Dzisiejszy wpis Lofoty Norwegia dotyczy wyprawy na północ do krainy malowniczych krajobrazów, spektakularnych widoków, potężnych gór i niesamowicie pięknej przyrody… Archipelag znajduje się w górnej części regionu Skandynawia. Pod koniec lipca, kiedy temperatury na południu Europy poszybowały wysoko my szukamy ochłody w tym dalekim zakątku świata. Czeka nas przeprawa promem. Podróż bez pospiechu z wyczuciem czasu i w całkowitym spokoju i rozluźnieniu.
Lofoty Norwegia: położenie geograficzne
Od zawsze naszym marzeniem było dotarcie do krańca świata tam, gdzie działalność ludzka jest faktycznie niezauważalna lub mało dostrzegalna, gdzie żyje się w zgodzie z naturą i otoczeniem. Tym miejscem wydaje się archipelag Lofoty na morzu Norweskim ciągnący się na długości 112 km u północno-zachodnich wybrzeży Norwegii.
Wyruszamy z miasteczka Bodø. Czeka nas 3 godzinna przeprawa promowa do miejscowości Moskenes. W międzyczasie podziwiamy widoki okolicznych skalistych gór skąpanych w słońcu i owianych wiatrem i integrujemy się.
Lofoty – najpiękniejsze miejsce w Norwegii
Archipelag jest zbudowany ze skał pochodzenia wulkanicznego, których wiek to 3 miliardy lat. W skrócie przed nami jedne z najstarszych gór świata. Skalne masywy mają strome, szpiczaste zbocza, w które wcinają się malownicze fiordy i zatoczki. Na przełomie lipca i sierpnia średnia temperatura wynosi tu około 12 stopni. Wcale to nam nie przeszkadza. Ponieważ sceneria jest niesamowicie zachwycająca.
Nieustannie walczą o zachowanie tego nieskażonego piękna ekolodzy. Przemysł wydobycia ropy naftowej stale domaga się podjęcia nowych prac wyrobiskowych w tym regionie, ale obecnie rząd norweski na szczęście powstrzymuje te zapędy.
Zaludnienie, lokalny przemysł
Pierwsza stopa człowieka stanęła tu prawdopodobnie 8000 lat temu. Były to osady Wikingów. Lokalne tereny obfitowały w zwierzynę łowną oraz ryby. Od tych czasów rozwinęło się tu rybołówstwo. Na Lofotach zajmują się produkcją suszonych i solonych dorszy.
Nie ma tu dużych miast czy aglomeracji. Na drodze pojawiają się nieliczne rybackie wioski z charakterystyczną zabudową: czerwone, drewniane domki pobudowane na skalistych zboczach z wykorzystaniem pali. Daje to bezpośredni dostęp do terenów łownych.
Wyspy i wysepki są połączone licznymi mostami i podmorskim tunelem, co zapewnia bezproblemowy dojazd i malownicze widoki na okolicę.
Lofoty Norwegia. Wiry wodne i sztormy
Wokół wysp występuje zjawisko wiru wodnego – Malstrom. Z powodu różnicy temperatur powierzchni wód i powietrza często szczyty górskie latem są spowite w mgły. Daje to niesamowity efekt i urok.
Od 27 maja do 17 lipca panuje tu dzień polarny i słońce nie chowa się za horyzont. Zimą zdarzają się silne sztormy. Mimo to lokalne plaże latem przyciągają turystów. Warto wspomnieć, że Norwegowie uwielbiają się hartować i przyzwyczajają do niskich temperatur dzieci od wczesnego dzieciństwa. Nie lada zaskoczeniem był widok na bawiące się szkraby w podkoszulkach i spodenkach, kiedy my ubraliśmy się w wiatrówki i długie spodnie. Co kraj to obyczaj…
Muzeum Wikingów Lofotr
O tym, że te tereny kiedyś spodobały się Wikingom dowiodło jedno znalezisko. W miejscowości Borg na Lofotach miejscowy farmer podczas uprawy swojej roli trafił na wspaniałe odkrycie – pozostałości po jednym z największych domów Wikingów o długości 83 m. Obecnie w tym miejscu znajduje się wspaniałe muzeum usytuowane w odbudowanej replice tej osady.
Odbywają się tu liczne warsztaty i lekcje dla młodzieży i nie tylko. Niesamowity klimat panuje w środku: zapach ogniska, wystawa rękodzieła i ciekawe opowieści przenoszą nas tysiące lat wstecz.
Możemy sobie wyobrazić i zobaczyć jak żyła rodzina nordycka…
Co roku w sierpniu organizowany jest Festiwal Wikingów w Lofotr. Zawitajcie i podziwiajcie, a my ruszamy dalej….