Jezioro Skanda w Olsztynie leży na terenie osiedla Mazurskiego. Jest to skupisko domków jednorodzinnych położone w okolicy lasów. Tak też usytuowane jest jezioro, które znajduje się na czwartym miejscu pod względem wielkości w mieście.
Jezioro Skanda w Olsztynie jest jednym z popularniejszych miejsc odpoczynku mieszkańców miasta. Oczywiście nie dorównuje skali plaży miejskiej nad jeziorem Ukiel, ale ze względu na lokalizację jest równie urokliwym zakątkiem.
Jezioro Skanda w Olsztynie – jak dotrzeć
Mijamy osiedle i kroczymy schodami w dół. Jesteśmy na skraju miasta przy ścieżce w niezagospodarowanym terenie. Mijając drzewka dzikich jabłoni zmierzamy po kwiecistych łąkach i pokonując wzniesienia licznych pagórków zmierzamy w kierunku plaży trawiastej. Ścieżka ta jest również bardzo atrakcyjna w okresie zimowym.
Polecamy wybrać się na Skandę zarówno rowerem jak i samochodem. Wtedy trzeba przejechać kawałek gruntową utwardzoną drogą. Można również dotrzeć w pobliże jeziora autobusem komunikacji miejskiej. W tym przypadku trzeba od przystanku przejść niewielki kawałek piechotą. Co ważne do jeziora łatwo jest dotrzeć również z wózkiem dziecięcym. Pozwala to naszym milusińskim poszaleć na trawie i piasku oraz pobawić się w wodzie.
W okolicy jeziora znajduje się maszt radiowo-telewizyjny pełniący funkcję centrum nadawczego. Możemy go obserwować w oddali będąc nad Skandą. Warto zauważyć, że ma on 356,5 metrów i jest na drugim miejscu w kraju pod względem wysokości.
Jezioro Skanda – plaże
Nad jeziorem Skanda mamy dwie główne plaże: trawiastą i piaszczystą. Kiedyś wyglądały nieco inaczej, ponieważ na obu były większe niż teraz drewniane pomosty. Obecnie jest tylko jeden na bardziej zaadoptowanej plaży trawiastej.
Plaża trawiasta nad Skandą
Dziką ścieżką dochodzimy do głównej, strzeżonej plaży trawiastej, która po przeróbkach i udoskonaleniach została oddana do użytku w 2018 roku. Stary drewniany pomost został rozebrany i zastąpiony konstrukcją pływającą. Pojawiła się drewniana wiatka z kominkiem, gdzie można przyrządzić grilla. Przygotowano boisko do plażowej piłki siatkowej, a koło niego ustawiono kaskadowo wznoszące się trybuny, z których można obserwować grających i kąpiących się. Pomyślano też o zieleni i posadzono nowe rośliny, które uprzyjemniają pobyt w tym miejscu. Zamontowane zostały stojaki do rowerów, więc bez przeszkód można tu dojechać z każdego miejsca w mieście i bezpiecznie zostawić pojazd. Zadbano też o osoby niepełnosprawne oraz z wózkami dziecięcymi. Na plażę można się dostać specjalnym zjazdem. Dużo osób odwiedza to miejsce również zimą.
Przenosimy się na plażę piaszczystą
Zapoznaliśmy się z plażą trawiastą, która zajmuje stosunkowo niewielki obszar. Przenieśmy się, więc na plażę piaszczystą, która jest zdecydowanie większa, ale nie jest strzeżona przez ratowników WOPR. Żeby to zrobić wystarczy przejść leśną ścieżką nad jeziorem w ten sposób, aby było ono po naszej lewej stronie. Tu zobaczymy licznie przybywających w to miejsce spacerowiczów w sezonie letnim i zimowym.
W czasie spaceru możemy podziwiać uroki lasu oraz ciekawą linię brzegową jeziora. Po drodze mamy też uroczy widok na znajdującą się na środku tafli wody wyspę. Jest ona doskonale widoczna ze ścieżki zimą, kiedy to nie zasłaniają jej zieleniejące się liście.
Plaża piaszczysta
Doszliśmy do obszernej polany (plaży piaszczystej), której charakterystycznym miejscem jest piaszczysta dość wysoka skarpa leżąca po naszej prawej stronie. Kiedyś było tu dość duże, drewniane molo. Obecnie nie ma po nim śladu, ale zejście do wody jest bardzo łagodne. Zachęca to do zabawy dzieci oczywiście pod stałym nadzorem dorosłych opiekunów.
Warto wspiąć się na szczyt skarpy, stanąć przy linii lasu i spojrzeć z góry na taflę jeziora.
Spacer dookoła jeziora Skanda
Jezioro można obejść dookoła. W tym celu kontynuujemy nasz spacer w tym samym kierunku, w jakim przybyliśmy na plażę piaszczystą z plaży trawiastej. Ponieważ jezioro ma ciekawą linię brzegową z wieloma zatoczkami i idziemy ścieżką leśną nasza wędrówka nie jest uciążliwa. Co chwila mamy ciekawy widok na taflę jeziora i odbijającą się w nim w nim jak w lustrze roślinność wraz z drzewami.
W pewnym momencie nasza ścieżka jest zablokowana i musimy wspiąć się na niewielkie wzniesienie. Warto to zrobić, ponieważ czeka tu nas niezapomniany widok szczególnie w czasie kwitnięcia rzepaku. Zobaczymy również ule oraz oczywiście wszechobecną w tej okolicy wieżę telewizyjną.
Z tego miejsca możemy wrócić na plażę piaszczystą lub kontynuować spacer częściowo szosą, a potem przez powstające osiedle domków, aby dojść ponownie do plaży trawiastej. Ten odcinek nie jest już jednak zbyt atrakcyjny.
Warto będąc w Olsztynie poświęcić trochę czasu na odwiedzenie tego uroczego zakątka miasta. Możemy tu odpocząć, popływać wpław i na sprzęcie pływającym, zrobić grilla, pograć w siatkówkę plażową, pojeździć rowerem, pospacerować, poopalać się, pozachwycać się niezapomnianymi widokami i pobawić w piasku. Czego jeszcze może chcieć turysta? Jezioro Skanda i jego okolice powinny zadowolić wszystkich chcących odpocząć lub wypoczywać aktywnie.