Miasto Golub-Dobrzyń pod krzyżackim zamkiem

Miasto Golub-Dobrzyń - kościół św. Katarzyny Aleksandryjskiej

Miasto Golub-Dobrzyń istnieje formalnie od 1951 r. Leży w woj. kujawsko-pomorskim pod krzyżackim zamkiem i po obu stronach rzeki Drwęcy. Do jego powstania doszło dzięki połączeniu dwóch miejscowości Golubia oraz Dobrzynia nad Drwęcą. Zapraszamy do domu „Pod Kapturem”, dawnego kościoła ewangelickiego, hotelu „Vabank”, kościoła św. Katarzyny Aleksandryjskiej i innych atrakcji.

Miasto Golub-Dobrzyń - Kościół św. Katarzyny Aleksandryjskiej
Kościół św. Katarzyny Aleksandryjskiej

Rzeka na przebiegającym w okolicach miasta odcinku była bardzo ważna historycznie. Oddzielała od siebie wymienione miasta, była granicą między Polską a państwem zakonu krzyżackiego (1231-1454), dzieliła woj. chełmińskie oraz ziemię dobrzyńską (1466-1772), rozdzielała zabór pruski i rosyjski (1815-1918).

Miasto Golub-Dobrzyń – Golub krótka historia

Po zwiedzaniu zamku i posileniu się w restauracji na terenie obiektu zjeżdżamy z górującego nad miastem wzgórza do rynku w Golubiu. Tu czekają na nas kolejne atrakcje.

Miasto Golub-Dobrzyń - Dawny kościół ewangelicki i dom "Pod Kapturem"
Dawny kościół ewangelicki i dom „Pod Kapturem”

Ta dzielnica Golubia-Dobrzynia znajduje się na prawym brzegu Drwęcy i jest znacznie starsza od leżącego na przeciwległym brzegu Dobrzynia.

Pierwsza informacja o Golubiu, jako własności biskupów kujawskich pojawia się w roku 1254. 29 lat później odstąpiono go Krzyżakom, którzy od roku 1300 zakładają tu swoje miasto, ustanawiają komturię i budują zamek.

Wejście do obecnej Szkoły Podstawowej w Golubiu
Wejście do obecnej Szkoły Podstawowej

Miasto przechodzi z rąk do rąk aż w latach 1611-25 staje się rezydencją Anny Wazówny, która jest siostrą króla Zygmunta III Wazy. W czasie rozbiorów znajduje się pod zaborem pruskim.

II wojna światowa i okupacja hitlerowska to zagłada Żydów, wyniszczenie polskiej inteligencji oraz zmuszanie mieszkańców do wpisywania się na niemiecką listę narodowościową.

Miasto Golub-Dobrzyń - rynek
Rynek w Golubiu

Miasto Golub-Dobrzyń – zabytki przy rynku

Jak już wspomnieliśmy nasze zwiedzanie zaczęliśmy od górującego nad miastem zamku krzyżackiego. Teraz znajdujemy się w okolicach rynku i szukamy kolejnych atrakcji przy działce, którą wytyczono już w średniowieczu. Ta, na której znajduje się rynek przetrwała do dnia dzisiejszego w prawie niezmienionym kształcie.

Miasto Golub-Dobrzyń - Dom "Pod Kapturem i kamieniczki przy rynku
Dom „Pod Kapturem i kamieniczki przy rynku

Pierwsze, co się nam rzuciło w oczy to fasada hotelu Vabank. Historia kamienicy sięga XIX w. Mieściły się tu różne instytucje w tym siedziba NBP. Żeby zachować pamięć o tym fakcie wnętrze wraz z pokojami zainspirowane jest filmem „Vabank” Juliusza Machulskiego.

Hotel "Vabank" w Golubiu przy rynku
Hotel „Vabank”

Dom „Pod Kapturem” i kamienica z XVII w.

Wędrujemy wokół rynku i trafiamy na dom podcieniowy „Pod Kapturem”. Jest to obiekt drewniany z 2 połowy XVIII w., który jako jedyny zachował się w mieście. W tym miejscu usytuowany był zajazd oraz karczma. Miejsce wpisane jest do rejestru zabytków od 1960 r.

Dom podcieniowy "Pod Kapturem" w Golubiu
Dom podcieniowy „Pod Kapturem”

Tuż obok podziwiamy dawny kościół ewangelicki, w którym obecnie mieści się Szkoła Podstawowa. Wzniesiono go w 1909 r. w stylu neogotyckim. Charakterystycznym elementem jest wysoka wieża, która sięga 30 m.

Miasto Golub-Dobrzyń - Dawny kościół ewangelicki. Obecnie Szkoła Podstawowa
Dawny kościół ewangelicki. Obecnie Szkoła Podstawowa

Spacerując po rynku zwracamy też uwagę na okalające go kamieniczki. Jest wśród nich taka, której pochodzenie sięga XVII w. Została wzniesiona na średniowiecznych fundamentach. Są również nieco starsze, aż do tych z przełomu XIX i XX w.

Kamieniczki przy rynku w Golubiu
Kamieniczki przy rynku w Golubiu

Miasto Golub-Dobrzyń – Kościół św. Katarzyny Aleksandryjskiej

Odchodzimy nieco od rynku żeby zobaczyć kolejny obiekt z przełomu XIII i XIV w. Jest to Kościół św. Katarzyny Aleksandryjskiej zbudowany w stylu gotyckim.

Miasto Golub-Dobrzyń – Kościół św. Katarzyny Aleksandryjskiej
Kościół św. Katarzyny Aleksandryjskiej

Do połowy XIV w. dobudowano potężną obronną wieżę o szerokości prawie 9 m. Wyposażenie pochodzi z okresu baroku, ale znajdujemy tu też elementy gotyckie, renesansowe i neogotyckie. Świątynia była niszczona w czasie działań wojennych i ograbiana. Obecny jej kształt pochodzi z XIX w.

Wieża obronna przy kościele św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Golubiu
Wieża obronna przy kościele św. Katarzyny Aleksandryjskiej

Wieża ma 6 kondygnacji a wewnątrz znajduje się drewniana konstrukcja z elementami pamiętającymi rok 1322. Wewnątrz umieszczono dzwon ufundowany w 1623 r. przez króla Zygmunta III Wazę. W sezonie turystycznym jest to doskonały punkt widokowy.

Miasto Golub-Dobrzyń – Dobrzyń nad Drwęcą

Drugą dzielnicą Golubia-Dobrzynia leżącą na lewym brzegu rzeki jest Dobrzyń nad Drwęcą. Jest to miasto znacznie młodsze od Golubia. Przywileje nadano mu w roku 1684 a prawa miejskie w 1789 r. W tym rejonie miasta warto poświęcić trochę czasu na odwiedzenie kościoła św. Katarzyny Aleksandryjskiej z lat 1823/27.

Rynek w Golubiu-Dobrzyniu
Rynek w Golubiu-Dobrzyniu

Podsumowanie wizyty w Golubiu-Dobrzyniu

Naszym zdaniem Golub-Dobrzyń z górującym nad nim zamkiem krzyżackim jest mało znanym, ale ciekawym punktem podróży. W sezonie turystycznym możemy wspiąć się na wieżę kościoła. Warto również wziąć udział w międzynarodowym turnieju rycerskim na przedzamczu zamkowym. W niedalekiej odległości wiele innych atrakcji, o których piszemy na blogu www.myzwiedzamy.pl. Zapraszamy do wspólnego zwiedzania.

Polecamy przeczytać

Komentarze