Malbork to zamek Marii, ale nie tylko

Malbork, czyli Marienburg, czyli zamek Marii od imienia patronki Zakonu wybudowano nad Nogatem w obecnym województwie pomorskim.

         Większość osób słyszy Malbork i rozumie wielka twierdza krzyżacka, ale to nie do końca prawda. Właśnie o tym postaramy się dziś opowiedzieć.

Najpierw wybudowano zamek, a potem powstawała osada, która w 1286 r. uzyskała prawa miejskie. W międzyczasie założono rynek, a budynki z podcieniami ustawiono do niego frontami. Miasto było otoczone murem obronnym, który do naszych czasów nie ocalał. Pozostały z niego tylko dwie wieże. Z czasem wybudowano kościoły oraz ratusz. W ten sposób powstało Stare Miasto, które przeżyło dwa pożary w 1899 i 1902 r. oraz huragan z 1902 r., wskutek czego jego zabudowa doznała dotkliwych zniszczeń.

         Pod koniec II wojny miasto zostało zniszczone w 80%, a cegłę z jego ruin przekazywano na odbudowę Warszawy. Ze starej zabudowy pozostały: kościół farny, ratusz, dwie bramy miejskie oraz fragmenty murów obronnych.

         Pomimo takich zniszczeń warto pospacerować po tym terenie, aby poznać odbudowany Malbork.

Ratusz w Malborku

Wybudowany w latach 1365-1380 na miejscu wcześniej tu stojącego. Jednak to nie tę budowlę możemy oglądać obecnie. Jest to rekonstrukcja z 1901 r. Możemy zobaczyć charakterystyczną wieżyczkę, w której znajdował się dzwon odlany w 1407 r.

Obecnie mieści się tu Młodzieżowy Dom Kultury.

Ratusz w Malborku

Brama Mariacka

Brama Mariacka, która była zwana też Sztumską, ale i Przewozową została pobudowana w systemie obronnych murów w połowie XIV w. Ma dziesięć metrów wysokości i reprezentuje styl gotycki oraz znajduje się w rejestrze zabytków.

Brama Mariacka

Brama Garncarska

Brama nazywana była również Elbląską, albo św. Ducha i została wybudowana około 1380 r. Ma wysokość 12 metrów. Podchodząc bliżej wyraźnie widzimy przejazd pod bramą i dwa przejścia dla pieszych.

Brama Garncarska

Wieża ciśnień

Wybudowana została razem z pojawieniem się w mieście wodociągów w stylu neogotyckim.  Zbiornik wodny, który znajduje się na wieży nadal działa podobnie jak cały zabytek techniki.

Na wieży widzimy zegar, który ma oryginalny i ciekawy mechanizm napędzający.

Obecnie mieści się tu placówka socjalizacyjna prowadzona przez ZHP.     Wieżę można zwiedzać, a wejście jest bezpłatne.

Wieża ciśnień

Zespół budynków poczty

Kompleks wybudowano pod koniec XIX w. w stylu neogotyckim. Obecnie nadal pełni funkcję poczty, choć pod koniec wojny został zniszczony, ale dzięki dobrym planom pomyślnie odbudowany.

Poczta

Malbork lubiany przez filmowców

Malbork to miasto lubiane przez reżyserów filmowych i dokumentalistów, ponadto kręcono w tutejszych plenerach reklamy. Grało tu również wielu znanych i cenionych aktorów.

Filmy, które tu powstały to między innymi: „Krzyżacy”, „Król Olch”, „Malbork”, „Gniewko, syn rybaka”, „Samochodzik i templariusze”, Henryk Monte”, „Kopernik”, „Znak orła”, „Królowa Bona”, „Przyłbice i kaptury”, Gdańsk 39”, „Sztos”, „Wiedźmin”, „Hans Kloss. Stawka większa niż życie”, „Korona królów” i wiele innych.

Aktorzy, którzy wystąpili w reklamach i filmach kręconych w mieście: Stanisław Mikulski, Marek Perepeczko, Aleksandra Śląska, Krzysztof Ibisz, John Malkovich, Jan Nowicki, Cezary Pazura, Michał Żebrowski, Emil Karewicz, Piotr Adamczyk, Sophia Loren, Wiesław Michnikowski, Beata Tyszkiewicz i wielu innych.

Malbork

Malbork to nie tylko zamek, ale też obszar byłego Starego Miasta

Spacerując między tymi oraz innymi ciekawymi architektonicznie obiektami możemy sobie wyobrazić jak wyglądało życie w dawnych czasach w Malborku.

Co prawda zamek i baszty zostały odrestaurowane, ale jak wspaniale miasto by się prezentowało, gdyby nie zostało prawie doszczętnie zniszczone pod koniec II wojny światowej możemy sobie dziś tylko wyobrazić.

Okazuje się, że Malbork to nie tylko zamek, ale również zabytkowe obiekty Starego Miasta oraz nowoczesne budowle, które warto zobaczyć tym bardziej, że teren Starówki leży w niewielkiej odległości od głównej atrakcji Malborka.

O samym zamku w Malborku można przeczytać tutaj: https://myzwiedzamy.pl/malbork-zamek/

Polecamy przeczytać