Park Cytadela w Poznaniu

Park Cytadela w Poznaniu

Park Cytadela w Poznaniu jest kolejnym po Parku Wilsona, który odwiedziliśmy w stolicy Wielkopolski. Poznań i woj. wielkopolskie to niezliczony zbiór zabytków i innych atrakcji. Część z nich już opisaliśmy na naszym blogu.

Mapa Parku Cytadela z zaznaczonymi atrakcjami
Mapa Parku Cytadela z zaznaczonymi atrakcjami

Dlaczego akurat wybraliśmy ten teren do obejrzenia i zaprezentowania? Otóż jest to największy park w Poznaniu (około 100 ha). Powstał na terenie dawnego Fortu Winiary, który był centralnym umocnieniem Twierdzy Poznań, a jednocześnie największym w Europie fortem artyleryjskim. W 2008 r. prezydent RP w ramach historycznego zespołu miasta Poznań uznał ten teren za pomnik historii. Sami przyznajcie, że ciężko się oprzeć przed odwiedzeniem takiego miejsca, które skrywa wiele ciekawych atrakcji.

Park Cytadela, a w nim Muzeum Uzbrojenia
Muzeum Uzbrojenia w Parku Cytadela

Fort Winiary poprzednikiem Parku Cytadela w Poznaniu

Historia fortu zaczyna się w połowie roku 1828, a pierwsze oddziały wojskowe zaczęły tu działać od roku 1834. Cytadela nadal była rozbudowywana. Prace ukończono w 1842 r., lecz w dalszym ciągu poszczególne elementy fortyfikacji były modernizowane.

Wejście do Muzeum Uzbrojenia - Poznań
Wejście do Muzeum Uzbrojenia

W czasie powstania wielkopolskiego (1918-1919) Cytadelę zdobyli Polacy i obsadzili polską załogą.

Pod koniec II wojny światowej był to ostatni punkt w tym rejonie, w którym bronili się Niemcy. Ostatecznie fort został zdobyty w lutym 1945 roku i nie doznał zbyt wielkich zniszczeń.

Muzeum Uzbrojenia w Parku Cytadela - samoloty
Muzeum Uzbrojenia w Parku Cytadela

Po wojnie na stokach Cytadeli powieszono niemieckiego zbrodniarza Artura Greisera i była to ostatnia publiczna egzekucja w historii naszego kraju.

Park Cytadela miejscem do odpoczynku i rekreacji
Park Cytadela miejscem do odpoczynku i rekreacji

Fort był rozbierany i oczyszczany z gruzów. Ostatecznie teren przekształcono w obecny Park Cytadela w Poznaniu, w którym jak się przekonaliśmy licznie wypoczywają mieszkańcy oraz odwiedzają go rzesze turystów.

 Eksponaty w Muzeum Uzbrojenia - Poznań
Eksponaty w Muzeum Uzbrojenia

Cegłę pozyskaną z rozbiórki Fortu Winiary wykorzystano do odbudowy Poznania i Warszawy.

Ciekawostką jest to, że na terenie parku od roku 1998 odbywa się największe na świecie widowisko pasyjne. Nie mamy jednak informacji czy nadal tak jest. Może podpowiecie coś w tej sprawie?

Park Cytadela w Poznaniu - Kwitnące drzewa nadają klimatu do wypoczynku
Kwitnące drzewa nadają klimatu do wypoczynku

Park Cytadela w Poznaniu – zwiedzanie

W parku znaleźliśmy dwa wysokie monumenty. Jednym z nich jest Pomnik Bohaterów, który ma 23 m wysokości. Upamiętnia on żołnierzy Armii Czerwonej, którzy zginęli w walkach o Poznań w 1945 r. Prawie 6 tys. z nich pochowanych na cmentarzu na stokach Cytadeli w okolicach imponującego obelisku.

Pomnik Bohaterów w Parku Cytadela w Poznaniu
Pomnik Bohaterów

Kolejnym obiektem, którego trudno nie zauważyć jest Dzwon Pokoju i Przyjaźni Między Narodami. Ciekawostką jest to, że jest to trzeci taki dzwon na świecie. Wcześniejsze umieszczono w Hiroszimie oraz Nowym Jorku. Poznański waży 850 kg, a jego dźwięk słychać w odległości nawet 10 km – oczywiście przy sprzyjającej pogodzie. Zawieszony jest na 10 m wysokości.

Park Cytadela w Poznaniu - Dzwon Pokoju
Dzwon Pokoju

Na ternie parku w ocalałych budynkach dawnej fortecy usytuowano oddziały Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości w Poznaniu.

Park Cytadela w Poznaniu - Muzeum Uzbrojenia i część eksponatów
Muzeum Uzbrojenia i część eksponatów

Pierwszym jest Muzeum Uzbrojenia. To mieści się w pozostałościach dawnego Fortu Winiary z XIX w. W tamtych czasach znajdowało się tu laboratorium artyleryjskie.

Park Cytadela w Poznaniu - Muzeum Uzbrojenia prezentuje się imponująco
Muzeum Uzbrojenia prezentuje się imponująco

Wśród eksponatów są fotografie, militaria i duża kolekcja sprzętu wojskowego. Przed samym wejściem oglądamy dwa czołgi. Na zdjęciu pokazujemy jeden z nich.

Jeden z czołgów strzeże wejścia do Muzeum Uzbrojenia w Parku Cytadela w Poznaniu
Jeden z czołgów strzeże wejścia do Muzeum Uzbrojenia

Wchodzimy do środka i tu prezentują się nam samochody wojskowe, samoloty, śmigłowce oraz armaty.

Park Cytadela w Poznaniu - Eksponaty w Muzeum Uzbrojenia
Eksponaty w Muzeum Uzbrojenia

Dzięki atrakcyjnemu położeniu odwiedza go kilkadziesiąt tysięcy osób rocznie, co sprawia, że jest jednym z popularniejszych muzeów w Poznaniu.

Kolejne eksponaty - tym razem samoloty - Park Cytadela w Poznaniu
Kolejne eksponaty – tym razem samoloty

Kolejne atrakcje w parku

Druga ekspozycja w Parku Cytadela to Muzeum Armii „Poznań”. Tu poznajemy szlak bojowy pokazany za pomocą map, zdjęć, dokumentów. Oglądamy też m.in. uzbrojenie i umundurowanie.

W Parku Cytadela podziwiamy również różnorodne rośliny i kwiaty
W parku podziwiamy również różnorodne rośliny i kwiaty

W innej części parku nad stawkiem odbywają się różnorodne koncerty, a widok odbijających się w wodzie kwitnących drzew robi niesamowite wrażenie.

Park Cytadela w Poznaniu - Piękne miejsce w parku, w którym z pewnością damy radę się zrelaksować
Piękne miejsce w parku, w którym z pewnością damy radę się zrelaksować

W parku odwiedziliśmy kilka cmentarzy ze starymi nagrobkami i pomnikami. Pospacerowaliśmy po alejkach wytyczonych wśród zieleni. Okazało się, że w parku doskonale odnajdują się również dzieci, które bawią się na placach zabaw, a nieco starsi ćwiczą na siłowniach pod chmurką. Jeśli chcecie tu spędzić trochę więcej czasu to polecamy punkty gastronomiczne na terenie parku. Zachęcamy Was do odwiedzenia tego urokliwego miejsca. Jest ono dla wszystkich bez względu na wiek i z pewnością każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Polecamy przeczytać

Komentarze