Kościół Pokoju w Świdnicy

Kościół Pokoju w Świdnicy

W odległości niecałych 40 km od opisywanego poprzednio obiektu w Jaworze stoi Kościół Pokoju w Świdnicy. Będąc tak blisko nie mogliśmy pominąć znajdującego się tu kolejnego zabytku z listy UNESCO, który jest największą drewnianą barokową świątynią w Europie.

Kościół Pokoju w Świdnicy. Empory i loża Hochbergów
Empory i loża Hochbergów

Świdnica jest kolejnym punktem na naszej turystycznej trasie po woj. dolnośląskim. O tej osadzie wspominano już w 1243 r., a w roku 1267 była ona już miastem. Kiedyś mieściła się tu stolica księstwa świdnicko-jaworskiego.

Wnętrze Kościoła Pokoju w Świdnicy z widokiem na organy
Wnętrze Kościoła z widokiem na organy

Zapraszamy też do obejrzenia naszego krótkiego materiału filmowego z tego miejsca zamieszczonego tutaj.

Świdnica – skąd się wzięła nazwa?

Miasto leży nad Bystrzycą. W miejscu gdzie Świdnica zaczęła swój początek brzegi porośnięte były dużą ilością krzewów derenia. Jeden z jego rodzajów, który jest jadalny po staropolsku nazywany był świdwa. Tak też powstała nazwa miasta Świdnica. Jest ona nierozerwalnie związana z położeniem topograficznym.

Kościół Pokoju w Świdnicy. Wystrój wnętrza kościoła
Wystrój wnętrza kościoła

Jakie są symbole miasta?

Herb Świdnicy – podobny jest do herbu księstwa świdnickiego z 1452 r. Podzielony jest na cztery części. Znajdują się na nim: gryf, który symbolizuje rycerską dzielność, dzik oznacza męskość oraz odwagę, a korona symbolizuje zwycięstwo i władzę. Herb Świdnicy zobaczyć możemy nad lożą książęcą w tutejszym Kościele Pokoju.

Herb nad lożą książęcą Hochbergów w Kościele Pokoju w Świdnicy
Herb nad lożą książęcą Hochbergów

Hejnał Świdnicy – przyjęto go uchwałą rady miasta w 2000 r. Skomponował go mieszkaniec Świdnicy.

Logo miasta – znajduje się na nim panorama miasta z wieżą i czarną wstęgą. Symbolizuje ona szlak komunikacyjny. Pod wstęgą znajdziemy napis „Rynek z tradycjami”, co odnosi się do wielu wieków tradycji handlowych Świdnicy.

Kościół Pokoju w Świdnicy - Wnętrze kościoła - organy
Wnętrze kościoła – organy

Kościół Pokoju w Świdnicy

Kościół Pokoju w Świdnicy jest jednym z trzech, na których budowę zezwolił katolicki cesarz Ferdynand III. Ten w Głogowie spłonął w 1758 r., natomiast ten w Jaworze opisaliśmy tutaj.

Kościół Pokoju w Świdnicy - wystrój wnętrza
Wystrój w kościele

Aby wybudować świątynię potrzebne były fundusze. Żeby je zebrać Świdnidczanin Christian Czepko wyruszył w podróż po Europie odwiedzając protestanckie dwory. Pokonał on 4 tys. km pieszo statkiem i konno, ale cel swój osiągnął. Wydaje nam się, że jak na tamte czasy był to wyczyn niezwykły. Do powstania obiektu przyczynili się również ewangelicy ze Śląska (chłopi, mieszczanie i szlachta).

Dekoracje we wnętrzu kościoła Pokoju w Świdnicy
Dekoracje we wnętrzu kościoła

Budowa kościoła była obwarowana wieloma zakazami i nakazami, o których pisaliśmy w materiale o Jaworze. W skrócie chodzi o to, że kościół musi stanąć poza murami miasta, nie może mieć wież i dzwonnic, musi być wykonany z materiałów nietrwałych, czyli gliny, słomy, piasku i drewna. Jego budowa nie mogła trwać dłużej niż rok. Założenie było takie, że musi się szybciej rozpaść niż być zbudowany. Cieszy jednak oczy już od ponad 300 lat.

We wnętrzu upamiętnione są osoby, które przyczyniły się do powstania kościoła pokoju w Świdnicy
We wnętrzu upamiętnione są osoby, które przyczyniły się do powstania kościoła

Zbudowany został w 10 miesięcy. Pierwszą mszę odprawiono w czerwcu 1657 r.

Kościół Pokoju w Świdnicy - Ambona i organy
Ambona i organy

Pod naciskiem króla szwedzkiego obok kościoła wybudowana została dzwonnica i szkoła ewangelicka. Obie budowle zachowały się do dziś. Wcześniej stawianie takich budynków było zakazane. Miało to miejsce w 1708 r.

Dzwonnica przed Kościołem Pokoju w Świdnicy
Dzwonnica przed Kościołem Pokoju

Na dzwonnicy pozwolono zainstalować dzwony. Były to trzy sztuki. Największy przetopiono w czasie II wojny światowej, średni w tym czasie wywieźli Niemiecy. Najmniejszy ocalał i możemy oglądać w świątyni za ołtarzem.

Najmniejszy ocalały po wojnie dzwon w Kościele Pokoju w Świdnicy
Najmniejszy ocalały po wojnie dzwon

Kościół Pokoju w Świdnicy – zwiedzanie

Kościół Pokoju im. Trójcy Świętej w Świdnicy jest największą drewnianą barokową świątynią w Europie. W 2001 r. wpisano go na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jest również jednym z siedmiu nowych cudów Polski według „National Geographic”.

Kościół Pokoju w Świdnicy z zewnątrz
Kościół Pokoju w Świdnicy

Wymiary obiektu są imponujące. Ma on 44 m długości i 30,5 m szerokości. Na parterze i czterech piętrach empor mieściło się 7,5 tys. wiernych. Mogli oni zająć 3 tys. miejsc siedzących.

Kościół Pokoju w Świdnicy. Widok na ołtarz główny
Widok na ołtarz główny

We wnętrzu znaleźliśmy cenne elementy wystroju. Należą do nich:

Ambona – dzieło barokowe z roku 1729. Schody ozdabiają sceny z biblii. Na balustradzie znajdują się rzeźby przedstawiające Wiarę, Nadzieję i Miłość. Nad drzwiami do ambony znajduje się figura Jezusa Dobrego Pasterza.

Kościół Pokoju w Świdnicy - ambona
Ambona

Ołtarz główny – pochodzi z 1753 r. Znaleźliśmy w nim odniesienia do Ostatniej Wieczerzy i Chrztu Chrystusa. Umieszczono tu również inne postaci biblijne. Ołtarz można podziwiać z każdej strony i zrobił on na nas ogromne wrażenie.

Kościół Pokoju w Świdnicy - ołtarz główny
Ołtarz główny

Organy – pochodzą z lat 1666-69. Kilka razy je modernizowano. Mają one 62 głosy i w obecnym kształcie pochodzą z 1909 r. (odnowione w 2016 r.). Są również największym piszczałkowym tego typu instrumentem w regionie. Posiadają prawie 4000 piszczałek.

Organy w kościele Pokoju w Świdnicy
Organy w kościele

Loża Hochbergów – jak już wcześniej wspominaliśmy wiele rodów złożyło się na budowę świątyni. Te, które miały największy wkład w jej powstanie posiadały własne, wyróżnione loże. Taką właśnie posiadała rodzina Hochbergów, którą umieszczono naprzeciw ambony nad głównym wejściem. Powstała w roku 1698 dla uczczenia Johanna Heinricha von Hochberga, który ufundował dęby, z których zbudowano kościół.

Kościół Pokoju w Świdnicy - Loża Hochbergów
Loża Hochbergów

Empory – znajdują się na nich teksty biblijne, a obok umieszczono obrazy opowiadające o tych wybranych cytatach. Balustrady są bogato zdobione malowidłami i rzeźbami. Możemy tu znaleźć tarcze cechowe rzemieślników oraz portrety mieszczan i herby szlacheckie wszystkich, którzy przyczynili się do powstania świątyni.

Wystrój wnętrza świątyni w Świdnicy - Kościół Pokoju
Wystrój wnętrza świątyni

Kolejne informacje o zabytku

W Kościele pokoju nie ma pustego miejsca. Każdy kawałek wnętrza wypełnia jakiś rodzaj dekoracji. Podobnie jest z sufitami, które zdobią sceny z Objawienia św. Jana. Po środku, na skrzyżowaniu naw namalowana jest Trójca Święta. Miejsca wolne od obrazów sakralnych zdobią motywy roślinne.

Kościół Pokoju w Świdnicy - Zdobienia sufitu
Zdobienia sufitu

Najstarszym zachowanym elementem oryginalnego wyposażenia jest drewniana polichromowana chrzcielnica z roku 1661.

Chrzcielnica w Kościele Pokoju w Świdnicy
Chrzcielnica

W Hali Chrztów zwracamy również uwagę na portrety duchownych, którzy odprawiali tu msze. Podziwiamy też bogate stroje liturgiczne.

Kościół Pokoju w Świdnicy - Hala Chrztów
Hala Chrztów

Kościół Pokoju w Świdnicy – plac Pokoju

Na terenie placu, który przeznaczono dla ewangelików znajduje się między innymi stary cmentarz.

Stary cmentarz przed Kościołem Pokoju w Świdnicy
Stary cmentarz przed Kościołem Pokoju

Teren placu Pokoju wyznaczony przez Habsburgów to obszar 200 kroków na 200. Całość otocza kilometrowy mur. Na tym skrawku ziemi mieści się cmentarz, Kościół Pokoju, dzwonnica, Dolnośląski Instytut Ewangelicki, Barokowy Zakątek (dawne liceum, a obecnie hotel z pokojami o historycznych wnętrzach), Baroccafe w dawnym domu stróża. Wszystko to wkomponowane jest w park porośnięty starymi drzewami. Z całym wyjątkowym zespołem architektoniczno-urbanistycznym placu Pokoju możemy się zapoznać obserwując umieszczoną w pobliżu kościoła makietę.

Makieta placu Pokoju z zabudowaniami w Świdnicy
Makieta placu Pokoju z zabudowaniami

Warto zaznaczyć, że cały plac Pokoju dostępny jest dla osób niepełnosprawnych na wózkach. Kiedy weszliśmy do kościoła zapoznaliśmy się z nagraniem lektora, który przedstawił nam historię powstania obiektu oraz najważniejsze elementy jego wystroju. W czasie prezentacji możemy przemieszczać się po obiekcie i podziwiać opisywane aktualnie miejsca.

Kościół Pokoju w Świdnicy. Widok na organy
Wnętrze kościoła

Żeby zachęcić Was do zwiedzenia tego cudownego miejsca powiemy, że odwiedza je wiele osobistości światowych. Byli tu m.in.: Tadeusz Mazowiecki, Helmut Kohl, Angela Merkel, szwedzka para królewska – Karol XVI Gustaw z królową Sylwią. W 2016 r. podpisany został tu Apel o Pokój. W tym wydarzeniu brał udział Dalajlama XIV oraz przedstawiciele kościołów chrześcijańskich, judaizmu, islamu i buddyzmu.

Kościół Pokoju w Swidnicy z zewnątrz
Kościół Pokoju z zewnątrz

My jesteśmy zauroczeni tym miejscem. Ciekawi jesteśmy Waszej opinii. Napiszcie w komentarzach jak Wam się tu podobało lub czy sądzicie, że warto tu przyjechać.

Świdnica to jednak nie tylko Kościół Pokoju, ale o tym w kolejnym poście.

Polecamy przeczytać

Komentarze