Jak daleko mogą wędrować piaski? Czy wydmy znajdują się tylko nad morzem? Jak daleko się przemieszczała granica państwa? Jakie pozostałości po ostatnim zlodowaceniu napotkamy w Polsce środkowej?
Nadwarciański Park Krajobrazowy to królestwo wydm śródlądowych obejmujące 30 kilometrowy odcinek doliny rzeki Warty. Przede wszystkim jest to jedno z największych siedlisk ptaków nie tylko w Polsce, a i w całej Europie. Istotną rzeczą jest fakt, że na tych terenach mieszka ich około 240 gatunków. Jedno z wielu malowniczych miejsc znajduje się w okolicach miejscowości Pyzdry.
Przez granicę, prawie jak nad morze
Ostatnimi czasy wysokość cen paliw zrównała się z poziomem zainteresowania światem, co pobudza kreatywność w planowaniu wycieczek w taki sposób, aby nie jeździć daleko i czerpać z nich jak najwięcej.
Przy drodze wojewódzkiej 442, między Borzykowem i Pyzdrami znajduje się parking, przy którym symbolicznie upamiętniono granicę przypominającą o dawnym podziale terytorium między Królestwem Prus i Imperium Rosyjskim ustanowionym w 1815 roku. Przejścia granicznego pilnują drewniani strażnicy, którzy nie przeprowadzają jednak kontroli paszportowej, ale chętnie pozują do pamiątkowych zdjęć. Granica w tym miejscu istniała przez 101 lat. Biegła wzdłuż obecnie istniejącej drogi z Pyzdr do miejscowości Borzykowo. W naszych czasach to miejsce historyczne upamiętnia się organizowaniem festynów i rekonstrukcji historycznych walk o niepodległość Polski. Przy budkach strażniczych znajdziemy tablice z mapami oraz historią tego miejsca. Dobry punkt do wyprostowania nóg i zrobienia krótkiej przerwy.
Gdy nogi już proste, a odprawa za nami
Wracamy na drogę, by po chwili podziwiania malowniczych widoków, znów wysiąść z samochodu w Pyzdrach. W mieście, gdzie jeśli można zrobić mozaikę, mural, albo przyozdobić coś kwiatami, to się to zrobi. Dodajemy do tego przepisu bliskość natury i otrzymujemy ładne miejsce przyjazne turystom. Warto zaparkować przy ulicy 3 Maja, zejść do Warty w kierunku ulicy Nadrzecznej i kontynuować spacer aż do przystani, mijając po drodze budynki pomalowane tak, aby przedstawiać ich historię.
Krótka wzmianka historyczna o miejscowości Pyzdry
Wiadomo, że Pyzdry to jedno z najstarszych miast Wielkopolski, powstało bowiem w XIII w. założone przez Bolesława Pobożnego. Ponadto był to główny ośrodek życia religijnego. W mrocznych czasach Średniowiecza odbywały się tu zjazdy osób duchownych, królów oraz wygłaszano akta królewskie. Źródła historyczne wskazują, ze był tu zamek królewski, a miasto otaczały mury obronne. Znakomity mural w Pyzdrach wykonany na ścianie hali sportowej przedstawia historię tego miasta w całej okazałości i robi ogromne wrażenie.
Pyzdry – urokliwe miasteczko dla spacerowiczów
Zagłębiając się do uliczek Pyzdr odkrywamy jego przytulne i urokliwe zakątki. Znajdziemy tu kilka ciekawych malowideł na fasadach budynków przy bulwarze Nadrzecznym, które upamiętniają wydarzenia historyczne z życia miasta związane z tymi kamieniczkami.
W Pyzdrach znajdziemy najpiękniejsze schody mozaikowe, na których widzimy wizerunek ogromnej ryby. Jest to dzieło autorstwa grupy artystycznej MURall wykonane z licznych drobnych elementów szkła i terakoty.
Nieistniejąca nekropolia żydowska
Wiadomo, że w XVIII w. znajdował się tu cmentarz żydowski. Historia tego miejsca jest bardzo smutna. Podczas II wojny światowej cmentarz został zdewastowany przez nazistów, którzy wykorzystali część macew (płyt nagrobnych) do budowy magazynu paliw, elektrowni, brukowania ulic oraz umacniania pobliskich wałów rzeki Warty. Na powierzchni cmentarza nie zachował się ani jeden nagrobek. W naszych czasach część macew została przeniesiona do lokalnego Muzeum Regionalnego. Co pewien czas trafiają tu odnalezione fragmenty cmentarza żydowskiego. Na terenie byłej nekropolii obecnie znajduje się pomnik.
Nadwarciański Park Krajobrazowy – Królestwo Wydm Śródlądowych
Warto odwiedzić Nadwarciański Park Krajobrazowy – królestwo wydm śródlądowych, który znajduje się nad rzeką Warta. Jadąc drogą wojewódzką 466, należy skręcić w stronę lasu w miejscowości Pietrzyków – dojazd jest oznakowany. Zalecamy nie dojeżdżać do samych wydm – okolica tu naprawdę ładna i im wcześniej wysiądziemy z samochodu, tym dłuższy spacer wśród łąk i lasów nas czeka. Same wydmy sprawiają wrażenie dużej plaży – nawet zapach przypomina wypoczynek nad morzem, brakuje tylko wody.
Jak wydmy tu przywędrowały
Ciekawy element miejscowego krajobrazu to międzylądowe wędrujące wydmy. Ten cud natury powstał na lokalnych terenach po ustąpieniu ostatniego zlodowacenia. Istotnym jest fakt, że takie wydmy charakterystyczne są dla równin Polski środkowej. Głównie mają one kształt paraboliczny. Powstały około 10 000 lat temu, leżą na terenach nizinnych, które kiedyś wypełniała woda topniejącego lodowca. Wysokość wydm wynosi od kilku do kilkunastu metrów. Obecnie większość z nich jest porośnięta lasem. Jeśli nie są one pokryte roślinnością to wydmy wędrują w kierunku lokalnie spotykanych wiatrów.
Podsumowując naszą wyprawę pragniemy zachęcić do wycieczki przyrodniczo-historycznej w te rejony. Będzie to przyjemny spacer w urokliwym, malowniczym otoczeniu pięknych zakątków przyrody i miasteczka nad Wartą.