Giżycko - zamek krzyżacki nad Kanałem Łuczańskim

Wędrujemy po woj. warmińsko-mazurskim i trafiamy do miasta Giżycko. Znajduje się ono między jeziorami Kisajno oraz Niegocin. Jesteśmy, więc w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich i stolicy polskiego żeglarstwa.

Giżycko - port
Giżycko – port

Położenie Giżycka wśród lasów i jezior (w okolicy miasta jest ich aż 13) powoduje masowy przypływ turystów. W samym mieście również znaleźliśmy dużo zieleni, więc przyjemnie się tutaj spaceruje. Jedną z takich tras idziemy wzdłuż Kanału Giżyckiego nazywanego też Łuczańskim. Łączy on jeziora Niegocin oraz Kisajno.

Giżycko - Kanał Łuczański
Kanał Łuczański

Atrakcyjnym spędzeniem czasu jest również pobyt w porcie wśród cumujących tu żaglówek.

Port w Giżycku
Port w Giżycku

Znajdujemy tu również sporo atrakcji historycznych. O tym wszystkim przeczytacie w naszej relacji z pobytu w Giżycku.

Giżycko - Zamek krzyżacki z XIV wieku
Zamek krzyżacki z XIV wieku

Giżycko – ciekawostki

  1. W okolicy Giżycka ślady działalności ludzkiej sięgają 15 tys. lat wstecz. Świadczy o tym znaleziony róg renifera obrabiany krzemiennym narzędziem.

2. Budynki z przełomu epoki brązu i żelaza budowano w tej okolicy na palach i usypanych wyspach. Takie duże skupiska tak powstających osad występowały w Europie tylko na Wyspach Brytyjskich.

3. Przez okolice dzisiejszego Grudziądza przechodził „szlak bursztynowy”.

4. W II połowie XIII w. obszar Krainy Wielkich Jezior Mazurskich opanował Zakon Krzyżacki.

5. W 1340 r. krzyżacy zbudowali zamek obronny zwany Lotzen. Obecnie mieści się w nim hotel St. Bruno.

Giżycko - Zamek krzyżacki hotelem St. Bruno
Zamek krzyżacki hotelem St. Bruno

6. W 1612 r. zamek Lotzen i powstała wokół niego Nowa Wieś otrzymują przywilej miejski i następuje jego gwałtowny rozwój.

7. Tatarzy spalili i splądrowali miasto w 1657 r. Ocalały jedynie kościół, zamek i ratusz.

8. Lotzen się odbudowuje i rozwija aż do roku 1710, kiedy to nastaje epidemia dżumy i giną prawie wszyscy mieszkańcy.

9. W czasie wojen napoleońskich przechodziły tędy wojska rosyjskie oraz francuskie (1807-12).

Dalsze losy Giżycka

10. W 1807 r. Lotzen zajmują polscy ułani i stacjonują tu korpusy generała Józefa Zajączka i Jana Henryka Dąbrowskiego.

11. Rok 1822 zaznaczył się w historii miasta największym jego pożarem. Po tym dramacie nastąpiła jeszcze klęska głodu.

12. W roku 1838 urodził się tu Wojciech Kętrzyński. Pisaliśmy o nim opisując Wysoką Bramę w Olsztynie, w której był więziony.

Wysoka Brama w Olsztynie
Wysoka Brama w Olsztynie

13. W latach 1843-51 pobudowano twierdzę Boyen nazwaną tak na cześć marszałka polnego oraz ministra wojny Ludwiga Leopolda Hermanna von Boyena.

Twierdza Boyen - promocja zabytku
Twierdza Boyen – promocja zabytku

14. W połowie XIX w. Wielkie Jeziora Mazurskie połączono siecią kanałów, co usprawniło żeglugę i doprowadziło do rozwoju gospodarczego regionu. Rozwinęło się również szkolnictwo.

15. Dwudziestolecie międzywojenne przyniosło regularną żeglugę pasażerską po jeziorach mazurskich, a Lotzen zostało popularnym kurortem. Pobudowano restauracje, hotele oraz pensjonaty. W tym okresie powstała też elegancka przystań jachtowa i co ciekawe skocznia narciarska. Na pobliskich wodach organizowano zawody żeglarskie, wioślarskie i bojerowe.

Na takich akwenach można bez problemu organizować zawody w sportach wodnych. Niegocin
Na takich akwenach można bez problemu organizować zawody w sportach wodnych

16. W czasie II wojny światowej w mieście mieściła się siedziba naczelnego dowództwa „Osttruppen”. Lotzen zostało zdobyte przez wojska radzieckie niespodziewanym atakiem od strony jeziora w grudniu 1944r.

17. Nazwa miasta Giżycko obowiązuje od 1946 r. i została nadana na cześć polskiego pastora ewangelickiego Gustawa Hermana Marcina Gizewiusza (nazwisko rodowe Giżycki). Był on działaczem społeczno-narodowym i politycznym na Mazurach, literatem, tłumaczem, redaktorem, folklorystą itd.

18. Polską nazwą dawnego Lotzen używaną przez Mazurów był Lec, a wcześniej Liecz. W XIX w. pojawiają się Łoczany i powojenne Łuczany. Od 1946 r. oczywiście Giżycko.

Herb Giżycka – legenda o jego powstaniu

Wracamy do czasów, kiedy zamek krzyżacki oraz Nowa Wieś obok niego należą do Prus. Położenie sprawia, że rozwija się tu rolnictwo, rybactwo i łowiectwo. Pruski książę sprawujący władzę nad Mazurami wybiera się na łowy, które są bogate w zwierzynę, ale też powodują zmęczenie. Trzeba się ogrzać i posilić.

Nic dziwnego, że ryby połączone z takimi widokami w Giżycku smakują wyśmienicie
Nic dziwnego, że ryby połączone z takimi widokami smakują wyśmienicie

Książę trafia, więc do karczmy w Nowej Wsi pod zamkiem. Karczmarka chcąc ugościć znakomitego gościa wybiera błękitny talerz i podaje na nim trzy leszcze. Posiłek smakuje, a książę jest nim zachwycony. Po powrocie do domu w ramach podziękowania i uczczenia pobytu w karczmie Nowej Wsi nadaje osadzie prawa miejskie. Ustanawia też herb, którym są trzy leszcze na błękitnej tarczy. Możemy go oglądać obecnie również na osłonach studzienek kanalizacyjnych.

Herb Giżycka
Herb Giżycka

Giżycko – wydarzenia kulturalne

W mieście odbywają się: festiwale (najbardziej znany jest Festiwal Piosenki Żeglarskiej i Morskiej „Szanty w Giżycku” oraz najstarszy w Polsce festiwal kultury hip-hopowej „Mazury Hip-Hop Festiwal” w amfiteatrze Twierdzy Boyen), koncerty organowe w kościele ewangelickim, wieczory poetyckie i inne wydarzenia kulturalne takie jak np. Dni Giżycka. My jakiś czas temu byliśmy na pokazach lotniczych odbywających się nad jeziorem. Niesamowite wrażenia i podziw dla umiejętności pilotów.

Może ktoś podpowie czy wszystkie te wydarzenia nadal odbywają się regularnie. Chętnie byśmy wzięli w nich udział.

Giżycko dało Polsce wybitnych sportowców

Z Giżycka wywodzi się wiele znanych i wybitnych postaci sportowych. Należą do nich np. żeglarz Karol Jabłoński, piłkarka ręczna Karolina Siódmiak, siatkarz Jakub Kochanowski.

Giżycko – atrakcje turystyczne

W Giżycku możemy podziwiać wiele atrakcji turystycznych. Są to:

– jeziora leżące na szlaku wielkich Jezior Mazurskich: Niegocin, Kisajno i Tajty.

– Kościół ewangelicki z 1827 r.

– Most obrotowy na Kanale Łuczańskim z XIX w. Jedyna taka konstrukcja działająca do tej pory w Europie.

– Twierdza Boyen z XIX w.

– cerkiew prawosławna z końca XIX w.

– zamek krzyżacki z XIV w. Obecnie hotel St. Bruno

– wieża ciśnień z przełomu XIX i XX w., która od 2007 r. jest doskonałym punktem widokowym na miasto i okoliczne jeziora

– kościół św. Brunona z lat 1936-38 oraz jego krzyż z 1909 r.

Zwiedzanie Giżycka

My spacer po Giżycku zaczęliśmy od portu zbudowanego nad jeziorem Niegocin. Tak duży basen portowy z pewnością w sezonie żeglarskim może pomieścić mnóstwo jachtów.

Port w Giżycku
Port w Giżycku

Bardzo przyjemnie jest pochodzić po betonowym spacerowym molo z cudownym widokiem na jezioro. Dużą atrakcją jest też nadziemna kładka zakończona punktem widokowym. Warto stąd poobserwować ogrom jeziora.

Kładka z punktem widokowym na jezioro w Giżycku
Kładka z punktem widokowym na jezioro

Z portu wypływają stateczki turystyczne „Żeglugi Mazurskiej”. Rejsy po wielkich jeziorach niewątpliwie należą do atrakcji turystycznych tego regionu.

Giżycko - Stateczki turystyczne wypływają z portu w rejsy po jeziorach
Stateczki turystyczne wypływają z portu w rejsy po jeziorach

Nad jeziorem znajduje się piaszczysta oraz częściowo trawiasta plaża, w której okolicy możemy upamiętnić swój pobyt w mieście przy stosownym napisie.

Napis Giżycko koło portu i plaży
Teraz już wszyscy wiedzą gdzie jesteśmy

W okolicy portu znaleźliśmy wiele punktów gastronomicznych: kawiarni, lodziarni i np. smażalni ryb. Po posiłku dzieci z pewnością miło spędzą czas w wesołym miasteczku, które oferuje wiele atrakcji.

Giżycko - Wesołe miasteczko w pobliżu portu i plaży
Wesołe miasteczko w pobliżu portu i plaży

Giżycko – zabytkowy most nad Kanałem Łuczańskim

Opuszczamy port w Giżycku i nad Kanałem Giżyckim wędrujemy w stronę miasta do kolejnej atrakcji, jaką jest zabytkowy most.

Kanał Łuczański w Giżycku
Kanał Łuczański

Unikatowa konstrukcja powstała pod koniec XIX w. Jest to wyjątkowa budowla, ponieważ jej przęsło przesuwa się obrotowo. Dokonuje tego jeden człowiek za pomocą odpowiedniej dźwigni.

Obrotowy most w Giżycku jest jedną z atrakcji miasta
Obrotowy most jest jedną z atrakcji miasta

Most otwierany jest w wyznaczonych godzinach. W tym czasie ruch pieszy oraz samochodowy jest wstrzymany, a przepuszczane są jednostki pływające. Obracanie mostu oraz wiele przepływających przez Kanał Łuczański jachtów jest z pewnością atrakcją dla licznie przebywających tu turystów. Warto zobaczyć moment, w którym most jest obracany, ponieważ jest to jedyna taka działająca konstrukcja w Europie.

Giżycko - Wyjątkowy most nad Kanałem Łuczańskim
Wyjątkowy most nad Kanałem Łuczańskim

Z mostu obserwujemy zamek krzyżacki z XIV w., który obecnie przeznaczony jest na hotel St. Bruno. O jego ciekawej historii opowiemy w kolejnym materiale.

Giżycko - Zamek krzyżacki widziany z zabytkowego mostu
Zamek krzyżacki widziany z zabytkowego mostu

My zdążyliśmy jeszcze odwiedzić Twierdzę Boyen, ale z racji na wielkość terenu i dużo punktów, które tu zobaczyliśmy poświęcimy jej osobny post.

Giżycko - Wejście do Twierdzy Boyen
Wejście do Twierdzy Boyen

Na terenie miasta poustawiane są mapki z opisem oraz zaznaczonymi obiektami, więc bez problemu dotrzemy do najważniejszych punktów, z którymi z całą pewnością warto się zapoznać.

Opis i mapa atrakcji w Giżycku
Opis i mapa atrakcji w Giżycku

Polecamy przeczytać

Komentarze