Rumunia – ciekawostki

Rumunia – ciekawostki dla podróżników. Zwiedzając kraje europejskie polecamy wybrać się również do tych mniej znanych i rzadziej odwiedzanych przez turystów. Na przykład Rumunia znalazła się na naszej liście wycieczkowej. Oto kilka rzeczy, które mogą Was zainspirować, aby tu wpaść.

Rumunia - ciekawostki - Biertan
Biertan

Rumunia – ciekawostki: położenie geograficzne

Rumunia to kraj Europy Środkowej znajdujący się na półwyspie Bałkańskim. Graniczy z Ukrainą, Mołdawią, Bułgarią, Serbią i Węgrami. Od 2007 jest członkiem Unii Europejskiej. Możemy tu wjechać na dowód osobisty.

Rumunia - ciekawostki - Sibiu
Sibiu. Rumunia.

Rumuni – potomkowie Rzymian czy Słowian?

Wcześniej kraj nazywano Wołoszczyzną. Teorie o jego rzymskim pochodzeniu istniały już w XV w. Obecna nazwa „Rumunia” została wprowadzona w XVIII w. przez greckokatolickich duchownych reprezentujących szkołę siedmiogrodzką i dosłownie oznacza „ziemię rzymską”. Południowa część obecnej Rumunii była kiedyś pod panowaniem Imperium Rzymskiego, które emanowało tu swoją kulturę. Ale taka teoria miała również sporo sprzeczności. Ponieważ plemiona, które w starożytności zamieszkiwały te tereny – plemiona Daków – to były ludy Słowiańskie. Więc tak naprawdę nie wiadomo czy Rumuni to potomkowie Słowian czy Rzymian?

Rumunia - ciekawostki - wyroby ludowe
Wyroby ludowe. Rumunia.

Rumunia – ciekawostki: flaga rumuńska

Rumunia - ciekawostki - flaga

Rumuńska flaga jest bardzo podobna do flagi Czadu. Różni się tylko ciemnością koloru niebieskiego. Są to trzy kolory, które symbolizują trzy krainy wskutek zjednoczenia, których powstało państwo Rumunia: niebieski – Mołdawia, żółty Wołoszczyzna i czerwony Besarabia. To potwierdza, że nie mamy do czynienie z krajem jednorodnym. Tu kiedyś był kraniec Imperium Rzymskiego, potem Bizantyjskiego, a później Osmańskiego. Jest to kraj jednocześnie bałkański, wschodni i środkowoeuropejski. Obecnie Rumunia znajduje się na obrzeżach UE. Podsumowując jest to kraj bardzo zróżnicowany kulturowo.

Rumunia – ciekawostki: waluta

Mimo to, że Rumunia jest w UE, jeszcze nie wprowadziła euro. Obecnie w kraju trwają przygotowania do przejścia na walutę europejską. Według najnowszych informacji Rumunia ma wprowadzić euro w 2024 roku, jeśli spełni wymagane warunki. W Rumunii działają bankomaty, można również płacić kartą w większości miejsc jak i wymienić swoja walutę na miejscową.

 W obiegu obecnie pozostaje lej rumuński (RON). Jego banknoty są zrobione z polimeru. Rumunia jest drugim krajem po Australia, który wprowadził pieniądze zrobione z plastiku. Ma to swoje zalety. Taki banknot trudno podrobić, jest on trwalszy i nie gromadzi bakterii.

Rumunia - ciekawostki - lej rumuński

Rumunia – góry i nie tylko

70% powierzchni kraju to tereny górzyste: wyżyny i pasma górskie Karpat. Najwyższy szczyt – góra Moldoveanu (2544 m n. p. m). Miłośnicy spacerów na łonie natury mogą zobaczyć w Rumunii kolumny bazaltowe, wygasłe wulkany i unikalny zespół wulkanów błotnych. Ten kraj to liczne Parki Narodowe. Ogółem jest ich 13. Do najpiękniejszych należą: Park Narodowy Refezat, Park Narodowy Delta Dunaju, Park Narodowy przełomu Bicaz i Gór Hosmas. Ten kraj od wschodu jest omywany Morzem Czarnym. Rumunia ma również swoje kurorty nadmorskie z łagodnym piaszczystym zejściem do wody. Nie są one tak znane jak bułgarskie. Do najbardziej popularnych należy: Mamaia, Eforia, Mangailia, Costinesti, Neptun i Jupiter.

Rumunia – ciekawostki: kuchnia

Potrawy rumuńskie łączą w sobie wpływy arabskie (tureckie) z kuchnią włoską i francuską. Do tradycyjnych dań należą: grillowane mięso (mititei), jagnięce szaszłyki (frigarui), gołąbki zrobione w kiszonej kapuście. Rumuni zajadają się lokalnymi warzywami (pomidory, papryka, bakłażany) i uwielbiają kwaśne zupy. Mają bogatą paletę przeróżnych deserów – ciast z bakaliami, orzechami i miodem oraz pączki (papa nasi) i doskonałe chałwy.

Rumunia - ciekawostki - coliva

Rumuński – ciekawostki: samochód Dacia

W czasach starożytnych na terenach obecnej Rumunii mieszkały plemiona Daków, a ich ziemie nazywano Dacją. Nazwa samochodu produkowanego w tym kraju pochodzi właśnie od tego. W Rumunii nie toleruje się jazdy po kieliszku. Trzeba mieć 0,0 promila, żeby móc prowadzić

Populacja Rumunii

Obecnie zaludnienie kraju wynosi 21 mln. mieszkańców w tym 85%, to Rumuni. Większość mieszkańców Rumunii żyje bardzo ubogo. W kraju jest dosyć wysoki wskaźnik analfabetyzmu. Sporo osób wyemigrowało w celach zarobkowych za granicę. Dodatkowo mieszkają tu Węgrzy, Ukraińcy i Romowie (2,5%). Romowie – Cyganie, to nie to samo, co Rumuni. Pierwsi Cyganie pojawili się w Europie w XIII w. Przywędrowali prawdopodobnie z Azji. Często byli porywani i wykorzystywani do prac przymusowych. Do 1856 Cyganie mieli status niewolników w Rumunii.  Do Rumunii Romowie przybyli po najazdach tureckich na te tereny. Prowadzili wędrowny tryb życia. W latach 70, 80 władze zaczęły przymusowo osiedlać Romów w opuszczonych wioskach. Ta ludność nie zasymilowała się z lokalnymi mieszkańcami. Typowy Rumun to szatyn z piwnymi oczami. Cyganie mają czarne włosy i ciemną karnację oraz bardziej przypominają Hindusów. Nazywają siebie Romami co w ich języku oznacza ludzie. Słowo nie wywodzi się z łaciny.

Wlad Palownik – najsłynniejsza postać Rumunii

Pierwowzorem do opowieści o Drakuli był hospodar wołoski panujący na terenach Wołoszczyzny w XV w., który urodził się w mieście Sighisoara i zasłużył sobie na przydomek „Palownik”, który wziął się od jego ulubionego sposobu wymierzania kary swoim niepokornym podwładnym. Mimo okrucieństwa był wybitnym strategiem i politykiem.

Sighisoara - dom Drakuli
Sighisoara dom Drakuli

Rumunia – ciekawostki: zamki Siedmiogrodu

Rumunia słynie z malowniczych średniowiecznych zamków. Ich pozostałości ukazują się na wzgórzach przy drogach przejazdowych. W kraju zachowały się również liczne kościoły warowne otoczone murami obronnymi. Główna religia kraju to prawosławie.

Jedno z najlepiej zachowanych miast średniowiecznych to właśnie rodzinne miasto Wlada Palownika – Sighisoara. Zachował się w nim do dziś dom, gdzie on się urodził. Można również podziwiać dobrze zachowane mury obronne, Stare Miasto oraz XV wieczną wieżę zegarową. Założyli ten gród Sascy osadnicy jeszcze w XII w.

Rumunia – ciekawostki: przemysł winny

Rumunia uprawia od dawna winorośl i produkuje bardzo dobre wina. Jest 5 największym dostawcą win w Europie.

Znani na świecie Rumuni:

  • Nicolae Ceausescu- komunistyczny dyktator Rumunii rządzący w latach 1967-1989.
  • Francesco Illy – założyciel Illycaffe, urodził się w Timisoarze w Rumunii. Wynalazca pierwszego automatycznego ekspresu do kawy z parą wodną.
  • Petrache Poenaru wynalazca pióra wiecznego.
  • Henri Coanda – wynalazca nowoczesnego silnika odrzutowego.
  • Johnny Weissmuller – aktor, który po raz pierwszy wcielił się w rolę Tarzana, urodził się w Rumunii.
  • Soprano Alma Gluck – pierwszy artysta liryczny.
Pałac Peles
Pałac Peles

Polecamy przeczytać

Komentarze