepłe rzeczy, jeśli podróżujecie jesienią lub zimą.

Położenie geograficzne oraz interesujące fakty o Ukrainie

 • Po pierwsze Ukraina to największy kraj położony w Europie. Kiedyś była częścią Związku Radzieckiego, ale obecnie od 1991 (30 lat) jest niepodległym państwem. Przy okazji w miejscowości Rachów w Ukrainie znajduje się geograficzne centrum Europy.
 • Po drugie Ukraina posiada bogate zasoby gospodarcze w tym ¼ zapasów planety bardzo żyznej gleby zwanej czarnoziemem. 
 • Po trzecie Ukraińcy to jeden z najbardziej rozśpiewanych narodów świata. Skomponowali około 200 tysięcy piosenek ludowych.
 • Ponadto najdłuższy instrument muzyczny na świecie to ukraińska trombita.
 • W Ukrainie zaprojektowano i wybudowano największy samolot transportowy świata Aн 225 „ Мрія”.
 • Narodową walutą tego kraju jest hrywna  (UAH).
Hrywna (UAH)
Hrywna (UAH)

Kuchnia Ukraińska. Co warto spróbować?

Gastronomia tego kraju jest bardzo treściwa i sycąca. Niektóre potrawy przypominają kuchnię polską. Więc co warto popróbować:

 • Barszcz ukraiński – jest bardziej gęsty. Przygotowany na bazie mięsnego wywaru z dodatkiem dostępnych warzyw lokalnych: buraczki, marchew, ziemniaki, kapusta, fasola, cebula, z dodatkiem śmietany.
 • Solanka ukraińska – bardzo treściwa zupa na bazie kilku rodzajów mięsa o smaku kwaśno pikantnym z dodatkiem przypraw.
 • Warenyky – przypominają polskie pierogi, ale mają bardziej urozmaicone nadzienie ( w tym z podrobów, ziemniaków i grzybów, grzybów i kapusty, wiśni lub sera z kaszą gryczaną i t. d.)
 • Deruny – placki ziemniaczane z serowym nadzieniem podawane ze śmietanką na słono.
 • Winegret – sałatka jarzynowa z dodatkiem buraków, ogórków kiszonych i słodko kwaśnego sosu.
 • Kulisz – potrawa kozacka, treściwa i kaloryczna. Ugotowana na bazie kaszy jaglanej z warzywami i smażoną słoniną.
 • Syrnyky – serowe racuchy.
 • Zapikanka – ukraiński sernik z dodatkiem kaszy mannej.  Bywa podawany, jako danie śniadaniowe na ciepło z kisielem.
 • Uzwar – kompot z suszonych owoców najczęściej jabłek i gruszek.
Ukraina - ciekawostki - Ceramiczne wyroby ludowe
Ceramiczne wyroby ludowe

Ukraina – ciekawostki. Nietypowe zwyczaje.

Prawdą jest fakt, że Ukraińcy to naród bardzo serdeczny i gościnny. W Ukrainie można przyjść w gości bez zapowiedzi. I mimo to zawsze będziecie serdecznie powitani i ugoszczeni. Gdy idziemy w odwiedziny trzeba zdejmować obuwie oraz coś ze sobą przynieść (słodycze, ciasto, alkohol) zależy od zażyłości relacji i rangi spotkania.

Ukraina - ciekawostki - kuchnia ukraińska
Kuchnia ukraińska

Ukraina – ciekawostki: transport.

Zauważyliśmy, że w tym kraju bardzo popularnym środkiem lokomocji jest transport publiczny, często przepełniony zwłaszcza w godzinach szczytu.

Transport publiczny w Ukrainie
Transport publiczny w Ukrainie

Mimo kryzysu gospodarczego i licznej emigracji na ulicach miast można zaobserwować ogromną ilość drogich samochodów.

Ukraina - ciekawostki - Stare miasto Łuck
Stare miasto Łuck

Dziwnym jest fakt, że bardzo liczna grupa populacji ukraińskiej nie mówi w języku urzędowym – ukraińskim. Mniejszość rosyjskojęzyczna jest tu bardzo liczna. Nawet w jej stolicy – Kijowie język rosyjski dominuje. Bardziej rozpowszechniony jest on również w części wschodniej tego kraju.

Nieodłącznym elementem ukraińskiej mody są ozdobne wzory na ubraniach tak zwane „wyszywanki”. Zdobią one ubrania na wszystkich ważnych uroczystościach i wydarzeniach.

W Ukrainie zwłaszcza na wiosnę są często organizowane akcje sprzątania świata. Ludzie porządkują parki i inne miejsca użytku publicznego w czynie społecznym.

Ukraińska ozdobna dekoracja - wyszywanka
Ukraińska ozdobna dekoracja – wyszywanka

W dobrym zwyczaju u mężczyzn tego kraju, jako okaz szczególnej galanterii jest wysiadając z transportu pierwszym podawać rękę swojej Pani.

Ukraina - ciekawostki -Zamek Lubarta w Łucku
Zamek Lubarta w Łucku

Jako kolejną ciekawostkę pozwolę sobie wspomnieć fakt, że w Ukrainie od 2000 roku został wprowadzony nowy system oceniania w oświacie. Skala ocen w klasach 5 – 12 jest od 1 do 12. W nauczaniu początkowym oceny są opisowe jak w Polsce.

Ukraina - ciekawostki - Liceum Krzemienieckie
Liceum Krzemienieckie

Ukraińcy to naród bardzo wierzący. Ich religią jest prawosławie. Święta w domu obchodzą skromnie, ale  uroczystości religijne odbywające się w cerkwiach są bardzo uroczyście i wzniosłe.

Ukraina - ciekawostki - Prawosławna cerkiew m. Dubno
Prawosławna cerkiew m. Dubno

Ukraina to barwny kraj z bogatym, wielokulturowym dziedzictwem. Każdy region może się poszczycić czymś wyjątkowym. MyzwiedzaMY.pl na pewno tu jeszcze powróci.

Polecamy przeczytać

Komentarze