Rumunia – Rezerwat przyrody Racos

Rezerwat przyrody w Racos - kolumny bazaltowe

Kontynuujemy naszą podróż po Rumunii i docieramy do miejsca, w którym znajduje się rezerwat przyrody Racos. Po Zamku Peles w Sinaia, który zachwycił nas walorami architektonicznymi oraz oryginalnym wystrojem wnętrz pora na wrażenia przyrodnicze.

Rezerwat przyrody Racos – atrakcje

W połowie drogi między Brasovem a Sighishoarą (miejscowości te opiszemy w kolejnych postach) skręcamy w polną drogę kierując się za innymi samochodami. Widać tylko brązowy pagórek i porośnięte lasem wzniesienia. Część z nich przypomina stożki wulkaniczne.

W takiej okolicy położony jest rezerwat przyrody Racos
W takiej okolicy położony jest rezerwat przyrody Racos

Zostawiamy pojazd na parkingu i stajemy przed tablicą, która przybliża nam to, z czym za chwilę będziemy mieć do czynienia. Widzimy tu stożek wulkanu, jezioro i bazaltowe kolumny. Zapowiada się interesująco.

Rezerwat przyrody Racos - Zaczynamy zwiedzanie
Zaczynamy zwiedzanie

Poruszanie się po terenie nie jest skomplikowane, ponieważ do poszczególnych atrakcji prowadzą odpowiednie wskaźniki. Na początek spaceru kierujemy się do Bazaltowych kolumn. Cóż to takiego?

Idziemy do Bazaltowych Kolumn w Racos
Idziemy do Bazaltowych kolumn

Rezerwat przyrody Racos – Bazaltowe kolumny

Wędrujemy po ukwieconych łąkach i po pewnym czasie zaczynają się nam niespodziewanie pojawiać pionowe ściany zbudowane z bazaltu. Krajobraz zmienia się diametralnie i znajdujemy się jakby w innej rzeczywistości całkowicie niepasującej do najbliższego otoczenia.

Rezerwat przyrody Racos - Pojawiają się Bazaltowe kolumny
Pojawiają się Bazaltowe kolumny

Podchodzimy bliżej i już wiemy, dlaczego te głazy nazywane są kolumnami. Ich kształt mówi sam za siebie i my również byśmy je nazwali tak samo.

Bazaltowe kolumny w Racos w pełnej krasie
Bazaltowe kolumny w pełnej krasie

Te twory skalne stworzyła sama natura ponad półtora miliona lat temu. Rozciągają się na powierzchni ponad 1 ha i mają około 30 m długości. Ich wysokość sięga nawet 15 metrów.

Rezerwat przyrody w Racos - Formy skalne zachwycają ogromem
Formy skalne zachwycają ogromem

Bazalt możemy znaleźć tylko na obszarach wulkanicznych, więc wyruszamy na poszukiwanie krateru.

Możemy też wejść na szczyt tej ściany skalnej
Możemy też wejść na szczyt tej ściany skalnej

Poza walorami widokowymi jest jeszcze kilka powodów żeby to miejsce odwiedzić. Jednym z nich jest związek z wydarzeniem historycznym. Uważa się, że właśnie w tej okolicy ostatni król Daków Decebal, który walczył przeciw Imperium Rzymskiemu, założył bazę wojskową w 106 roku.

Skały w Racos z nieco innej perspektywy
Skały z nieco innej perspektywy

Kolejnym powodem jest to, że obszar ten podobno ma pozytywną energię pozwalającą na odzyskanie zdrowia. Może coś w tym jest, bo przecież z bazaltowych skał pochodzenia wulkanicznego wyrabia się kamienie lecznicze, które dzięki właściwościom przewodzenia wysokich oraz niskich temperatur doskonale rozgrzewają i rozluźniają napięte mięśnie. Odpowiednio stosowane uwalniają ciało i umysł od stresu.

Rezerwat przyrody w Racos - Ściany skalne robią niesamowite wrażenie
Ściany skalne robią niesamowite wrażenie

Tak, więc odstresowani i naładowani pozytywną energią ruszamy w kierunku kolejnej atrakcji, jaką jest Szmaragdowe Jeziorko.

Kierunek Szmaragdowe jeziorko
Kierunek Szmaragdowe jeziorko

Rezerwat przyrody Racos – Szmaragdowe Jeziorko

Początkowo w miejscu, w którym znajduje się urocze jeziorko były kamieniołomy. Wydobywano tu bazalt, który obecnie jest wykorzystywany w wielu dziedzinach życia. Ze względu na swoje właściwości stosujemy go: w budownictwie, jako utwardzacz dróg (tłuczeń), do trudnościeralnych mat, w kostkach brukowych i płytach chodnikowych, w nawożeniu gleb, do produkcji kamieni do masażu na gorąco. Wykorzystano go również w starożytności do budowy Kolesum czy też Forum Romanum.

Rezerwat przyrody w Racos - Szmaragdowe jeziorko
Szmaragdowe jeziorko

Bazalt możemy również wykorzystać przy aranżacji wnętrz. Mogą to być podłogi w łazienkach i kuchniach, blaty, wykończenia kominków i elewacje domów. Nie są to oczywiście wszystkie zastosowania tego materiału.

Tafla wody Szmaragdowego jeziorka w Racos jest idealnym lustrem
Tafla wody jest idealnym lustrem

Po zakończeniu prac wydobywczych w wyrobisku gromadziła się woda z opadów oraz topniejącego śniegu.

Rezerwat przyrody w Racos. Piękne mejsce. Można tu spędzić cały dzień
Piękne mejsce. Można tu spędzić cały dzień

Nazwa jeziorka związana jest z kolorem wody, która jest bardzo czysta i odbijają się w niej otaczające je pionowe bazaltowe ściany. Głębokość wody wynosi około 10 m i pływają w niej ryby.

Szmaragdowe jeziorko z innego punktu widokowego - |Racos w Rumunii
Szmaragdowe jeziorko z innego punktu widokowego

Do brzegu jeziorka można podejść. Jest to miejsce bardzo atrakcyjne, a widoki są oszałamiające. Jezioro Szmaragdowe możemy obejść i podziwiać je z każdej strony.

Ostatnie spojrzenie na Szmaragdowe jeziorko w Racos
Ostatnie spojrzenie na Szmaragdowe jeziorko

Kierujemy się zgodnie ze wskazówkami do ostatniej, ale najważniejszej atrakcji w tym rezerwacie przyrody. Jest to wulkan, bez którego nie byłoby w tym miejscu bazaltu, a więc i bazaltowych kolumn oraz Szmaragdowego Jeziorka.

Rezerwat przyrody w Racos - Ruszamy do wulkanu
Ruszamy do wulkanu

Wulkan w Racos

Wulkan jest kolejnym cudem natury, który znajduje się w rezerwacie przyrody Racos. Podobno ostatni raz jego erupcja miała miejsce około 10 000 lat temu i od tamtej pory jest nieaktywny.

Rezerwat przyrody w Racos - Wulkan
Wulkan w Racos

Po tamtych czasach pozostały skały podobne składem do tych, które znajdują się na włoskiej Etnie.

Krater wulkanu w Racos
Krater wulkanu w Racos

Widok jest niesamowity, ponieważ wysoki stożek wulkaniczny jest otoczony głęboką suchą fosą. Jest to efekt wydobywania w tym miejscu wulkanicznego żużlu.

Rezerwat przyrody w Racos - Zwracamy uwagę na barwę skał wulkanu
Zwracamy uwagę na barwę skał wulkanu

Na tym kończymy nasz pobyt w Racos, ale w okolicy zobaczyliśmy jeszcze jedną atrakcję. Są to wulkany błotne.

W tym miejscu żygnamy się z Racos
W tym miejscu żygnamy się z Racos

Wulkany błotne w pobliżu Racos

Wulkany błotne w Rumunii osiągają znaczne rozmiary i wyglądają imponująco. Te, które mogliśmy obejrzeć tym razem są stosunkowo niewielkie, ale dają pojęcie, o co w tym zjawisku chodzi i jak to wygląda.

Wulkan błotny w Rumunii
Wulkan błotny

Wulkany błotne powstają, gdy z głębokości na powierzchnię ziemi wydobywa się gaz. Po drodze napotyka on na podziemne cieki wodne i miesza się z nimi. Dążąc ku górze porywa ze sobą piasek, ił, a nawet skały. To wszystko wydobywa się z podziemi i tworzy stożki oraz bulgoczące kałuże. Gaz potrafi wyrzucić taki materiał w górę nawet na metr, ale zwykle jest to dużo mniejsza wysokość. Turyści stojąc przy aktywnych oczkach oczekują na ich aktywność i wtedy słyszymy głośne wow. Jeszcze nigdy z taką atrakcją się nie spotkaliśmy.

Wulkan błotny w Rumunii
Wulkan błotny

Zaznaczyć należy, że dodatkową, ale niekoniecznie przyjemną atrakcją błotnych wulkanów są wydobywające się z nich zapachy. To jednak musicie ocenić sami w trakcie własnego zwiedzania.

Polecamy przeczytać

2 komentarze

  1. Cześć. W którym miejscu w pobliżu Racos są wulkany błotne ?

    1. Hej. Trzeba wyjeżczając od wulkanu skręcić w prawo i odjechać do miejscowości z warownym kościółkiem. Tam pytać bo one przy takiej bocznej polnej drodze się znajdują. Pozdrawiamy

Komentarze