Wędrujemy po woj. warmińsko-mazurskim i trafiamy do miasta Giżycko. Znajduje się ono między jeziorami Kisajno oraz Niegocin. Jesteśmy, więc w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich i stolicy polskiego żeglarstwa.
Położenie Giżycka wśród lasów i jezior (w okolicy miasta jest ich aż 13) powoduje masowy przypływ turystów. W samym mieście również znaleźliśmy dużo zieleni, więc przyjemnie się tutaj spaceruje. Jedną z takich tras idziemy wzdłuż Kanału Giżyckiego nazywanego też Łuczańskim. Łączy on jeziora Niegocin oraz Kisajno.
Atrakcyjnym spędzeniem czasu jest również pobyt w porcie wśród cumujących tu żaglówek.
Znajdujemy tu również sporo atrakcji historycznych. O tym wszystkim przeczytacie w naszej relacji z pobytu w Giżycku.
Giżycko – ciekawostki
- W okolicy Giżycka ślady działalności ludzkiej sięgają 15 tys. lat wstecz. Świadczy o tym znaleziony róg renifera obrabiany krzemiennym narzędziem.
2. Budynki z przełomu epoki brązu i żelaza budowano w tej okolicy na palach i usypanych wyspach. Takie duże skupiska tak powstających osad występowały w Europie tylko na Wyspach Brytyjskich.
3. Przez okolice dzisiejszego Grudziądza przechodził „szlak bursztynowy”.
4. W II połowie XIII w. obszar Krainy Wielkich Jezior Mazurskich opanował Zakon Krzyżacki.
5. W 1340 r. krzyżacy zbudowali zamek obronny zwany Lotzen. Obecnie mieści się w nim hotel St. Bruno.
6. W 1612 r. zamek Lotzen i powstała wokół niego Nowa Wieś otrzymują przywilej miejski i następuje jego gwałtowny rozwój.
7. Tatarzy spalili i splądrowali miasto w 1657 r. Ocalały jedynie kościół, zamek i ratusz.
8. Lotzen się odbudowuje i rozwija aż do roku 1710, kiedy to nastaje epidemia dżumy i giną prawie wszyscy mieszkańcy.
9. W czasie wojen napoleońskich przechodziły tędy wojska rosyjskie oraz francuskie (1807-12).
Dalsze losy Giżycka
10. W 1807 r. Lotzen zajmują polscy ułani i stacjonują tu korpusy generała Józefa Zajączka i Jana Henryka Dąbrowskiego.
11. Rok 1822 zaznaczył się w historii miasta największym jego pożarem. Po tym dramacie nastąpiła jeszcze klęska głodu.
12. W roku 1838 urodził się tu Wojciech Kętrzyński. Pisaliśmy o nim opisując Wysoką Bramę w Olsztynie, w której był więziony.
13. W latach 1843-51 pobudowano twierdzę Boyen nazwaną tak na cześć marszałka polnego oraz ministra wojny Ludwiga Leopolda Hermanna von Boyena.
14. W połowie XIX w. Wielkie Jeziora Mazurskie połączono siecią kanałów, co usprawniło żeglugę i doprowadziło do rozwoju gospodarczego regionu. Rozwinęło się również szkolnictwo.
15. Dwudziestolecie międzywojenne przyniosło regularną żeglugę pasażerską po jeziorach mazurskich, a Lotzen zostało popularnym kurortem. Pobudowano restauracje, hotele oraz pensjonaty. W tym okresie powstała też elegancka przystań jachtowa i co ciekawe skocznia narciarska. Na pobliskich wodach organizowano zawody żeglarskie, wioślarskie i bojerowe.
16. W czasie II wojny światowej w mieście mieściła się siedziba naczelnego dowództwa „Osttruppen”. Lotzen zostało zdobyte przez wojska radzieckie niespodziewanym atakiem od strony jeziora w grudniu 1944r.
17. Nazwa miasta Giżycko obowiązuje od 1946 r. i została nadana na cześć polskiego pastora ewangelickiego Gustawa Hermana Marcina Gizewiusza (nazwisko rodowe Giżycki). Był on działaczem społeczno-narodowym i politycznym na Mazurach, literatem, tłumaczem, redaktorem, folklorystą itd.
18. Polską nazwą dawnego Lotzen używaną przez Mazurów był Lec, a wcześniej Liecz. W XIX w. pojawiają się Łoczany i powojenne Łuczany. Od 1946 r. oczywiście Giżycko.
Herb Giżycka – legenda o jego powstaniu
Wracamy do czasów, kiedy zamek krzyżacki oraz Nowa Wieś obok niego należą do Prus. Położenie sprawia, że rozwija się tu rolnictwo, rybactwo i łowiectwo. Pruski książę sprawujący władzę nad Mazurami wybiera się na łowy, które są bogate w zwierzynę, ale też powodują zmęczenie. Trzeba się ogrzać i posilić.
Książę trafia, więc do karczmy w Nowej Wsi pod zamkiem. Karczmarka chcąc ugościć znakomitego gościa wybiera błękitny talerz i podaje na nim trzy leszcze. Posiłek smakuje, a książę jest nim zachwycony. Po powrocie do domu w ramach podziękowania i uczczenia pobytu w karczmie Nowej Wsi nadaje osadzie prawa miejskie. Ustanawia też herb, którym są trzy leszcze na błękitnej tarczy. Możemy go oglądać obecnie również na osłonach studzienek kanalizacyjnych.
Giżycko – wydarzenia kulturalne
W mieście odbywają się: festiwale (najbardziej znany jest Festiwal Piosenki Żeglarskiej i Morskiej „Szanty w Giżycku” oraz najstarszy w Polsce festiwal kultury hip-hopowej „Mazury Hip-Hop Festiwal” w amfiteatrze Twierdzy Boyen), koncerty organowe w kościele ewangelickim, wieczory poetyckie i inne wydarzenia kulturalne takie jak np. Dni Giżycka. My jakiś czas temu byliśmy na pokazach lotniczych odbywających się nad jeziorem. Niesamowite wrażenia i podziw dla umiejętności pilotów.
Może ktoś podpowie czy wszystkie te wydarzenia nadal odbywają się regularnie. Chętnie byśmy wzięli w nich udział.
Giżycko dało Polsce wybitnych sportowców
Z Giżycka wywodzi się wiele znanych i wybitnych postaci sportowych. Należą do nich np. żeglarz Karol Jabłoński, piłkarka ręczna Karolina Siódmiak, siatkarz Jakub Kochanowski.
Giżycko – atrakcje turystyczne
W Giżycku możemy podziwiać wiele atrakcji turystycznych. Są to:
– jeziora leżące na szlaku wielkich Jezior Mazurskich: Niegocin, Kisajno i Tajty.
– Kościół ewangelicki z 1827 r.
– Most obrotowy na Kanale Łuczańskim z XIX w. Jedyna taka konstrukcja działająca do tej pory w Europie.
– Twierdza Boyen z XIX w.
– cerkiew prawosławna z końca XIX w.
– zamek krzyżacki z XIV w. Obecnie hotel St. Bruno
– wieża ciśnień z przełomu XIX i XX w., która od 2007 r. jest doskonałym punktem widokowym na miasto i okoliczne jeziora
– kościół św. Brunona z lat 1936-38 oraz jego krzyż z 1909 r.
Zwiedzanie Giżycka
My spacer po Giżycku zaczęliśmy od portu zbudowanego nad jeziorem Niegocin. Tak duży basen portowy z pewnością w sezonie żeglarskim może pomieścić mnóstwo jachtów.
Bardzo przyjemnie jest pochodzić po betonowym spacerowym molo z cudownym widokiem na jezioro. Dużą atrakcją jest też nadziemna kładka zakończona punktem widokowym. Warto stąd poobserwować ogrom jeziora.
Z portu wypływają stateczki turystyczne „Żeglugi Mazurskiej”. Rejsy po wielkich jeziorach niewątpliwie należą do atrakcji turystycznych tego regionu.
Nad jeziorem znajduje się piaszczysta oraz częściowo trawiasta plaża, w której okolicy możemy upamiętnić swój pobyt w mieście przy stosownym napisie.
W okolicy portu znaleźliśmy wiele punktów gastronomicznych: kawiarni, lodziarni i np. smażalni ryb. Po posiłku dzieci z pewnością miło spędzą czas w wesołym miasteczku, które oferuje wiele atrakcji.
Giżycko – zabytkowy most nad Kanałem Łuczańskim
Opuszczamy port w Giżycku i nad Kanałem Giżyckim wędrujemy w stronę miasta do kolejnej atrakcji, jaką jest zabytkowy most.
Unikatowa konstrukcja powstała pod koniec XIX w. Jest to wyjątkowa budowla, ponieważ jej przęsło przesuwa się obrotowo. Dokonuje tego jeden człowiek za pomocą odpowiedniej dźwigni.
Most otwierany jest w wyznaczonych godzinach. W tym czasie ruch pieszy oraz samochodowy jest wstrzymany, a przepuszczane są jednostki pływające. Obracanie mostu oraz wiele przepływających przez Kanał Łuczański jachtów jest z pewnością atrakcją dla licznie przebywających tu turystów. Warto zobaczyć moment, w którym most jest obracany, ponieważ jest to jedyna taka działająca konstrukcja w Europie.
Z mostu obserwujemy zamek krzyżacki z XIV w., który obecnie przeznaczony jest na hotel St. Bruno. O jego ciekawej historii opowiemy w kolejnym materiale.
My zdążyliśmy jeszcze odwiedzić Twierdzę Boyen, ale z racji na wielkość terenu i dużo punktów, które tu zobaczyliśmy poświęcimy jej osobny post.
Na terenie miasta poustawiane są mapki z opisem oraz zaznaczonymi obiektami, więc bez problemu dotrzemy do najważniejszych punktów, z którymi z całą pewnością warto się zapoznać.