Toruń – Ratusz w mieście Kopernika

Ratusz w mieście Kopernika

Zwiedzając Stare Miasto w stolicy woj. kujawsko-pomorskiego z pewnością odwiedzimy ratusz w mieście Kopernika. Okazało się, że Toruń zachwycił nas nie tylko bramami, murami obronnymi, wieżami, kamieniczkami i np. ruinami zamku krzyżackiego. Wspaniale prezentuje się też gotycki ratusz z XIV w. Toruń jest również związany z wybitnym astronomem Mikołajem Kopernikiem. Dziś podążamy śladami Kopernika i opowiadamy o toruńskim ratuszu oraz wspinaczce na jego wieżę.

Ratusz w mieście Kopernika - Wieża ratuszowa od strony dziedzińca w Toruniu
Wieża ratuszowa od strony dziedzińca

Ratusz w mieście Kopernika – historia

Obiekt wzniesiono z końcem XIV w. Jest on obecnie jednym z największych ceglanych, gotyckich budynków miejskich w Europie. Kiedyś w tym miejscu znajdowały się budynki handlowe z wieżą. Tylko ta ocalała do naszych czasów, ponieważ reszta została rozebrana. W tym miejscu podziwiamy dziś ratusz, a wieża została odrestaurowana i podwyższona o kilka poziomów. Pełniła rolę m.in. więzienia, archiwum oraz skarbca. Trzeba wiedzieć, że sama wieża jest starsza od reszty ratusza o ponad sto lat.

Zegar na wieży ratuszowej w Toruniu
Zegar na wieży ratuszowej

W pobliżu obiektu działo się wiele, ponieważ ratusz był centrum administracyjnym miasta. Odbywały się tu jarmarki, turnieje rycerskie, egzekucje skazańców oraz hołdy składane władcom odwiedzającym Toruń.

Ratusz w mieście Kopernika - Widok z ratuszowej wieży w Toruniu
Widok z ratuszowej wieży

Początkowo obiekt posiadał tylko jedno piętro, a charakterystyczna budowa tworzyła w środku duży prostokątny dziedziniec, który pełnił rolę targu miejskiego. Na dole mieściły się sukiennice oraz kramy.

Dziedziniec ratusza w Toruniu i niewielka kolejka do kas biletowych
Dziedziniec ratusza i niewielka kolejka do kas biletowych

Wyższe piętro przeznaczone było dla Rady Miasta. Przyjmowano tu również znaczących gości odwiedzających Toruń. Byli to królowie i władcy europejscy. Jeden z nich Jan Olbracht dokonał tu żywota w 1501 r., a jego serce, jako relikwia do dziś znajduje się w toruńskiej katedrze Świętych Janów. Ratusz odwiedził też Napoleon Bonaparte, który w 1812 r. wygłosił tu swoją mowę.

Ratusz w mieście Kopernika - Jedna z bram prowadzących na dziedziniec ratusza w Toruniu
Jedna z bram prowadzących na dziedziniec ratusza

Obiekt rozbudowano w XVII w. jednak w wieku XVIII podczas ataku Szwedów doszczętnie spłonął (1703 r.). Pozostały mury, co umożliwiło jego odbudowę. Ślady tego pożaru widzimy jeszcze wspinając się na ratuszową wieżę. Są to charakterystyczne poczerniałe, osmolone cegły.

Osmolone cegły widzimy w czasie wspinaczki na wieżę ratusza w Toruniu
Osmolone cegły widzimy w czasie wspinaczki na wieżę

W czasie II wojny światowej w pomieszczeniach ratusza zainstalowano szpital wojskowy. Wnętrza zostały zdewastowane jednak mury zewnętrzne nie ucierpiały. Po wojnie budynek przejęło Muzeum Okręgowe, w którym zapoznajemy się z historią miasta. Oglądamy też Salę Królewską.

Ratusz w mieście Kopernika - Widok z punktu widokowego na wieży ratusza
Widok z punktu widokowego na wieży ratusza

Wieża ratuszowa – punkt widokowy

Wieża ratusza w Toruniu jest jednym z najstarszych zabytków w Polsce i jednocześnie najstarszą wieżą zbudowaną na rynkach w Europie wschodniej oraz środkowej.

Otwór w takiej ścianie prowadzi do wejścia na wieżę ratusza w Toruniu
Otwór w takiej ścianie prowadzi do wejścia na wieżę

Dla nas obowiązkowym punktem zwiedzania jest zawsze wspinanie się na różnego rodzaju wzniesienia, twierdze, wieże kościelne, a w tym przypadku jest to wieża ratusza o wysokości 40 m. Z tego punktu widokowego podziwiamy panoramę Torunia. Możemy też zaplanować, w jakim kierunku i do jakiej wieży udać się w pierwszej kolejności.

Ratusz w mieście Kopernika - Widok z ratuszowej wieży
Widok z ratuszowej wieży

W dawnych czasach punkt na takiej wysokości był doskonałym miejscem do umieszczenia straży, która bez problemu mogła obserwować okolicę oraz informować o zagrożeniach bądź ewentualnych pożarach.

Wieża ratusza w Toruniu, a przed nią pomnik Mikołaja Kopernika
Wieża ratusza, a przed nią pomnik Mikołaja Kopernika

Pod koniec XIV w. na wieży ratuszowej zainstalowano zegar natomiast dzwony, które widzimy wspinając się na szczyt pochodzą z XVIII w.

Dzwon zainstalowany na ratuszowej wieży w Toruniu
Dzwon zainstalowany na ratuszowej wieży

Na punkt widokowy wchodzimy początkowo murowanymi wąskimi schodkami, które nieco później zmieniają się w drewniane, którymi pokonujemy poszczególne piętra.

Takimi schodkami wspinamy się na punkt widokowy na wieży ratuszowej w Toruniu
Takimi schodkami wspinamy się na punkt widokowy

Przypominamy, że musimy dostać się na punkt widokowy na wysokości około 40 m. Wspięcie się tam po wąskich schodkach w ciasnej wieży przy mijaniu się z osobami idącymi w przeciwnym kierunku może być pewnym wyzwaniem. Widoki z góry rekompensują jednak wszelkie niedogodności.

Ratusz w Mieście Kopernika - Widok z wieży ratuszowej w Toruniu
Widok z wieży ratuszowej

Ratusz w mieście Kopernika – legenda

O Toruniu i jego zabytkach krąży wiele legend. O Krzywej Wieży i miłości Krzyżaka do urodziwej mieszkanki już pisaliśmy wcześniej. Wspomnieliśmy też o tym jak mieszczanie zdobyli zamek krzyżacki. O tym możecie przeczytać tutaj. Dziś coś o opisywanym ratuszu.

Widok z wieży ratusza w Toruniu na stronę Wisły
Widok z wieży ratusza w stronę Wisły

Mówi się, że ratusz jest jak wielki kalendarz, który przedstawia 1 rok – to jedna wieża. Cztery bramy symbolizują 4 pory roku. Dwanaście dużych sal jest dwunastoma miesiącami, a 365 okien to oczywiście dni w roku. Legenda mówi dalej, że mieszkańcy Torunia w roku przestępnym dostawiali jedno okno, żeby wszystko było zgodne z przyjętą regułą matematyczną.

Ratusz w mieście Kopernika – ślady Kopernika w Toruniu

Pisaliśmy już o tym, że z Toruniem związany jest Mikołaj Kopernik, który się tu urodził.

Ratusz w mieście Kopernika - Dom Mikołaja Kopernika w Toruniu
Dom Mikołaja Kopernika

Wszechstronny człowiek Renesansu był lekarzem, astronomem, ekonomistą oraz duchownym. My z działalnością M. Kopernika zetknęliśmy się już wcześniej zwiedzając m. in.: Barczewo, Malbork, Frombork i oczywiście nasz Olsztyn.

Dom Mikołaja Kopernika w Toruniu
Dom Mikołaja Kopernika

Pewne jest, że jeden z najwybitniejszych naukowców w dziejach ludzkości urodził się w Toruniu 19.02.1473 r. Jest to data, którą podał jeden z astrologów. W tamtych czasach nie prowadzono szczegółowych zapisów związanych m.in. z urodzinami dzieci. Nie ma jednak pewności, w którym budynku. Rodzina Koperników w tamtym czasie posiadała, bowiem dwa domy. Ten, który przetrwał i jest nazywany Domem Mikołaja Kopernika oraz taki, który się nie zachował, a usytuowany był przy Staromiejskim Rynku.

Widok z wieży ratuszowej w Toruniu
Widok z wieży ratuszowej

Kolejny ślad związany z astronomem, na który się natknęliśmy znajduje się w Katedrze Świętojańskiej. Jest w niej Kaplica Kopernikowska z chrzcielnicą, w której został ochrzczony.

Toruń - Chrzcielnica, w której sakramentu udzielono Kopernikowi
Chrzcielnica, w której sakramentu udzielono Kopernikowi

Znajduje się tu też tablica pamiątkowa z 1589 r. oraz popiersie Kopernika z 1766 r. (najstarszy pomnik Mikołaja na świecie).

Najstarszy pomnik Kopernika na świecie w toruńskim kościele
Najstarszy pomnik Kopernika

Najbardziej znany pomnik astronoma w Toruniu umieszczony jest na Starym Rynku w okolicach ratusza.

Ratusz w mieście Kopernika - Pomnik Kopernika na rynku Starego Miasta przed ratuszem
Pomnik Kopernika na rynku Starego Miasta przed ratuszem

Jak przystoi miastu, w którym urodziła się tak wielka postać znajduje się w nim Obserwatorium Astronomiczne oraz Planetarium.

W Toruniu mieści się również największa i najstarsza w północnej Polsce uczelnia z wysoko ocenianymi kierunkami kształcenia. Jest to Uniwersytet Mikołaja Kopernika.

Toruń trzeba koniecznie odwiedzić z opisanych powodów, ale nie tylko. O kolejnych atrakcjach opowiemy już niedługo w kolejnym wpisie.

Polecamy przeczytać

Komentarze