Kamieniec Podolski – jak zmieniał się status średniowiecznej twierdzy? Wędrówka do miasta owianego legendą. Jakie tajemnice ono ukrywa w swoich murach? Czemu twierdza została wysadzona? Pan Wołodyjowski to postać prawdziwa czy wymysł literacki?
Wyruszamy w kolejną wędrówkę po Ukrainie. Kierunek Kamieniec Podolski – średniowieczna twierdza. Jedziemy drogą asfaltową o dosyć dobrej nawierzchni. Muszę dodać, że warto korzystać z nawigacji żeby nie zboczyć z trasy. Drogi boczne są w bardzo złym stanie. Przekonaliśmy się o tym podczas powrotu do domu. Ale wiatr przygody poszerza horyzont, więc wyruszamy z Łucka do Kamieńca Podolskiego pełni entuzjazmu. Dojazd do miejscowości zależy od Waszych chęci i możliwości: pociąg, autobus lub samochód osobowy. My wybraliśmy samochód.
Kamieniec Podolski – średniowieczna twierdza – położenie
Miasto znajduje się w południowo zachodniej części Ukrainy w obwodzie chmielnickim. Prawdopodobnie dzięki swojemu usytuowaniu na półwyspie, który został wyrzeźbiony przez rzekę Smotrych Kamieniec Podolski zyskał miano średniowiecznej twierdzy, ponieważ leży na stromych 250 m zboczach. W dawnych czasach wjechać do zamku można było jedynie przez zwodzony most usytuowany na jedynym zwężonym przejściu na półwysep.
Kiedy miasto się narodziło?
Mówi się różnie o założeniu miasta. Prawdopodobnie na przełomie IX – XI w. Wiadomo, że najpierw był tu drewniany zamek, ale w XIII w. strawił do pożar. Wskutek tego wybudowano nowy w całości z kamienia. W 1240 r. połowę miasta zniszczył najazd chana Batyja. Siłą rzeczy trzeba było zapobiec ponownemu zrujnowaniu. W XIV w. Kamieniec Podolski staje się własnością książąt litewskich. Od tego czasu zaczyna się jego rozbudowa. W XVIII w. otrzymuje on miano miasta – mostu na szlaku królewskim.
Kamieniec Podolski – twierdza i bajkowy zamek
Parkujemy pod murami twierdzy nieco w bok od głównego wejścia. Od razu zaproponowano nam usługi lokalnego przewodnika. Skorzystaliśmy bez zastanowienia i było warto. Wchodzimy na dziedziniec i zaczynamy swoją wędrówkę w czasie. Powiem szczerze od środka zamek nie wygląda tak okazale jak od zewnątrz. Kiedyś składał się on z 11 wież. Każda miała swoją nazwę. Największa to wieża Juliańska. Podobno papież Juliusz II przekazał pieniądze na rozbudowę tej twierdzy.
W środku znajdują się pomieszczenia z ekspozycjami muzealnymi. Dowiedzieliśmy się, że zamek miał potężne lochy. Często trafiali tu pechowi mieszkańcy miasta za długi. Na dziedzińcu, spacerując z dzieckiem, można poćwiczyć strzelanie z łuku i kuszy oraz zrobić pamiątkowe zdjęcie z żywym orłem.
Ciekawostki związane z Kamieńcem Podolskim – średniowieczną twierdzą
Po pierwsze zamek przebudowywano aż 14 razy. Przez 6 wieków Kamieniec Podolski był stolicą Podola. Po drugie w latach 1919 – 1920 miasto było stolicą Ukrainy.
Kręcono tu liczne filmy historyczne oraz organizowano festiwale kulturalne.
Ponadto, co roku odbywa się tu festiwal lotów balonowych.
Wiadomo, że za czasów panowania tu Rzeczypospolitej Kamieniec Podolski otrzymał status miasta królewskiego.
Historyczna wzmianka dowodzi, ze miasto zdobyto tylko dwa razy: w 1398 r. przez litewskiego księcia Witolda i w 1672 przez Turków.
Zamek został wybudowany przed wynalezieniem broni palnej, więc jest on w całości twierdzą kamienną.
Mury owiane legendą
Opowieść z dziejów średniowiecza głosi, że w czasach wojen z Turkami 200 tysięczna armia sułtana Osmana II podeszła do murów miasta. Władca zaniemówił, kiedy jego oczom ukazała się Kamieniecka twierdza. Wtedy zapytał – „Kto wybudował to miasto?”. Odpowiedź brzmiała: „Sam Allach”. Wtedy sułtan stwierdził po namyśle – „ Więc tylko Allach może je podbić” i zawrócił swoją armię w 1620 r.
Pan Wołodyjowski – prawdziwa postać czy wymysł literacki
Twierdza w Kamieńcu Podolskim skapitulowała przed Turkami w 1672 r. Stało się to po 10 dniowym oblężeniu. Powodem poddania się była 60 krotnie przewyższająca liczebnością obrońców siła armii tureckiej. Wtedy dowództwo twierdzy podjęło decyzję o wysadzeniu zamku wraz jego 800 obrońcami. Dokonał tego dowódca artylerii Heikling (Ketling wg trylogii historycznej, którą bardzo dobrze znamy). Wśród obrońców był pułkownik Michał Wołodyjowski wybitny żołnierz i dowódca, którego postać opisał Henryk Sienkiewicz i przedstawił w swoim dziele literackim.
Kamieniec Podolski – spacer po miasteczku
Po zakończeniu zwiedzania twierdzy wychodzimy przez most do miasteczka. Wygląda uroczo. Z oddali widać przepiękną panoramę zamku. Jej widok przypomina legendę o podbojach twierdzy. Naprawdę jest bajkowy.
W miasteczku spacerujemy brukowanymi uliczkami i docieramy na plac główny Starego Miasta. Panuje tu cisza i atmosfera oczekiwania na turystów. Z powodu działań wojennych na wschodzie Ukrainy tłumów zwiedzających tu nie ma. Spacerując znajdujemy zabytkowy kościół, który został przebudowany z meczetu. W oddali widzimy piękną cerkiew, stare kamieniczki, kawiarenki, stary ratusz. Miasto się zmienia, ale powoli.
Kończymy naszą wędrówkę. Czeka nas droga powrotna do domu. Zaczerpnęliśmy łyk historii. Pobyt w Kamieńcu Podolskim pozostawił niesamowite i niezapomniane wrażenia.