Rumunia – Kościół warowny w Biertan

Kościół warowny w Biertan

Dziś zapraszamy do kolejnej atrakcji w Rumunii, a jest nią kościół warowny w Biertan. To ciekawa odmiana, bo wcześniej oglądaliśmy dwa zamki oraz cuda natury w rezerwacie przyrody w Racos. Te dwa obiekty miały różnorakie przeznaczenie i przez to odmienną architekturę. Zamek w Peles był rezydencją królewską natomiast ten w Branie zbudowano, jako warownię i punkt celny.

Kościół warowny w Biertan - Umocnienia wokół kościoła
Umocnienia wokół kościoła

Biertan to miejscowość w rumuńskim Siedmiogrodzie, która znana jest z najbardziej okazałego kościoła warownego. Dzięki niemu oraz zachowanej od stuleci zabudowie Biertan od 1993 r. znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Kościół w Biertan jest wielką twierdzą
Kościół jest wielką twierdzą

Kościoły obronne w Siedmiogrodzie budowane były od XIII do XVI w. Są to budowle charakterystyczne dla miejscowości i większych wsi tego regionu. O ich wartości i liczbie niech świadczy fakt, że siedem z nich wpisanych zostało na listę UNESCO, a przecież nie wszystkie są tak okazałe jak ten w Biertan, o którym dziś opowiemy. Tych ufortyfikowanych świątyń w Transylwanii jest około 170.

Kościół w Biertan otoczony zielenią
Niezdobyta warownia otoczona zielenią

Kościół warowny w Biertan – wnętrza

Kościół we wsi Biertan z pewnością istniał już na początku XV w., a obecny kształt nadano mu 100 lat później. Powstał obiekt gotycki o trzech nawach równej wysokości. Warto też zwrócić uwagę na jego gwiaździste sklepienie.

Kościół warowny w Biertan - Wnętrze obronnego kościoła
Wnętrze obronnego kościoła

Z początkowego okresu istnienia kościoła pochodzą również stalle oraz tryptyk w ołtarzu głównym.

Kościół warowny w Biertan - Tryptyk w ołtarzu głównym
Tryptyk w ołtarzu głównym

Ciekawa jest również kamienna ambona z bogatymi dekoracjami rzeźbiarskimi. Jest to ważny zabytek, ponieważ istnieje duże prawdopodobieństwo, że zawiera podobiznę fundatora kościoła, czyli proboszcza Jana.

Kamienna ambona w Biertan
Kamienna ambona

Zmierzamy do zakrystii przez wejście ozdobione portalem. Okazało się, że w dawnych czasach pełniła ona również funkcję skarbca. Wiązało się to z potrzebą zabezpieczenia pomieszczenia.

Kościół warowny w Biertan - Drzwi do zakrystii, która pełniła funkcję skarbca
Drzwi do zakrystii, która pełniła funkcję skarbca

W drzwiach zamontowany został skomplikowany zamek, który po przekręceniu klucza porusza zasuwy przesuwające się zarówno w pionie jak i w poziomie. Rozwiązanie to do dziś zachwyca, ponieważ jednocześnie uruchamia 15 rygli za pomocą 13 mechanizmów. Został on w roku 1889 wystawiony na Światowej Wystawie w Paryżu.

Skomplikowany zamek do drzwi w zakrystii w Biertan
Skomplikowany zamek do drzwi w zakrystii

Portale zdobiące drzwi również przyciągają wzrok ciekawym i oryginalnym wykonaniem.

Kościół warowny w Biertan - Jeden z portali zdobiących wejścia
Jeden z portali zdobiących wejścia

W kościele znajdują się oczywiście organy i ta część jest nieco niższa od pozostałych naw.

Organy w kościele w Biertan
Organy w kościele

Spacer po obszarze kościoła warownego w Biertan

Wychodzimy z zabytkowych wnętrz kościelnych i wędrujemy poza jego murami. Okazuje się, że tu również jest bardzo ciekawie. Wiemy już, czemu ten obiekt nigdy nie został zdobyty i dlaczego mogła się tu zmieścić ludność z pobliskich wiosek.

Świątynię w Biertan chronią grube mury
Świątynię w Biertan chronią grube mury

Warowny gród kościelny zarówno z oddali jak i z wnętrza obronnych murów wygląda jak średniowieczny zamek, który imponuje wieloma wieżami oraz basztami. Ciekawostką jest to, że te elementy architektoniczne zachowały się w niezmienionym kształcie od czasów powstania. Dobrze to widać z terenu głównego placyku we wsi.

Kościół warowny w Biertan od strony wiejskiego placyku
Kościół od strony wiejskiego placyku

Wędrujemy i zapoznajemy się z murami obronnymi, których wysokość sięga nawet 12 m wysokości. Takich umocnień są aż trzy pierścienie. Ostatni z nich został zbudowany w XVII w.

Kościół warowny w Biertan - Umacnienia składają się z trzech rzędów murów obronnych
Umacnienia składają się z trzech rzędów murów obronnych

Między tymi fortyfikacjami ciągną się tajemnicze przejścia, Przy otworach strzelniczych oglądamy drewniane pomosty, z których prowadzono działania obronne.

Umocnienia sprawiły, że kościoła w Biertan nigdy nie zdobyto
Umocnienia sprawiły, że kościoła nigdy nie zdobyto

W mury wbudowano wysmukłe wieże, z których każda miała inne przeznaczenie.

Był taki okres, że większość mieszkańców porzuciła wiarę katolicką i przeszła na ewangelicyzm. Jedna z wież została jednak udostępniona tym, którzy pozostali przy pierwotnym wyznaniu.

Wieża na terenie grodu kościelnego w Biertan
Wieża na terenie grodu kościelnego

We wnętrzu, które oglądamy przez zabezpieczające kraty, zachowały się fragmenty fresków z XIV w.

Kościół warowny w Biertan - freski z XIV w. znaleźliśmy w jednej z wież
W wieży znajdują się freski z XIV w.

W kolejnej wieży znajduje się Więzienie Małżeńskie zwane też Pokojem Pojednania. To jest ciekawe miejsce, z którym się wcześniej nie spotkaliśmy. Zamykano tu pary małżeńskie, które planowały się rozstać, a ciężko było to zrobić, jeśli siedziało się razem w niewielkiej celi z jednym: łóżkiem, stołem, krzesłem, talerzem oraz kubkiem. W takich okolicznościach trudno było się nie pogodzić. Podobno na przestrzeni 400 lat tylko jedna para zdecydowała się na definitywne rozstanie.

Kolejna wieża na terenie kościoła w Biertan
Kolejna wieża na terenie kościoła w Biertan

Kościół warowny w Biertan – dalsze zwiedzanie

Kolejną wieżą jest ta, w której zobaczyliśmy Mauzoleum biskupów luterańskich.

Kościół warowny w Biertan - Jeszcze jedna wieża, do której weszliśmy
Jeszcze jedna wieża, do której weszliśmy

Postrzegamy w niej poustawiane pod ścianami płyty nagrobne hierarchów kościelnych. Są to cenne eksponaty sztuki kamieniarskiej z tamtych czasów.

Kolejnym elementem architektonicznym jest Wieża Zegarowa, a tuż obok znajduje się Wieża Ratuszowa, która była siedzibą rajców miejskich.

Kościół warowny w Biertan - Wieża zegarowa
Wieża Zegarowa

Budowla ta jeszcze lepiej prezentuje się z innego miejsca w grodzie obronnym.

Wieża Zegarowa w Biertan z innej perspektywy
Wieża Zegarowa z innej perspektywy

Na zakończenie naszej wizyty w warownym kościele w Biertan zerkamy jeszcze z murów twierdzy na panoramę okolicy oraz na znajdującą się pod murami wioskę. Wygląda to tak jak gdyby przez lata nic się tu nie zmieniło. Domy pokrywa charakterystyczna dla tego regionu czerwona dachówka, która kontrastuje z zielenią okolicznych wzgórz.

Biertan i okoliczne wzniesienia
Biertan i okoliczne wzniesienia

Według Światowej Listy Dziedzictwa Kulturowego od ponad 100 lat żaden budynek nie uległ tu modernizacji, a widok z murów pozostał niezmienny. Z tego względu cała wieś wraz z grodem kościelnym została objęta patronatem UNESCO.

Kościół warowny w Biertan - Panorama z murów kościelnych
Panorama z murów kościelnych

Polecamy przeczytać

Komentarze