Zamek w Malborku to największy obiekt ceglany na świecie

Minęło kilka lat od momentu, kiedy ostatni raz byliśmy w Malborku i zwiedzaliśmy zamek krzyżacki. Okazuje się, że warto było odwiedzić to miejsce ponownie. Jesteśmy pod dużym wrażeniem tej wizyty.

Zamek zachwyca już od wyjścia z samochodu

Już z dużego parkingu widać ogromną bryłę budowli, która od początku robi ogromne wrażenie i wprawia w zachwyt. Widok od pierwszego spojrzenia przyciąga i zachęca do podejścia oraz obejrzenia tego niesamowitego zamku.

Zamek w Malborku

Mury zewnętrzne i mnóstwo zieleni

Kiedy podeszliśmy bliżej w oczy rzuciło się więcej odnowionych murów, bramy wejściowe, ale nie tylko. Zachwyciły nas również duże przestrzenie zielonej trawy oraz zieloności pnące się po ogromnych murach. W czasie spaceru możemy odpocząć w punktach gastronomicznych oraz przy kramikach z pamiątkami.

Mury twierdzy porastają zielone kłącza

Zamek odbudowano prawie od fundamentów

Spacerując wzdłuż murów, w pewnym momencie dochodzimy do zdjęcia pokazującego ogrom powojennych zniszczeń, jakim uległ zamek. Obserwując zdjęcie i stojący za nim odbudowany obiekt trudno się nadziwić, że dało się wykonać taki ogrom pracy i osiągnąć taki imponujący efekt. Spoglądając na zamek możemy zaobserwować inny odcień czerwonej cegły, który pokazuje miejsca uzupełnione w czasie renowacji.

Zamek odbudowano po poważnych zniszczeniach wojennych

Zamek w lustrze Nogatu

Kontynuując spacer w stronę rzeki Nogat warto wejść na przerzucony nad nią most. Doświadczamy ciekawego uczucia falowania szczególnie w momencie poruszania się większej ilości osób. Nie to jednak jest najciekawsze. Widok na zamek od strony rzeki zapiera dech w piersiach i jest z całą pewnością niezapomniany. Wielkie zamczysko odbija się w tafli wody, a przepływające obok jednostki pływające dodają tylko temu widokowi kolorytu.

Zamek z mostu nad Nogatem

Figura Madonny z Dzieciątkiem – Kolos z Malborka

W niszy wieży kościoła NMP znajduje się i z daleka przyciąga wzrok figura Madonny z Dzieciątkiem. Została wykonana w 1340 r. i miała ponad osiem metrów wysokości. W tamtym czasie była to największa średniowieczna rzeźba w Europie i nazywano ją Kolosem z Malborka.

         Do 1945 roku figura była symbolem miasta. Podczas działań wojennych większość zamku, wieża, kościół oraz figura zostały zniszczone. Kościół odbudowano w latach sześćdziesiątych jednak figura wróciła na swoje miejsce dopiero w 2016 r. Została wykonana w ponad połowie z oryginalnych części, które zostały wydobyte z powojennych ruin. Posąg oklejony jest mozaiką (ponad 300 tys. elementów).

Figura Madonny

Muzeum na zamku

Spacerowaliśmy wokół zamku, oglądaliśmy mury obronne, wieże, bramy oraz zielone fosy, ale warto również wejść do wnętrza z przewodnikiem żeby zobaczyć od środka największy ceglany obiekt na świecie.

         W przygotowanych salach zobaczymy ponad 40 tys. eksponatów: rzeźby, malarstwo, rzemiosło artystyczne, militaria, wyroby z bursztynu i ceramiki, tkaniny, meble, zabytki technikii wiele innych ciekawych eksponatów.         Poznamy również historię zamku, historię zakonu krzyżackiego oraz wiele ciekawych opowieści o dawnym życiu w tych murach.

Fosa i wejście na zamek

Historia zamku

Zamek budowany był od 1280 r. do połowy XV w. przez zakon krzyżacki. W latach 1309 – 1457 był siedzibą wielkich mistrzów zakonu, a w latach 1457 – 1772 rezydencją królów Polski. Siedzibę tu miały w międzyczasie: władze Prus Królewskich, Komisja Morska. W 1772 r. zajęła go administracja Królestwa Prus i do roku 1804 został zdewastowany. Rekonstrukcja trwała w dwóch etapach do roku 1944. Został prawie całkowicie zniszczony w roku 1945, a następnie ponownie odbudowywany.

         W 1949 r. wpisany do rejestru zabytków, w roku 1994 uznany za pomnik historii, a w 1997 r. wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

         Zamek odbudowano z zaznaczeniem: Zamku Wysokiego (dziedziniec, kościół NMP z kaplicą grobową św. Anny, gdanisko oraz dwie wieże), Zamek Średni (byłe przedzamcze, dziedziniec, fosa, kaplica św. Bartłomieja, Wielka Komturia, Wielki Refektarz, Pałac Wielkich Mistrzów, wieża itd.), Zamek Niski (Przedzamcze, kaplica św. Wawrzyńca oraz zabudowania gospodarcze).

Zamek w Malborku

Inne ciekawostki

Największy ceglany zamek na świecie w niepowtarzalnym stylu zakonu krzyżackiego.

Cały kompleks to ponad trzydzieści milionów cegieł, z czego prawie pięć jest wykorzystanych do budowy zamku wysokiego.

Ponieważ zamek stoi nad rzeką Nogat i podłoże jest wilgotne twierdzę zbudowano na drewnianym fundamencie. Stoi ona na filarach, palach i słupach zanurzonych w piasku. W podobny sposób Rzymianie budowali Wenecję. Ta podstawa wytrzymała w dobrym stanie do lat pięćdziesiątych XX w. czyli przez prawie 700 lat.

Jedna z legend mówi o tym, że zamek jest położony w centrum starej cywilizacji. Możliwe, że w jego podziemiach znajdowała się, bądź znajduje baza UFO. Mogą to potwierdzać obrazy pokazujące obiekty UFO w okolicach twierdzy.

Z zamkiem w Malborku związane są opowieści o diabłach. Te w średniowieczu oznaczały moc lub istoty pozaziemskie. Może to potwierdzać związki z UFO.

Zamek w Malborku

Czy warto zwiedzić?

Z całą pewnością warto i nikt nie będzie zawiedziony. Jest to jeden z najznakomitszych przykładów średniowiecznej architektury obronno – rezydencyjnej w Europie, a zarazem największy obiekt ceglany na świecie. Jego ogrom, fosy, wieże, mury, położenie nad Nogatem na każdym musi zrobić ogromne i pozytywne wrażenie. Związek z UFO też jest intrygujący i może komuś uda się coś ciekawego zaobserwować. Nas ten obiekt zafascynował i pewnie jeszcze kiedyś odwiedzimy go ponownie.

Polecamy przeczytać