Czy warto zwiedzić Zamek Kapituły Warmińskiej? Jaką funkcję piastował tu Mikołaj Kopernik? Czy zachowały się po nim oryginalne pamiątki? Jaka była historia zabytku? Co można obejrzeć w okolicy tej atrakcji?
Kopernik administratorem na zamku
Naszym zdaniem Olsztyn to piękne o każdej porze roku oraz dnia i nocy miasto ponieważ ma wiele urokliwych zabytków, więc kierujemy się do Zamku Kapituły Warmińskiej.
Budowla powstała w połowie XIV wieku i prezentuje styl gotycki. Miała spełniać funkcje obronne, a rezydował tu administrator dóbr kapituły. Jednym z takich administratorów, a zarazem najbardziej znanym był Mikołaj Kopernik (1516-1521). Po wejściu do Muzeum Warmii i Mazur na jednej ze ścian krużganka zobaczymy jego oryginalną tablicę astronomiczną (1517). Zachowały się też unikatowe sklepienia kryształowe z około 1520 roku. W dwóch salach możemy zapoznać się ze stałą wystawą poświęconą Kopernikowi (krużganek i sala prywatnego mieszkania administratora). Na poddaszu znajdziemy małą galerię sztuki, a pamiątki z wizyty kupimy w sklepiku.
Dziedziniec zamku
Jeśli ktoś nie chce zwiedzić Zamku od środka to warto wejść na dziedziniec ze studnią. Mamy stąd interesujący widok na wszystkie skrzydła obiektu oraz wieżę, która ma wysokość 40m i jest z niej zachwycający widok na miasto. Na dziedzińcu od 1974 roku odbywa się festiwal „Śpiewajmy poezję”. Zamek ma bardzo ciekawą i długą historię, z którą warto się zapoznać bardziej szczegółowo odwiedzając to miejsce.
Szkic historyczny
W wielkim skrócie o historii zamku.
Miał pełnić funkcje obronne. Początkowo była to drewniana strażnica, a dopiero potem murowany zamek. Budowa trwała do 1353 roku i wtedy Olsztyn otrzymał prawa miejskie. Zamek był otoczony fosą i posiadał jedno skrzydło. Wejść do niego można było przez zwodzony most nad Łyną. Zamek do 1454 był pod opieka wojskową zakonu krzyżackiego. Wielokrotnie jednak w czasie wojen polsko-krzyżackich przechodził z rąk do rąk. Np. po bitwie pod Grunwaldem poddał się Polakom bez walki. W 1414 r. Polacy zdobyli go po kilkudniowym oblężeniu. Krzyżacy w 1521 roku próbowali szturmować miasto, ale odstąpili po jednym ataku ze względu na skuteczną obronę, którą przygotował Mikołaj Kopernik. Zamek tracił funkcje obronne, więc w 1758 r. doprowadzono do niego dojście od strony miasta. W latach 1901-1911 zamek przeszedł gruntowny remont i był siedzibą odpowiednika dzisiejszego wojewody. W 1921 roku umieszczono tu muzeum regionalne, którego opiekunami byli olsztyńscy nauczyciele: archeolog i nauczyciel przyrody. Obecnie Muzeum Warmii i Mazur.
Spacerem dookoła zamku
Naszym zdaniem Zamek warto obejść przygotowanymi ścieżkami, ponieważ z każdej strony prezentuje się imponująco. Przy okazji możemy zobaczyć wiele interesujących miejsc w najbliższej okolicy obiektu: Ławeczka Kopernika, Stare Miasto, Amfiteatr im. Czesława Niemena, Park Podzamcze, fragmenty murów, Targ Rybny i wiele innych.
Pod samym Zamkiem płynie rzeka Łyna, po której organizowane są spływy kajakowe. Możemy dopłynąć do Zamku, albo z tego miejsca wyruszyć.
Po zwiedzaniu Zamku i jego okolic można zjeść coś dobrego w wielu pobliskich restauracjach.