Park Cytadela w Poznaniu jest kolejnym po Parku Wilsona, który odwiedziliśmy w stolicy Wielkopolski. Poznań i woj. wielkopolskie to niezliczony zbiór zabytków i innych atrakcji. Część z nich już opisaliśmy na naszym blogu.
Dlaczego akurat wybraliśmy ten teren do obejrzenia i zaprezentowania? Otóż jest to największy park w Poznaniu (około 100 ha). Powstał na terenie dawnego Fortu Winiary, który był centralnym umocnieniem Twierdzy Poznań, a jednocześnie największym w Europie fortem artyleryjskim. W 2008 r. prezydent RP w ramach historycznego zespołu miasta Poznań uznał ten teren za pomnik historii. Sami przyznajcie, że ciężko się oprzeć przed odwiedzeniem takiego miejsca, które skrywa wiele ciekawych atrakcji.
Fort Winiary poprzednikiem Parku Cytadela w Poznaniu
Historia fortu zaczyna się w połowie roku 1828, a pierwsze oddziały wojskowe zaczęły tu działać od roku 1834. Cytadela nadal była rozbudowywana. Prace ukończono w 1842 r., lecz w dalszym ciągu poszczególne elementy fortyfikacji były modernizowane.
W czasie powstania wielkopolskiego (1918-1919) Cytadelę zdobyli Polacy i obsadzili polską załogą.
Pod koniec II wojny światowej był to ostatni punkt w tym rejonie, w którym bronili się Niemcy. Ostatecznie fort został zdobyty w lutym 1945 roku i nie doznał zbyt wielkich zniszczeń.
Po wojnie na stokach Cytadeli powieszono niemieckiego zbrodniarza Artura Greisera i była to ostatnia publiczna egzekucja w historii naszego kraju.
Fort był rozbierany i oczyszczany z gruzów. Ostatecznie teren przekształcono w obecny Park Cytadela w Poznaniu, w którym jak się przekonaliśmy licznie wypoczywają mieszkańcy oraz odwiedzają go rzesze turystów.
Cegłę pozyskaną z rozbiórki Fortu Winiary wykorzystano do odbudowy Poznania i Warszawy.
Ciekawostką jest to, że na terenie parku od roku 1998 odbywa się największe na świecie widowisko pasyjne. Nie mamy jednak informacji czy nadal tak jest. Może podpowiecie coś w tej sprawie?
Park Cytadela w Poznaniu – zwiedzanie
W parku znaleźliśmy dwa wysokie monumenty. Jednym z nich jest Pomnik Bohaterów, który ma 23 m wysokości. Upamiętnia on żołnierzy Armii Czerwonej, którzy zginęli w walkach o Poznań w 1945 r. Prawie 6 tys. z nich pochowanych na cmentarzu na stokach Cytadeli w okolicach imponującego obelisku.
Kolejnym obiektem, którego trudno nie zauważyć jest Dzwon Pokoju i Przyjaźni Między Narodami. Ciekawostką jest to, że jest to trzeci taki dzwon na świecie. Wcześniejsze umieszczono w Hiroszimie oraz Nowym Jorku. Poznański waży 850 kg, a jego dźwięk słychać w odległości nawet 10 km – oczywiście przy sprzyjającej pogodzie. Zawieszony jest na 10 m wysokości.
Na ternie parku w ocalałych budynkach dawnej fortecy usytuowano oddziały Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości w Poznaniu.
Pierwszym jest Muzeum Uzbrojenia. To mieści się w pozostałościach dawnego Fortu Winiary z XIX w. W tamtych czasach znajdowało się tu laboratorium artyleryjskie.
Wśród eksponatów są fotografie, militaria i duża kolekcja sprzętu wojskowego. Przed samym wejściem oglądamy dwa czołgi. Na zdjęciu pokazujemy jeden z nich.
Wchodzimy do środka i tu prezentują się nam samochody wojskowe, samoloty, śmigłowce oraz armaty.
Dzięki atrakcyjnemu położeniu odwiedza go kilkadziesiąt tysięcy osób rocznie, co sprawia, że jest jednym z popularniejszych muzeów w Poznaniu.
Kolejne atrakcje w parku
Druga ekspozycja w Parku Cytadela to Muzeum Armii „Poznań”. Tu poznajemy szlak bojowy pokazany za pomocą map, zdjęć, dokumentów. Oglądamy też m.in. uzbrojenie i umundurowanie.
W innej części parku nad stawkiem odbywają się różnorodne koncerty, a widok odbijających się w wodzie kwitnących drzew robi niesamowite wrażenie.
W parku odwiedziliśmy kilka cmentarzy ze starymi nagrobkami i pomnikami. Pospacerowaliśmy po alejkach wytyczonych wśród zieleni. Okazało się, że w parku doskonale odnajdują się również dzieci, które bawią się na placach zabaw, a nieco starsi ćwiczą na siłowniach pod chmurką. Jeśli chcecie tu spędzić trochę więcej czasu to polecamy punkty gastronomiczne na terenie parku. Zachęcamy Was do odwiedzenia tego urokliwego miejsca. Jest ono dla wszystkich bez względu na wiek i z pewnością każdy znajdzie tu coś dla siebie.