Bartoszyce miastem zabytków

Rynek w Bartoszycach.

Bartoszyce są miastem zabytków położonym nad Łyną podobnie jak opisywany już wcześniej Lidzbark Warmiński. Umiejscowione jest 70 km od Olsztyna, więc dojedziemy tu bez większego problemu.

Z opisu wygląda znakomicie, więc postanowiliśmy to sprawdzić i podzielić się z Wami swoimi wrażeniami.

Bartoszyce miastem zabytków – historia

Historia miasta zaczyna się w połowie XIII w. W 1240 roku, krzyżacy wybudowali w tym miejscu jeden z pierwszych warownych zamków w tej okolicy. Było to konieczne, ponieważ czasy były trudne, a w okolicy odbywało się wiele walk. Niestety zniszczono go na początku wojny trzynastoletniej i nigdy nie został podniesiony z ruin.

Po raz pierwszy rozwój miasta przypada na połowę XIV w. W tym czasie powstał dom kupiecki, wybudowano kościoły i mury obronne, a do miasta prowadziły trzy bramy. Część z tych obiektów lub ich fragmenty zobaczyliśmy podczas pobytu w tym urokliwym miasteczku.

Złoty wiek Bartoszyc to jednak XVI i XVII w. Bartoszyce zostały drugim pod względem ważności miastem w Prusach Książęcych. Świadczyć o tym mogą wizyty króla szwedzkiego Gustawa Adolfa i księcia pruskiego Fryderyka Wilhelma. Obradował tu też Sejm Pruski w 1661 r.

XVIII w. to upadek znaczenia miasta, który trwał do końca XIX w. Miasto zmieniło swój charakter z kupieckiego na urzędniczo wojskowy.

W czasie I wojny światowej stacjonował tu niemiecki feldmarszałek. Koniec II wojny światowej to zacięte walki o miasto, które spowodowały 50% zniszczenia. Nie widać tego jednak w okolicach centrum. Miasteczko jest czyste, kolorowe i przyjazne dla odwiedzających.

Zabytki

Okazało się, że w Bartoszycach jest mnóstwo różnorodnych zabytków, bo znajdziemy ich tu około 80. Do rejestru zabytków wpisano całe Stare Miasto, a poszczególne stojące przy nim obiekty są dodatkowo objęte ochroną indywidualną.

My postanowiliśmy zobaczyć główne atrakcje i w tym celu podjechaliśmy pod zabytkowy Rynek. Trzeba szczerze powiedzieć, że bardzo nam się tu spodobało.

Bartoszyce miastem zabytków – Rynek

Zwiedzanie zaczęliśmy od zabytkowego Starego Miasta, a właściwie od XIV wiecznego Rynku. Jest to centrum miasta, które niestety zabetonowano. Kiedyś było tu więcej zieleni, więc ten mankament rzuca się w oczy. Rynek z przyległymi kamienicami, fragmentami murów obronnych i pobliskimi uliczkami jest zabytkiem wpisanym do rejestru, jako obszar Starego Miasta.

Bartoszyce miastem zabytków. Rynek Starego Miasta w Bartoszycach
Rynek w Bartoszycach

To miejsce doskonale nadaje się do odpoczynku. Znajduje się tu wiele restauracji z ogródkami gastronomicznymi. Przechadzamy się wzdłuż kolorowych, ładnie wykończonych frontonów zabytkowych kamienic. Możemy posiedzieć na wielu ławeczkach przy ciekawie zaaranżowanej na stojakach zieleni oraz koło fontanny.

Bartoszyce miastem zabytków. Fontanna na Rynku w Bartoszycach.
Fontanna na Rynku w Bartoszycach

Z tego miejsca możemy podziwiać też kolejne zabytki:

Bramę Lidzbarską

Bartoszyce miastem zabytków. Brama Lidzbarska od strony Rynku
Brama Lidzbarska od strony Rynku

Kościół św. Jana Ewangelisty i Matki Boskiej Częstochowskiej, do których oczywiście obowiązkowo podejdziemy.

Bartoszyce miastem zabytków. Kościół św. Jana Ewangelisty i Matki Boskiej Częstochowskiej
Kościół św. Jana Ewangelisty i Matki Boskiej Częstochowskiej

Brama Lidzbarska

Brama Lidzbarska jest częścią fragmentów murów miejskich, która zachowała się do czasów obecnych w dobrym stanie. Możemy ją obserwować z każdej części Rynku, ponieważ zamyka jeden z jego krótszych boków. Wybudowano ją w stylu gotyckim w roku 1468 i jest jedyną zachowaną bramą, która dotrwała do naszych czasów, a jednocześnie najstarszym świeckim zabytkiem w Bartoszycach. Dowiadujemy się, że powodem, dla którego nie podzieliła losu pozostałych bram był fakt, iż od roku 1881 pełniła funkcję więzienia, więc nie można było jej zniszczyć. Oczywiście wpisano ją na listę zabytków. Prezentuje się doskonale. Jest świeżo odrestaurowana i doskonale wkomponowana w klimat Starego Miasta.

Bartoszyce miastem zabytków. Brama Lidzbarska.
Brama Lidzbarska w Bartoszycach

Kościół św. Jana Ewangelisty i Matki Boskiej Częstochowskiej

Z Rynku widzimy potężną wieżę jakiegoś kościoła. Jest ona widoczna z wielu miejsc, ponieważ góruje nad miastem. Oczywiście postanawiamy podejść bliżej, gdyż dzieli nas od niego tylko jeden rząd odrestaurowanych kamienic. Okazało się, że stoimy przed kościołem św. Jana Ewangelisty i Matki Boskiej Częstochowskiej. Kościół pochodzi z XIV w. i zbudowano go w stylu gotyckim. Był jednak w swej historii parokrotnie rozbudowywany i remontowany.  Po sąsiedzku stoi plebania z przełomu XVIII i XIX w. Oba obiekty wpisano do rejestru zabytków, a kościół jest najstarszym zachowanym zabytkiem w Bartoszycach, ponieważ jego budowę rozpoczęto w 1332 r.

 Kościół św. Jana Ewangelisty i Matki Boskiej Częstochowskiej
Kościół św. Jana Ewangelisty i Matki Boskiej Częstochowskiej

Wchodzimy oczywiście do środka kościoła, który z zewnątrz sprawia wrażenie ogromnego. Wnętrze też jest bardzo obszerne i dobrze odrestaurowane po zniszczeniach wojennych. Warto zwrócić uwagę na pochodzące z 1651 r. organy, które nadal są używane. Godny uwagi jest też ołtarz, który ma bogatą historię, a fragmenty jego oryginału znajdują się w Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie. Ciekawe jest też krzyżowe sklepienie. Warto poświęcić trochę czasu na zapoznanie się z tym najstarszym zabytkiem w Bartoszycach.

 Wnętrze kościoła św. Jana Ewangelisty i Matki Boskiej Częstochowskiej
Wnętrze kościoła św. Jana Ewangelisty i Matki Boskiej Częstochowskiej

Obecnie Bartoszyce to niewielkie, spokojne miasteczko. Życie tu płynie powoli, więc i turyści mogą swobodnie pospacerować, wypocząć i bez pośpiechu zachwycać się wielką ilością zabytków. Szczególnie warto pochodzić w okolicach Starego Miasta i posiedzieć na Rynku wśród zieleni i przy orzeźwiającej fontannie.

Polecamy przeczytać

Komentarze