Gruzja – ciekawostki

Gruzja- cerkiew prawosławna

Gruzja – ciekawostki. Jest to mało znany, egzotyczny kraj. Podróże poszerzają nasze horyzonty i wzbogacają doświadczenia. Z wiekiem stajemy się coraz bardziej wymagający i ciekawi nowych doznań.  Jeśli ciężko jest się zdecydować: wyruszyć nad morze czy wybrać się w góry to z pewnością polecamy kierunek do Gruzji. Dlaczego warto i jak ciekawy jest ten kraj opisujemy poniżej.

Można również obejrzeć film z naszej wyprawy.

góry Kaukaz
Góry Kaukaz

1. Gruzja – ciekawostki: kraj leży na pograniczu Europy i Azji na Kaukazie Południowym.

Jej kraje sąsiadujące to Rosja, Armenia, Turcja i Azerbejdżan. Od zachodu jest omywana Morzem Czarnym. 80% terytorium kraju stanowią potężne góry, które pokrywają liczne lodowce.  1/3 krajobrazu to lasy bukowe i zarośla. Jest to region aktywny sejsmiczne. Ostatnie potężne trzęsienie ziemi miało miejsce w 1991 roku. Obecnie prężnie rozwija się tu w porze letniej i zimowej turystyka górska. Powstają nowe hotele i ośrodki rekreacyjno-sportowe.

Góry Kaukaz. Widok na szczyt Kazbek
Góry Kaukaz. Widok na szczyt Kazbek

2. Gruzja – ciekawostki: 12 stref klimatycznych od subtropików po tereny półpustynne.

Jest to najbardziej zróżnicowany klimatycznie kraj. Ma 49 rodzajów gleb, co sprzyja rolnictwu. Doskonale rosną tu cytrusy, orzechy laskowe, winogrona i nawet herbata. Można również pozwiedzać miejscowe winiarnie i podziwiać plantacje herbaty nucąc słynną niegdyś w Polsce piosenkę o herbacianych polach.

3. Gruzja to najstarszy region winiarski na świecie.

Winorośl uprawia się tu od 9000 lat. UNESCO wpisało na listę światowego dziedzictwa tradycyjną gruzińska metodę produkcji wina w glinianych naczyniach. Przypadkowo odkryto kiedyś, że zakopany w glinianych dzbanach do ziemi sok z winogron zamienia się w doskonałe wino. Ten trunek gruziński obecnie jest znany na całym świecie i można go bez problemu nabyć w Polsce. Produkuje się tu również bardzo dobry koniak. Istnieją firmy rodzinne z wieloletnią tradycją wytwarzania przekazywaną z pokolenia na pokolenie, które zapraszają turystów na zwiedzanie i degustację.

Gruzja - ciekawostki - Koniak gruziński
Koniak gruziński

4. Gruzja – ciekawostki: Supra – gruzińska biesiada znalazła się na liście niematerialnego dziedzictwa UNESCO.

Odbywa się z niebywałym przepychem i obfitością potraw oraz śpiewem, tańcami, a także głośną muzyką. Miejscowa kuchnia jest bardzo sycąca, kaloryczna z dodatkiem ogromnej ilości przypraw i ziół, pośród których króluje z pewnością najbardziej kolendra.

Potrawy tradycyjne, których koniecznie trzeba spróbować to pikantna zupa charczo, gruziński chleb przeróżnych rodzajów w zależności od regionu – chaczapuri, pierożki – chinkali oraz na deser czurczchele. Warto dodać, że szaszłyki znane są na całym świecie, ale te miejscowe smakują wyśmienicie w połączeniu z lokalnym winem.

5. Gruzja – ciekawostki: niezbędnym elementem biesiady w tym kraju są toasty.

Dotyczą one zdrowia, gości, gospodarzy i czasami nawet polityki. Każdy ma jakiś głęboki kontekst, morał i nigdy się ich wątki nie powtarzają. Gruzini z pewnością, to jeden z najbardziej gościnnych narodów świata. Przybyłych wita się tu zawsze chlebem i solą.

Gruzja - ciekawostki - kuchnia gruzińska
Kuchnia gruzińska

 6. Lot z Warszawy do Kutaisi trwa 3 godziny.

Na miejscu można podróżować wg zamiłowania i zatrzymać się w hotelach, które proponują bardzo dobre warunki oraz wysokie standardy obsługi. Zwiedzając ten kraj podróżowaliśmy autokarem zmieniając zakwaterowanie. W każdym miejscu turyści byli witani bardzo życzliwie. Gruzini zabiegają o uznanie na świecie, ponieważ kiedyś ten kraj był bardzo uzależniony od Rosji za czasów Związku Radzieckiego. Z jego rozpadem w 1991 Gruzja stała się państwem niepodległym, a jego mieszkańcy uważają siebie od tej pory za Europejczyków.

Gruzja - ciekawostki - Kaukaz z lotu ptaka
Kaukaz z lotu ptaka

7. Podczas agresji Rosji na Gruzję w 2008 roku Polska była pierwszym krajem, który ją poparł.

Od tej pory Gruzini z ogromną wdzięcznością i sympatią traktują Polaków, którzy są zawsze mile widziani w tym kraju.

Gruzja - ciekawostki - Widok na miasto Sighnaghi
Widok na miasto Sighnaghi

8. Patronem tego kraju jest Św. Jerzy.

Flaga gruzińska to duży czerwony krzyż tego patrona na białym tle i czerwone mniejsze dookoła reprezentujące 4 główne mniejszości etniczne: mieszkańców Osetii Południowej, Abchazji, Adżarii i Dżawachetii. 87% mieszkańców kraju to Gruzini.

9. Jest to drugi kraj po Armenii, który bardzo wcześnie przyjął chrześcijaństwo (początek IV wieku).

83% ludności jest wyznania prawosławnego.

10. Waluta gruzińska to lari.

gruzińska waluta - lari
Gruzińska waluta

11. Starożytni Grecy nazywali ten region Iberią (obszar górski) i Kolchidą region wybrzeża Morza Czarnego.

Na obszarze tego kraju zachowały się liczne egzotyczne ruiny z dawnych czasów owiane legendami i tajemniczymi mitami. Samo pochodzenie nazwy tego kraju ma dużo wersji. W średniowieczu ten region należał do Imperium Perskiego, a jego mieszkańcy zwani byli Gurj.

Gruzja - ciekawostki - ruiny średniowiecznej twierdzy Ananuri
Ruiny twierdzy Ananuri

W języku perskim i tureckim słowo „gurzy” oznaczało „siłę walczącą z Islamem”. Dowodem burzliwych dziejów tego regionu pozostają zabytkowe ruiny, klasztory górskie oraz skalne miasta z XII w., które służyły za schronienie przed najeźdźcami. Obecnie znajdują się pod ochroną.

 ruiny Karawan Saraju w Gruzji
Ruiny Karawan Saraju w Gruzji

12. Gruzja to również kurorty nadmorskie.

Najsłynniejszy z nich Batumi przyciąga licznych turystów z najbliższej okolicy i Europy. Plaże są tu kamieniste, ale nie brakuje im uroku i niepowtarzalności o każdej porze dnia i roku. Spacer promenadą nadmorską w promieniach słonecznych owianych słoną bryzą będzie doskonałym punktem docelowym podróży. W okolicy można zwiedzić przepiękny ponad 100 letni Ogród Botaniczny, w którym prezentowane są rośliny z różnych stref klimatycznych.

13. Znane osobowości pochodzące z Gruzji:

  1. Caryca Tamara I Wielka z rodu Bagratydów (11601213) – królowa Gruzji od 1184.
  2. Szota Rustaweli – XII-wieczny gruziński poeta. Jest autorem „Rycerza w tygrysiej skórze”, gruzińskiej epopei narodowej.
  3. Wachtang Kikabidze, artysta estradowy, aktor, piosenkarz, autor piosenek, scenarzysta, pisarz, producent, działacz polityczny.
  4. Micheil Saakaszwili – gruziński i ukraiński polityk, adwokat, prezydent Gruzji od 25 stycznia 2004 do 25 listopada 2007 oraz ponownie od 20 stycznia 2008 do 17 listopada 2013.
  5. Józef Stalin, właściwie Iosif Dżugaszwili – radziecki rewolucjonista dyktator pochodzenia gruzińskiego.
  6. Niko Pirosmanig – gruziński malarz-prymitywista.
  7. Nikoloz Basilaszwili – tenisista.
  8. Waleri Kazaiszwili – piłkarz
Gruzja - ciekawostki -gruzińska średniowieczna świątynia
Gruzińska średniowieczna świątynia

Polecamy przeczytać

Komentarze