Szkocja – ciekawostki: kraj najbardziej znany z whisky, zmiennej pogody i spektakularnych bajkowych widoków… Harry Potter – mag i czarodziej, Rob Roy – szkocki Robin Hood, William Wallace – „Waleczne Serce” bohater narodowy te postacie pochodzą z tej okolicy. Szkocja – oferuje ciekawostki dla każdego, kto lubi wynalazki, literaturę, sztukę i fascynujące dzieje historyczne. Zanim zaplanujemy wyjazd do tego poniekąd jednego z najpiękniejszych krajów świata warto poczytać i wybrać co tak naprawdę najbardziej Was może zainteresować poznając wpisy na temat wycieczek zagranicznych na naszym blogu …
Szkocja – ciekawostki o zamkach
Przede wszystkim to kraj o bogatym dziedzictwie architektonicznym. Na terenie Szkocji znajduje się ponad 2000 zamków. Część z nich to malownicze ruiny, znakomicie wkomponowane w bezludną scenerię. Przy tym są także zamki zamieszkałe do dziś, dostępne do zwiedzania z przebogatymi eksponatami i wyposażeniem z dawnych epok. Uznane za najpiękniejsze to zamki: Balmoral, Glamis i wiele innych.



Szkocja – ciekawostki: klimat
Przed wyjazdem warto zapakować ubrania na pogodę chłodną i deszczową. Na tych terenach panuje klimat wilgotny, morski, umiarkowany. W ciągu dnia może Was spotkać deszcz, mgła, wiatr i dosyć rześkie temperatury. W połowie lipca +12 w porywach a na północy +9. Wszystko zależy od szczęścia. Zdarzają się ciepłe fronty i słońce. Pogoda jest tu bardzo zmienna. Jak mawiają Szkoci: „Nie ma złej pogody, są tylko nieodpowiednie ubrania…”



Położenie geograficzne
Szkocja leży na północy Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii. Od 1707 po podpisaniu Aktu Unii należy do Korony Brytyjskiej. Jest to kraj, który liczy 790 wysp, ale tylko mniej niż ¼ z nich jest zamieszkana. Jedna z najpiękniejszych w całym królestwie to wyspa Skye. Stało się tak przez to, że bardzo długo te tereny pokrywał lodowiec. Pierwsi mieszkańcy pojawili się tu dopiero 7000 lat temu. W odległych czasach mieszkały na tych terenach plemiona Piktów i Celtów. Początki państwa datowano na IX w.


Szkocja – ciekawostki: ludność Szkocji
W Szkocji obowiązuje system grup ściśle zhierarchizowanych zwanych klanami. Stare rody od pokoleń mają swój wzór ubarwienia kiltu – narodowego stroju zakładanego podczas ważnych uroczystości i wesel.



Wśród Szkotów można spotkać najwięcej osób rudowłosych (13% populacji). Swego czasu dużo mieszkańców tego kraju emigrowało z powodu trudnych warunków do życia oraz braku pracy. Obecnie sytuacja uległa zmianie. Szkocja to kraj o bardzo zróżnicowanej populacji: dużo przybyszy z różnych części świata w tym Polaków. Obecnie w kraju ważnym elementem gospodarki jest wydobycie ropy naftowej, rybołówstwo oraz produkcja whisky. Szkocki trunek jest uznany za najlepszą odmianę tego alkoholu na świecie.



Szkocja – ciekawostki: dudy
Instrument dudy to kolejna rzecz charakterystyczna dla tego kraju. Dudy szkockie uznane są za instrument militarny. Obecnie dudy są również szeroko stosowane w różnych gatunkach muzyki popularnej, takich jak rock, pop i rap. Chociaż ten instrument jest popularny na całym świecie, jednak najbardziej kojarzy się go ze Szkocją.

Szkocja – kraina jezior i wspaniałych widoków
Będąc krajem licznych wysp Szkocja również słynie z dużej ilości (około 30 tysięcy) jezior i parków narodowych. Jedno z najsłynniejszych to jezioro Loch Ness, w którym wg miejscowej legendy mieszka potwór przypominający plezjozaura – dinozaura o długiej szyi. Nikt do tej pory jednak go nie znalazł i nie widział mimo licznych badań naukowych na tym terenie.


Do Szkocji warto pojechać chociażby dla jej wspaniałych polodowcowych widoków. Na terenach wyżynnych polecamy dolinę Glen Coe, gdzie kręcono sceny do filmu o Harrym Potterze. Przejażdżka po wiadukcie Glenfinnan zabierze Was w dzieje filmowe.

Język urzędowy Szkocji i inna symbolika
Mimo że Szkoci posługują się językiem angielskim jako urzędowym ma on specyficzny lokalny akcent na pierwszy moment jest trudny do zrozumienia. Ponadto drugi język używany w kraju to gaelicki. Jest nim lokalny dialekt rdzennych mieszkańców, który zupełnie się różni od angielskiego.

Szkocka flaga to biały krzyż na niebieskim tle. Wg legendy ten symbol ukrzyżowania św. Andrzeja ukazał się na błękitnym niebie Piktom przed bitwą z najeźdźcami, w której oni potem zwyciężyli.
Jednorożec to narodowy symbol Szkotów. Wybrany jako przeciwwaga angielskiego lwa, symbolizujący suwerenność Szkotów, ich dążenie do wolności i niepodległości.

Jednorożec z flagą Szkocji
W tym kraju są dwie waluty: funty angielskie i szkockie. Te ostatnie nie są honorowane poza granicami Szkocji. Opuszczając kraj warto wymienić je na inną walutę.
Szkocka fauna
W tym kraju nie spotkamy znanych w Polsce naturalnych drapieżników. Jest to królestwo jeleni. Przejeżdżając przez tereny wyżynne zwracają uwagę liczne stada owiec.

Na tych przestrzeniach spotkacie w przydomowych farmach przepiękne szkockie krowy rasy Highlander o charakterystycznym wyglądzie. Zwierzęta są doskonale przystosowane do trudnych warunków panujących na wyspach: ich ciało pokrywa długa gęsta sierść, a głowę zdobią mocne rogi. Mięso tych czworonogów jest bardzo wyborne i wysoko cenione wśród znanych kucharzy świata. Nawet rodzina królewska posiada swoje własne stado takich krów.


Szkocja – ciekawostki: wynalazki i wynalazcy
Istnieje duże prawdopodobieństwo, że to właśnie Szkoci w XV w. wynaleźli golf. Znajdują się tu najstarsze pola golfowe na świecie.

Ponadto sławni Szkoci to:
- Aleksander Flemming (wynalazł penicylinę);
- Johnowi Logie Bairdowi zawdzięczamy skonstruowanie telewizora i noktowizora;
- William Cullen wyprodukował pierwszą lodówkę;
- Aleksander Graham Bell wymyślił telefon;
- Robert William Thomson opatentował oponę pneumatyczną;
- Słynną owieczkę Dolly sklonowano właśnie w Szkocji, możemy ją podziwiać w Muzeum Narodowym Edynburga;
- Walter Scott zasłynął jako adwokat i powieściopisarz…



Największe miasta Szkocji
Największym miastem Szkocji jest nie jego stolica Edynburg (licząca 500 tys. mieszkańców), a miasto Glasgow liczące blisko 600 tys. osób, gdzie znajduje się dużo obiektów nawiązujących do epoki wiktoriańskiej. Z kolei Edynburg to miasto z zabytkową dawną architekturą wcześniejszego okresu. Polecamy gorąco zwiedzić Stare Miasto, zamek i zanurzyć się w gąszcz starych wąskich uliczek, gdzie znajdziecie doskonałe plenery do zdjęć.




Kuchnia szkocka
Potrawy szkockie są dosyć ciężkostrawne. Danie lokalne polecane do spróbowania to haggis: przygotowane na bazie sera owczego, podrobów i warzyw. Każda szkocka rodzina ma swój przepis tej potrawy. Do tego bogaty wybór piwa i oczywiście szkocka kawa po gaelicku z dodatkiem whisky.

Resztę zobaczycie sami z pewnością to nie wszystko, ale każdy coś dla siebie tu znajdzie. Zachęcamy do obejrzenia krótkich filmików o najpiękniejszych zakątkach Szkocji, które warto zwiedzić . Nasz kanał wideo znajduje się tu.