Biała Góra – Wodny Zamek

Biała Góra - Wodny Zamek

Biała Góra – Wodny Zamek jest miejscem atrakcyjnym dla miłośników przyrody, ale również historii. Trzeba tu przyjechać w czasie dobrej pogody żeby podziwiać historyczne obiekty hydrotechniczne oraz miejsce, w którym łączą się trzy rzeki.

Obiekt znajduje się 10 km od Sztumu, 14 km od Malborka i 25 km od Kwidzyna. Zwiedzając te miejscowości warto też odwiedzić Wodny Zamek.

Biała Góra – Wodny Zamek – dla miłośników historii

Historia tego ciekawego punktu na mapie turystycznej sięga wieku XII. Mieściła się w tym miejscu osada słowiańska i gród Zantyr. Należała do książąt gdańskich, a od XIII w. do biskupa Chrystiana, którego zadaniem była chrystianizacja pruskich plemion.

Biała Góra - Wodny Zamek. Urządzenia hydrotechniczne od strony przystani na Nogacie
Urządzenia hydrotechniczne od strony przystani na Nogacie

Ciekawostką jest to, że miał tu swoją siedzibę komtur krzyżacki, a było to w latach 1251-80. Następnie komturstwo przeniesiono do Malborka, a Zantyr zburzono.

Rzeka Nogat
Rzeka Nogat

Kolejnym ważnym powodem dla miłośników historii jest to, że znajdujemy się na styku dawnych granic Polski, Wolnego Miasta Gdańska i Prus.

Biała Góra - Wodny Zamek. Zapora od strony Wisły
Zapora od strony Wisły

Od XVI w. ludzie starali się uporządkować i zabezpieczyć miejsce, w którym łączą się trzy rzeki Wisła, Nogat i Liwa. Powstał tu zespół budowli hydrotechnicznych zwany Wodnym Zamkiem. Nazwa wiąże się z neogotyckimi wieżami, które upiększają zaporę.

Neogotyckie wieże upiększają obiekt hydrologiczny w Białej Górze.
Neogotyckie wieże upiększają obiekt hydrologiczny

Wielki Upust wybudowany został w roku 1852 i regulował przepływ wody z Liwy do Nogatu. Został przebudowany w 1879 r. W skład obecnej budowli wchodzą śluza komorowa z wrotami przeciwpowodziowymi na Nogacie, jaz na Nogacie oraz śluza i jaz na Liwie. Niestety jedna cyfra na obiekcie się zapodziała.

Biała Góra - Wodny Zamek. Tymi kanałami Liwa dopływa do Nogatu
Tymi kanałami Liwa dopływa do Nogatu

Podział wód Wisły i Nogatu był powodem sporów między Gdańskiem i Elblągiem oraz Malborkiem. Kiedyś Wisła płynęła dwoma korytami, a w pobliżu płynął Nogat. Mieszkańcy Gdańska postanowili skierować jedną odnogę (obecną Liwę) do Wisły. W rewanżu Elblążanie wykonali przekop i skierowali wody Wisły do Nogatu. Konflikt trwał kilkaset lat, a w międzyczasie miało tu miejsce wiele niszczących powodzi.  Warto dodać, że był to największy szlak wodny w XVI wiecznej Europie. Spory zażegnano w XIX w. kiedy to powstała śluza regulująca przepływ wody.

Śluza od strony Wisły w Białej Górze.
Śluza od strony Wisły

Biała Góra – dla miłośników przyrody

Urządzenia wybudowane w XVI w. zostały zniszczone w trakcie wojen szwedzkich i odbudowane w XIX w. Budowlę rozbudowano na początku XX stulecia i taką możemy oglądać po dzień dzisiejszy.

Biała Góra - Wodny Zamek. Obiekt od strony Wisły
Obiekt od strony Wisły

Pobudowane obiekty regulujące przepływ wody pozwoliły na powstanie szlaków wodnych. Ostatnio realizowano projekt Pętla Żuławska. W jego ramach wybudowano przystań umożliwiająca cumowanie żaglówek, łodzi motorowych, jednostek turystycznych i np. kajaków.

Przystań na Nogacie w Białej Górze
Przystań na Nogacie

Znajduje się blisko wielkiego upustu, czyli najstarszego obiektu powstałego w 1852. Został on przebudowany w roku 1879.

Biała Góra - Zamek Wodny. Śluza od strony przystani na Nogacie
Śluza od strony przystani na Nogacie

My zwiedzanie zaczęliśmy idąc z dużego parkingu właśnie na przystań. Zacumowane jednostki pływające pięknie prezentują się na tle wielkiego obiektu hydrotechnicznego.

Jednostki wodne na Nogacie odbywają rejsy turystyczne
Jednostki wodne na Nogacie odbywają rejsy turystyczne

Wchodzimy na szczyt upustu, ponieważ widoki z góry zawsze robią na nas ogromne wrażenie. Z wysokości doskonale widać miejsce, w którym rzeka Liwa wpływa do Nogatu i jak ono zostało zabezpieczone.

Biała Góra - Wodny Zamek. Miejsce gdzie Liwa Wpada do Nogatu
Miejsce gdzie Liwa Wpada do Nogatu

Z góry obserwujemy również murowane umocnienia oraz opisywaną już wcześniej przystań na Nogacie. Zwróciliśmy też uwagę na jesienne ubarwienie okolicznej przyrody.

Biała Góra - Wodny Zamek. Nogat przed śluzą i przystań
Nogat przed śluzą i przystań

Z tej samej strony na Nogacie pobudowano śluzę regulującą poziom wody w czasie odbywającej się tędy żeglugi oraz spływów. Długość komory to 57 m, szerokość – 9,5 m, długość śluzy – 104,5 m. Różnica poziomów przy niskim i średnim stanie wód wynosi około metra natomiast przy wysokiej wodzie w rzekach może dochodzić do ponad 4 m.

Śluza komorowa w Białej Górze
Śluza komorowa w Białej Górze

Zerkamy w przeciwną stronę i przed naszymi oczyma rozpościera się rozległy widok na Dolinę Wisły. Widać doskonale jak Nogat łączy się z płynącą prostopadle Wisłą.

Biała Góra - Dolina Wisły
Nogat dopływa do Wisły w głębi

Dochodzimy do Wisły

Postanawiamy podejść do miejsca łączenia się rzek. Dróżka jest wyłożona kamieniami, więc bez problemu zdołaliśmy podejść nad sam brzeg. Zaskoczyło nas, że Wisła w tym miejscu jest tak szeroka i w nurcie jej płynie aż tyle wody.

Wisła w Białej Górze
Wisła w Białej Górze

Kiedy znaleźliśmy się przy samej wodzie bez problemu możemy obserwować miejsce, w którym Nogat wpada do Wisły i łączy z nią swoje wody. Przy brzegu postawiono jeszcze pobudowaną z kamienia izbicę, która ma chronić przed dużą ilością kry lodowej i ją rozbijać.

Nogat z prawej wpada do Wisły
Nogat z prawej wpada do Wisły

Na tym nasza przygoda z Białą Górą powoli się kończy. Wracamy w stronę parkingu, ale wcześniej jeszcze oglądamy budowlę od strony Wisły. Jej wielkość i otoczenie ubarwione kolorami jesieni robi niezapomniane wrażenie.

Biała Góra - Wodny Zamek. Śluza od strony Wisły
Śluza od strony Wisły

Na koniec jeszcze raz mijamy neogotyckie wieże, od których pochodzi potoczna nazwa Wodny Zamek.

Wodny Zamek nad dopływającą do Nogatu Liwą
Wodny Zamek nad dopływającą do Nogatu Liwą

Miejsce jest wyjątkowo atrakcyjne architektonicznie i robi wrażenie swoją wielkością. Położone jest wśród pięknej przyrody i wydaje się nam, że jest to dobre miejsce na odpoczynek i spacer w słoneczne weekendowe dni. Polecamy również na rodzinne pikniki z dziećmi.

Polecamy przeczytać

Komentarze