Zamek krzyżacki w Golubiu-Dobrzyniu

Zamek krzyżacki w Golubiu-Dobrzyniu

Zamek krzyżacki w Golubiu-Dobrzyniu – bajkowe miejsce i zakątek pełen ciekawych eksponatów znajdujący się w woj. kujawsko-pomorskim. Po wizycie w Toruniu i Grudziądzu wybieramy się do tego urokliwego miejsca na mapie północnej Polski. Twierdza krzyżacka pochodzi z przełomu XIII i XIV w. Znajduje się na wzniesieniu, które góruje nad obecnym miastem Golub-Dobrzyń. Zasłynął, jako siedziba rycerzy Zakonu Krzyżackiego i królewny Anny Wazówny.

Zamek krzyżacki w Golubiu-Dobrzyniu - Attyki nad wejściem do zamku zainstalowano za czasów Anny Wazówny
Attyki nad wejściem do zamku zainstalowano za czasów Anny Wazówny

Zamek krzyżacki w Golubiu-Dobrzyniu – zwiedzanie

Budowa murowanej warowni krzyżackiej rozpoczęła się około 1300 r. Wcześniej istniał tu obóz obronny chroniony przez ziemno drewniane umocnienia. Z założenia miał pełnić funkcję klasztoru oraz twierdzy. Już 6 lat później gościł zamku książę dobrzyński Ziemowit. Obiekt w kolejnych latach rozbudowywali następni komturowie. To o tym zamku Wam dziś opowiemy.

Makieta zamku w Golubiu z czasów kiedy istniało jeszcze przedzamcze.
Makieta zamku z czasów kiedy istniało jeszcze przedzamcze.

Dość potężną warownię krzyżacką zbudowano na wzniesieniu i góruje nad miastem Golub-Dobrzyń. Jej mury mają nawet 2 m grubości. Widzimy ją już z pewnej odległości. Takie położenie sprawia, że z zamku okolica również jest dobrze widoczna, co z całą pewnością pomaga w prowadzeniu obrony i ostrzeganiu przed zagrożeniem. Możemy się do niej dostać z miasta schodami prowadzącymi pod zamek lub zaparkować na dużym parkingu, który znajduje się na wzniesieniu.

Zamek krzyżacki w Golubiu-Dobrzyniu - Eksponaty w Muzeum Etnograficznym na terenie zamku
Eksponaty w Muzeum Etnograficznym na terenie zamku

Udajemy się na zwiedzanie, lecz zanim doszliśmy do obiektu już czekało na nas kilka atrakcji. Pierwszą jest kopia armaty z XVII w., która znajduje się przed wejściem na teren nieistniejącego już przedzamcza. Jest to rekwizyt wykorzystywany w filmie „Potop”.

Armata z XVII w. Rekwizyt wykorzystywany w filmie "Potop" przed zamkiem w Golubiu
Armata z XVII w. Rekwizyt wykorzystywany w filmie „Potop”

Wchodzimy na teren, gdzie kiedyś istniały pomieszczenia gospodarcze takie jak np. stajnie, spichlerze i stodoły. Obecnie podziwiamy tu Kolubrynę Kmicicową podarowaną zamkowi przez Wytwórnię Filmów Fabularnych w Łodzi. Na terenie dawnego przedzamcza odbywają się obecnie międzynarodowe turnieje rycerskie.

Zamek krzyżacki w Golubiu-Dobrzyniu - Kolubryna na placu przed zamkiem. To tu odbywają się turnieje rycerskie
Kolubryna na placu przed zamkiem. To tu odbywają się turnieje rycerskie

Zbliżamy się do obiektu i trzeba przyznać, że z tego miejsca wygląda imponująco. Zobaczymy, co będzie dalej.

Zamek krzyżacki w Golubiu-Dobrzyniu od frontu
Zamek w Golubiu od frontu

Przed samym wejściem na zamek wysoki ukończony około 1330 r. oglądamy rząd armat strzegących wejścia. Wielu turystów robi tu sobie pamiątkowe zdjęcia.

Armaty przed wejściem do zamku w Golubiu
Armaty przed wejściem do zamku

Zamek krzyżacki w Golubiu-Dobrzyniu – wchodzimy na zamek wysoki

Kolejne fotki wykonujemy z rzeźbionymi w drewnie postaciami szwedzkiej rodziny królewskiej, którą reprezentują król Zygmunt III Waza oraz jego siostra królewna Anna Wazówna.

Rodzina królewska Wazów wita gości przed wejściem do zamku w Golubiu
Rodzina królewska Wazów wita gości przed wejściem do zamku

Przez solidnie umocnione przejście z bramą dostaliśmy się na brukowany dziedziniec. Kiedyś tą samą drogą wjeżdżali do twierdzy konni rycerze.

Zamek krzyżacki w Golubiu-Dobrzyniu - Wejście na dziedziniec zamku wysokiego
Wejście na dziedziniec zamku wysokiego

Wewnętrzny plac otoczony jest czterema niezależnymi skrzydłami zamku, które okalają drewniane krużganki na pierwszym piętrze. Na poziomie dziedzińca kupujemy bilety, rozpoczynamy zwiedzanie oraz możemy smacznie zjeść w zamkowej restauracji. Zwiedzanie z przewodnikiem rozpoczyna się o pełnych godzinach.

Zamek krzyżacki w Golubiu-Dobrzyniu - Dziedziniec na zamku wysokim
Dziedziniec na zamku wysokim

Przygodę z historią zaczynamy od Muzeum Etnograficznego. Znajduje się ono w jednej z gotyckich pomieszczeń na parterze. Oglądamy tu pamiątki kultury materialnej okolicznej ludności.

Muzeum Etnograficzne w jednym z zamkowych pomieszczeń w Golubiu

Schodzimy też do piwnic, które służyły mieszkańcom za spiżarnie. Tu eksponowane są m.in. narzędzia tortur. Widzimy również piec, z którego ciepło rozprowadzane było po zamkowych salach specjalnie przygotowanymi w tym celu kanałami.

Zamek krzyżacki w Golubiu-Dobrzyniu. Wchodzimy na pierwsze piętro zamku

Opuszczamy poziom dziedzińca i wspinamy się na piętro. W zamku można to uczynić Końskimi Schodami. Te biegną przez XVII wieczną klatkę schodową aż do części hotelowej obiektu. Kiedyś nie były to schody, lecz pochyłość, po której rycerze wjeżdżali konno aż do swoich komnat.

Zamek krzyżacki w Golubiu-Dobrzyniu - Końskie Schody
Końskie Schody

Na tym poziomie dziedziniec otoczony jest drewnianym krużgankiem, który podczas zagrożenia można było spalić. Ponieważ każda część zamku stanowiła osobną, integralną część i nie było między nimi wewnętrznych połączeń zniszczenie tego przejścia było ogromnym ułatwieniem dla broniących zamku.

Dziedziniec zamku wysokiego w Golubiu oraz krużganki na piętrze
Dziedziniec zamku wysokiego oraz krużganki na piętrze

Dom zakonny był trzypiętrowy, a najważniejsze pomieszczenia ulokowane były na piętrze. Znajduje się tu m.in. kaplica, w której odbywały się codzienne modły. Ciekawostką w tym pomieszczeniu jest to, że jest jednym z pierwszych na terenie państwa krzyżackiego, w którym zastosowano trójprzęsłowe sklepienie gwiaździste. W murach umieszczono celę pokutniczą z widokiem na ołtarz. Kolejne takie niewielkie pomieszczenie znajduje się w murze na krużganku obok wejścia do kaplicy. Z obu widoczne było wnętrze świątyni.

Do kaplicy wchodzimy przez zachowany fragment portalu z około 1320 r.

Zamek krzyżacki w Golubiu Dobrzyniu - Portal przed wejściem do kaplicy zamkowej
Portal przed wejściem do kaplicy zamkowej

Przewodnicy kierują naszą uwagę na nieco zniszczoną, ale jednak dobrze widoczną figurkę małpy z owocem.

Figura małpy z owocem w portalu prowadzącym do kaplicy zamkowej w Golubiu
Figura małpy z owocem

Za ścianą z wąskimi okienkami znajduje się szpital (infirmeria). Lżej ranni lub chorzy mogli z tego miejsca uczestniczyć w nabożeństwie.

Figura Anny Wazówny przed wejściem do zamku w Golubiu
Figura Anny Wazówny przed wejściem do zamku

Kontynuujemy zwiedzanie pierwszego piętra

Kolejnym z ważnych pomieszczeń na zamku był kapitularz umieszczony tuż za miejscem przebywania rannych lub niedomagających na zdrowiu. Jest to miejsce, w którym bracia zakonni podejmowali ważne decyzje. Pomieszczenie jest bardzo interesujące, ponieważ mogło tu dochodzić do podsłuchów. Za portretem Anny Wazówny znajduje się tajne przejście w murze z czasów średniowiecza. Wtajemniczeni mogli się tu schronić i zza malowidła słuchać, o czym dyskutuje konwent. Takich ukrytych przejść było w oryginalnym zamku dużo więcej. My zwróciliśmy też uwagę na płaskorzeźbę dzika, z którą wiąże się ciekawa historia, ale tę usłyszycie od przewodnika na miejscu.

Z tym dzikiem związana jest pewna ciekawa historia
Z tym dzikiem związana jest pewna ciekawa historia

Żeby dostać się do refektarza musimy wrócić na drewniany krużganek. Jak już wspomnieliśmy każda część zamku jest osobnym elementem. Nie są one ze sobą wewnętrznie połączone. W tym pomieszczeniu odbywały się uczty, grano w szachy i spożywano posiłki. Dziś w tym miejscu oglądamy broń używaną w dawnych czasach. Oglądamy też fotografie z turniejów rycerskich, jakie się odbywają w Golubiu-Dobrzyniu.

Obserwujemy też obraz wykonany przez polskiego malarza i karykaturzystę Tomasza Jaxę Kwiatkowskiego. Jest to „Mała bitwa pod Grunwaldem” z 2009 r. Pierwowzorem jest trzy razy większe dzieło Jana Matejki.

Obraz "Mała bitwa pod Grunwaldem" na zamku w Golubiu
Obraz „Mała bitwa pod Grunwaldem”

W pomieszczeniu oglądamy również zbroje i kryształowe puchary wręczane dla zwycięzców międzynarodowych turniejów rycerskich. Musimy przyznać, że takie nagrody robią niesamowite wrażenie.

Zbroja i kryształowe nagrody w turniejach rycerskich na zamku w Golubiu
Zbroja i kryształowe nagrody w turniejach rycerskich

Kolejnym miejscem, do którego trafiamy jest dormitorium, czyli wspólna sypialnia rycerzy. Obecnie podziwiamy tu eksponaty, które liczą sobie nawet 1000 lat, a umieszczone są na wystawie archeologicznej.

Zamek krzyżacki w Golubiu-Dobrzyniu – powoli opuszczamy twierdzę

Nasz pobyt w krzyżackiej warowni dobiega końca. Po emocjach związanych ze zwiedzaniem udajemy się do zamkowej restauracji na smaczny posiłek. Jej wygląd nas zaskoczył, ponieważ stylizowana jest na modłę rycerską.

Opuszczamy gościnny zamek w Golubiu tym samym wejściem, którym się tu dostaliśmy.

Opuszczamy zamek wysoki w Golubiu
Opuszczamy zamek wysoki

Jeszcze ostatnia pamiątkowa fotka zamku, którego odwiedzenie serdecznie i gorąco polecamy. Z pewnością opowieści przewodników o ciekawostkach i historii Was zainteresują.

Zamek krzyżacki w Golubiu-Dobrzyniu - Pożegnalne zdjęcie zamku
Pożegnalne zdjęcie zamku

Przed parkingiem na ścianie bocznego budynku rzucił nam się jeszcze w oczy, krótki schemat historii obiektu.

Historia zamku w Golubiu w dużym skrócie
Historia zamku w dużym skrócie

Zamek krzyżacki w Golubiu-Dobrzyniu – zabezpieczenia obronne

W skład obiektu wchodziło nieistniejące już dziś przedzamcze z pomieszczeniami gospodarczymi (stajnie, stodoły, spichlerze) oraz zamek wysoki (ukończony, około 1330 r.). Ten zbudowany został na dość stromym wzgórzu, z którego roztaczał się przestronny widok we wszystkich kierunkach. Pomagało to w wypatrywaniu wroga i szybkim przygotowaniu się do ewentualnej obrony.

Król Zygmunt III Waza czeka na gości przed zamkiem w Golubiu
Król Zygmunt III Waza czeka na gości przed zamkiem

Zamek chroniony był przez fosy, most zwodzony, wieże oraz mury, których grubość dochodziła do 2m. Ciekawą rzeczą jest to, że na zamku zbudowane zostały dwie wolnostojące okrągłe wieże w międzymurzu. Do wyższej z końca XIV w. można było wejść jedynie za pomocą pomostu, który wartownicy opuszczali z ganku. Druga pochodziła z początku XV w.

Wejście do zamku wysokiego w Golubiu
Wejście do zamku wysokiego

Zamek górny również posiada swoje zabezpieczenia. Z piwnic prowadziły podziemne przejścia, którymi można było dostać się do miasta, a nawet pobliskiej sąsiedniej warowni. Na parterze znajdowały się m.in.: kuchnia, warsztaty, piekarnia. Dzięki temu twierdza była niezależna od obiektów znajdujących się na przedzamczu.

Na drewnianą galerię na piętrze można się było dostać jedynie po zwodzonych schodach. W razie potrzeby można byłą ją spalić i schować się za murami. Każde skrzydło zamku było osobną częścią. Nie było między nimi wewnętrznych przejść. Na drugie piętro prowadziły ukryte w murach schody. Ostatecznym punktem obrony była wieża zwana wysoką.

Zamek krzyżacki w Golubiu-Dobrzyniu - Widok z krużganków na dziedziniec i zamek wysoki
Widok z krużganków na dziedziniec i zamek wysoki

Zamek krzyżacki w Golubiu-Dobrzyniu – krótka historia

Budowa zamku rozpoczęła się na przełomie XIII i XIV w. Obiekt miał być połączeniem klasztoru i twierdzy. Zdobiły go dwie okrągłe wieże, z których do dnia dzisiejszego zachowała się tylko jedna.

Jedyna zachowana wieża na golubskim zamku
Jedyna zachowana wieża na golubskim zamku

Wcześniej do końca XIII w. znajdował się w tym miejscu drewniany gród strzegący przeprawy przez Drwęcę.

Jeden z eksponatów na zamku w Golubiu - zbroja husarska
Jeden z eksponatów na zamku – zbroja husarska

Zamek należący do Krzyżaków próbował trzykrotnie i bezskutecznie zdobyć król Polski Władysław Łokietek. Miało to miejsce w latach 1329-1333.

Zbroja używana w czasie turniejów rycerskich - eksponat na golubskim zamku
Zbroja używana w czasie turniejów rycerskich

W kolejnych latach obiekt przechodził kilkukrotnie z rąk krzyżackich do polskich. W latach 1409-11 na zamku zebrało się część wojska zakonnego idącego na Grunwald (obecnie ciekawe muzeum), a ówczesny komtur poległ w czasie bitwy.

Zamek krzyżacki w Golubiu-Dobrzyniu - Armaty ustawione przed wejściem do zamku
Armaty ustawione przed wejściem do zamku

W trakcie wojny golubskiej w 1422 r. wojska polskie zdobywają zamek, w którym ginie komtur. Obiekt z powodu ostrzału artyleryjskiego został poważnie uszkodzony. Odbudowa trwa aż do 1449 r.

Zamek krzyżacki w Golubiu-Dobrzyniu. Kolubryna na pierwszym planie
Zamek krzyżacki w Golubiu-Dobrzyniu. Kolubryna na pierwszym planie

Kolejne walki oraz zniszczenia mają miejsce w czasie wojny trzynastoletniej. Zamek trafia w roku 1466 do Królestwa Polskiego i staje się siedzibą starosty. Na polecenie Zygmunta Starego zostaje wyremontowany w 1511 r.

Kryształowe nagrody dla zwycięzców turniejów rycerskich na golubskim zamku
Kryształowe nagrody dla zwycięzców turniejów rycerskich

Czasy Anny Wazówny

W XVII w. król Zygmunt III Waza darowuje zamek siostrze Annie Wazównie, która nakazuje przebudowę twierdzy i nadaje jej cechy renesansu. Mury zdobią attyki, dobudowano wieżyczki, zmieniono też kształt okien. Pomieszczenia drugiego piętra powiększono i dostosowano do przyjmowania gości, w tym oczywiście króla ze swym dworem. Zmienia to zamek we wspaniałą rezydencję, która jest chętnie odwiedzana przez ważne osobistości tamtych czasów. Sam król przebywał na zamku w 1623 r. Średniowieczna przybudówka koło bramy wjazdowej została powiększona i stała się pałacykiem Anny Wazówny.

Pałacyk Anny Wazówny w przybudówce do zamku w Golubiu
Pałacyk Anny Wazówny w przybudówce do zamku

Na zboczach wzgórza pojawiają się piękne ogrody, gdzie królewna interesująca się botaniką i ziołolecznictwem uprawia rośliny i krzewy. W tym miejscu po raz pierwszy w Polsce wyhodowany został tytoń sprowadzony z Turcji.

Zniszczony zamek w Golubiu po II wojnie światowej
Zniszczony zamek po II wojnie światowej

Obiekt zostaje zniszczony w trakcie wojen szwedzkich – 1655 r. Wnętrza zostają wyremontowane na początku XVIII w. Kolejna wojna napoleońska zmienia rezydencję w lazaret, czyli szpital wojskowy. Kolejne zniszczenia mają miejsce w połowie XIX w. kiedy to podczas wichury zawalają się attyki niszcząc przy okazji część murów.

Zamek w Golubiu po wojnie i dziś
Zamek po wojnie i dziś

Muzeum na zamku powstaje w roku 1920. 17 lat później wyremontowany zostaje dach i kilka komnat.

W czasie II wojny światowej na zamku prowadzony był obóz szkoleniowy dla młodzieży hitlerowskiej. Po wojnie z zamku pozostały ruiny, które systematycznie remontowano i przywracano wygląd z czasów świetności. Trwa to do dnia dzisiejszego. Obecnie na zamku znajduje się muzeum, hotel i restauracja. Odwiedzając dawną twierdzę krzyżacką z pewnością będziecie zadowoleni. Wrażenia Wasze spotęguje wizyta w trakcie odbywania się międzynarodowych turniejów rycerskich gdzie wojowie popisują się niesamowitą sprawnością i umiejętnościami. Warto też pochodzić po leżącym w dole miasteczku i odwiedzić okoliczne atrakcje, ale o tym już w kolejnych wpisach na naszym blogu www.myzwiedzamy.pl

Polecamy przeczytać

Komentarze