Grecja – ciekawostki

Delfy

Grecja to najbardziej popularny kierunek wakacyjny w Europie. Kraj ten wyróżnia się na tle pozostałych bogatą historią oraz walorami przyrodniczymi. Grecja i jej ciekawostki od dawna cieszą się dużym zainteresowaniem. Kraj, w którym 300 dni w roku świeci słońce i jest ciepło, a momentami nawet upalnie to pewny kierunek wczasowy, gdzie pogoda sprzyja zdobyciu opalenizny w nietuzinkowym kolorze. Od Warszawy do stolicy Grecji – Aten jest 1595 km. To tylko 23 godziny samochodem. My wybraliśmy podróż samolotem.

Grecja-ciekawostki-antyczne ruiny
Antyczne ruiny. Grecja.

1. Grecja – ciekawostki: nazwa

Znaną nazwę „Grecja” wprowadzili starożytni Rzymianie. Pochodzi ona od niewielkiego plemienia Graika mieszkającego między Attyką a Beocją. Jednak sami Grecy jak w starożytnych czasach do dziś nazywają siebie Hellenami, a swoją ojczyznę – Helladą. Pochodzi ona od ich mitycznego protoplasty Hellena.

Grecja - ciekawostki - widok na Morze Egejskie
Widok na Morze Egejskie

2. Grecja – ciekawostki: położenie geograficzne

Grecja to kraj znajdujący się u styku Europy, Azji i Afryki, omywany morzem Egejskim, sąsiaduje z Albanią, Macedonią, Bułgarią i Turcją. Od 1981 r. jest w Unii Europejskiej. W 2002 ten kraj przyjął walutę euro, która zastąpiła ówczesną drachmę grecką.

3. Grecka flaga

Na greckiej fladze widnieje 9 poziomych biało niebieskich pasów. Błękit symbolizuje kolor nieba i otaczającego kraj morza, a biel to piana morskich fal. W lewym górnym rogu znajduje się kanton z białym krzyżem na niebieskim tle, który wskazuje powiązanie z cerkwią prawosławną. Wiadomo, że 87% ludności w Grecji jest wyznania prawosławnego.

Flaga Grecji
Flaga Grecji

4. Grecja – ciekawostki: bogactwo narodowe

Warto dodać, że mieszkańcy Grecji to bardzo gościnni i otwarci ludzie. Jednak nie słyną z wielkiej punktualności i robią wszystko powoli i wytrwale. Kraj jest znany na całym świecie z wyrobów spożywczych i doskonałej kuchni. Grecja to światowy eksporter oliwy z oliwek, greckiego jogurtu i serów Feta. Najsłynniejsze potrawy kuchni greckiej: gyros, sałatka grecka, pita, gołąbki z liści winogron. Grecja jest światowym eksporterem doskonałej jakości marmuru (9%). Ten kraj zajmuje drugie miejsce na świecie pod względem liczebności floty morskiej za Japonią.

Grecja - ciekawostki - Kanał Koryncki
Kanał Koryncki

5. Ukształtowanie terenu w Grecji

Grecja to kraj w 80% górzysty. Najwyższy szczyt górski w kraju to Olimp 3000 m nad p. m. Poza górami Hellada obejmuje 2,5 tysiąca wysp. To 20% powierzchni całego terenu kraju. Popularne wyspy turystyczne: Kreta, Santorini, Rodos, Korfu, Lesbos. Są również i półwyspy. Jeden z nich – Chalkidiki odwiedziliśmy. Jest to miejsce przebogate w urokliwe i spektakularne krajobrazy, powalające zachody słońca i potężne górskie masywy w oddali.

Masyw Meteory
Masyw Meteory

6. Grecja – ciekawostki: atrakcje turystyczne

Rocznie ten kraj odwiedzają całe rzesze turystów. Ilość przybyłych gości przewyższa o 6 mln. populację kraju. Rocznie przybywa tu ponad 16 mln. turystów. Nic dziwnego, ponieważ ten kraj ma 18 obiektów historycznych wpisanych na Światową Listę Dziedzictwa UNESCO:

 • Świątynia Apollina,
 • Ruiny wyroczni w Delfach,
 • Wzgórze Akropol w Atenach,
 • Góra Atos,
 • Kompleks klasztorów w Meteorach,
 • Zabytkowe Saloniki,
 • Sanktuarium Asklepiosa,
 • Stanowisko archeologiczne Rodos,
 • Starożytne ruiny Olimpii,
 • Stanowisko archeologiczne Mykeny,
 • Stanowisko archeologiczne Korfu.

7. Delfy – wyrocznia

Obowiązkowy punkt zwiedzania to ruiny zabytkowej wyroczni w Delfach. Niegdyś było to bardzo ważne miejsce w kraju, które zasłynęło i za jego granicami. Przyjeżdżali do Delf również władcy z Egiptu i Lidii. Miejscowość znajdująca się przy uskoku tektonicznym, z którego w tych czasach ulatniały się wyziewy wulkanicznych oparów z ziemi. Pod wpływem powyższych lokalne wieszczki (a było ich trzy) przewidywały przyszłość i wróżyły. Miejsce o powierzchni bardzo rozległej obecnie przedstawia tylko starożytne ruiny. Zwiedzanie w okresie letnim może być ciężkim z powodu ogromnych upałów. Ale mimo to zwiedza go corocznie ogromna ilość turystów, podziwiając malownicze ruiny, które są tylko namiastką wielkości starożytnego miasta.

8. Co ma Święty Mikołaj wspólnego z Grecją

Prawdziwy Św. Mikołaj – biskup Miry mieszkał na przełomie III i IV w. w Grecji. To starożytne miasto obecnie znajduje się na terytorium Turcji.

9. Cud świata – Meteory

Meteory to masyw skalny znajdujący się w okolicach miasta Kalambaka w środkowej Grecji na wysokości 540 m nad p. m. Na szczytach górskich znajdują się tu 24 monastyry prawosławne. Pierwsi mnisi pojawili się w tej okolicy w X w. Wg legendy Święty Anastazy, który przyleciał na szczyt na skrzydłach orła założył tu pierwszy monastyr. Do dziś zachowało się sześć działających monastyrów. Niektóre są udostępnione turystom.

10. Ateny – stolica Grecji

Największe miasto i stolica kraju to Ateny. W czasach starożytnych to było państwo – miasto, w którym mieszkało prawie 100 tys. osób. Najsłynniejszy i najstarszy jego zabytek znajduje się na wzgórzu Akropolu. Było to miejsce kultu bogini Ateny na cześć, której miasto uzyskało swoją nazwę. Liczne świątynie wybudowane z białego marmuru wybudowano w owych czasach na tym wzgórzu. W jednej z nich znajdował się posąg bogini – patronki, po którym obecnie ślad zaginą. W naszych czasach to tylko urokliwe zabytkowe ruiny. Nazwa Akropol pochodzi z greckiego „acro” – wysoki i „polis” miasto.

11. Grecja to bogactwo muzeów

Kraj ma największą ilość muzeów i stanowisk archeologicznych na świecie. Co jeszcze raz potwierdza jego bogatą historię i kulturę. Najpopularniejsze to Acropolis Muzeum w Atenach, które odwiedzili turyści z około 180 krajów.

12. Kolebka demokracji i Igrzysk Olimpijskich

Grecja to nie tylko kolebka demokracji, a również miejsce pierwszych Igrzysk Olimpijskich na świecie. Odbywały się one w Olimpii co cztery lata. Sama nazwa Olimpiada oznacza czteroletni okres między kolejnymi igrzyskami. Na czas Olimpiady zaprzestawano wszelkiego wojowania na 2 miesiące. Same igrzyska trwały 5 dni. Resztę czasu przeznaczano na przygotowanie i dojazd do miejsca zawodów. W czasach obecnych Igrzyska Olimpijskie rozpoczynają się po odpaleniu ognia olimpijskiego w ruinach świątyni w Olimpii, który potem sztafetowo jest przekazywany do punktu docelowego, gdzie w wybranym czasie igrzyska się odbędą. Ceremonię rozpoczęcia zawsze prowadzi reprezentacja Grecji, jako pierwsza ekipa wchodzi na stadion olimpijski.

Ruiny greckiej świątyni
Ruiny greckiej świątyni

13. Sławni Grecy

 • Maria Callas – śpiewaczka,
 • Arystoteles – filozof,
 • Homer – śpiewak, recytator, prawdopodobnie autor „Iliady” i „Odysei”,
 • Pitagoras – matematyk,
 • Tales – matematyk, filozof, astronom,
 • Archimedes – filozof, matematyk,
 • Sokrates – filozof,
 • Platon – filozof,
 • Aristoteles Onasis – przedsiębiorca.
Zachód słońca w Grecji
Zachód słońca nad Morzem Egejskim. Widok z półwyspu Chalkidiki

Polecamy przeczytać

Komentarze