Willa Bayer w Olsztynie to jeden z wielu zabytków miasta. Zbudowano ją przy ul. Szrajbera w niedalekiej odległości od Starego Miasta, Parku Centralnego oraz Parku Podzamcze. Znana jest również, jako „Cerkiewka” lub „Zameczek”.
Willa Bayer w Olsztynie – historia
Willa Bayer w Olsztynie to ciekawy architektonicznie budynek pochodzący z XIX wieku, ponieważ wiemy, że zbudowano go w roku 1895. Zamożny fabrykant Louis Bayer złożył zamówienie na taki obiekt, a następnie w nim zamieszkał. Od jego nazwiska pochodzi nazwa tego zabytku.
Willę wybudowano w stylu francuskiego neorenesansu, a jej charakterystycznym, wyróżniającym elementem jest narożna wieża. Ten element spowodował, że Willę nazywa się również „Zameczkiem” bądź „Cerkiewką”.
Po II wojnie światowej siedzibę swoją miało tu Towarzystwo Przyjaźni Polsko-Radzieckiej. Kolejnym użytkownikiem była Wyższa Szkoła Pedagogiczna i funkcjonowało w tym miejscu studium nauczycielskie. Od 1990 r. kształcili się w Wilii słuchacze Policealnego Studium Zawodowego, a obecnie mieści się w tym miejscu bank.
Willa jest jedynym budynkiem przy placu Roosvelta i w jego najbliższej okolicy, który przetrwał w niezmienionej formie do czasów obecnych pomimo zmian swoich użytkowników. Obiekt chciano również kilkukrotnie rozebrać. Jeden z takich przypadków miał miejsce w roku 1977, kiedy to planowano poszerzenie ul. Szrajbera w związku z przygotowaniami do centralnych dożynek, które miały odbyć się w następnym roku. Ostatecznie Willa ocalała, a ulica ma nieco inny przebieg niż pierwotnie zakładano.
Obiekt został wpisany na listę zabytków w 1989 roku.
„Zameczek” – lokalizacja i atrakcje w okolicy
Willa Bayer była otoczona w czasach swego wybudowania ogrodem, a cała posiadłość miała ogrodzenie. Dziś po tych elementach nie ma już śladu, a obok wybudowano McDonald’s, gdzie można się posilić będąc w okolicy.
W najbliższym sąsiedztwie „Zameczku” możemy odpocząć i przenocować w Hotelu Wileńskim, z którego jest bardzo blisko do wielu atrakcji w okolicy np. Starego Miasta, Parku Centralnego, Parku Podzamcze itd. Budynek ten podobnie jak Willa był częścią bogatej dzielnicy przemysłowej i został wzniesiony na początku XX wieku. Należał do właściciela pobliskiego tartaku i mieszkała tu finansowa elita Olsztyna. Ciekawostką jest to, że każde piętro stanowiło oddzielny apartament. Można sobie tylko wyobrażać jak bogaci musieli być ludzie, którzy w tej dzielnicy mieszkali. Obecnie w hotelu znajduje się 27 osobnych pokoi, w których można powspominać dawne czasy.
Po wyjściu z hotelu oczom naszym ukazuje się widok „Cerkiewki”, a nieco w głębi po prawej wieża Bazyliki konkatedralnej św. Jakuba Apostoła z II połowy XIV wieku. To znak, że jesteśmy bardzo blisko Starego Miasta.
Willa Bayer znajduje się również bardzo blisko Parku Centralnego. Wchodząc do niego, lub wychodząc w stronę katedry patrzymy w kierunku rzeźby „Warmińskie żurawie” i w głębi za Łyną ukaże się nam opisywany obiekt.
Gorąco zachęcamy do obejrzenia „Cerkiewki” ze względu na to, że jest to obiekt zabytkowy. Jego architektura jest również bardzo oryginalna. Dodatkowo „Zameczek” znajduje się w pobliżu wielu innych atrakcji, które mieszczą się w najbliższej okolicy.