Co miasto ma wspólnego z kompozytorem Roty? Czemu odwiedził je Mikołaj Kopernik? Kto był więziony w tutejszym więzieniu? Co miasto ma wspólnego z rodziną króla Polski Stefana Batorego?
Miasto Barczewo położone jest nad rzeką Pisą Warmińską 20 km od Olsztyna, które z pewnością jest warte odwiedzenia ze względu na dużą ilość ciekawych obiektów oraz atrakcyjne położenie.
Otrzymało prawa miejskie w 1364 r., a pierwszym zasadźcą i sołtysem był Henryk z Łajs.
W 1538 r. odwiedził je Mikołaj Kopernik, który jako przedstawiciel kapituły objeżdżał diecezję warmińską.
W 1946 r. pojawiła się nazwa Barczewo na cześć księdza Walentego Barczewskiego.
Miasto rozwijało się wokół centralnie położonego rynku i stojącego na nim ratusza. W części północno-wschodniej zbudowano kościół farny św. Anny, a na południowym wschodzie zobaczymy kościół św. Andrzeja. Wymienione budynki istnieją do dnia dzisiejszego i warto się z nimi zapoznać.

Feliks Nowowiejski i jego muzeum
W Barczewie urodził się Feliks Nowowiejski (1877 r.), który był kompozytorem Roty. Muzeum Feliksa Nowowiejskiego powstało w 1961 r. Salon Muzyczny im. Feliksa Nowowiejskiego. Jest to miejsce gdzie urodził się i mieszkał kompozytor (wiele eksponatów i pamiątek). Naprzeciw muzeum znajduje się informacja turystyczna.

Zakład Karny w Barczewie
W 1986 r. w zakładzie karnym zmarł zbrodniarz wojenny Erich Koch. W tym więzieniu przetrzymywani byli również działacze antykomunistyczni: Władysław Frasyniuk, Adam Michnik, Leszek Moczulski. Ładny widok na więzienie jest od strony stawu zwanego więziennym.

Kościół św. Anny i Szczepana
Kościół św. Anny i Szczepana wybudowany w 1386r. w stylu gotyckim. Wyremontowany dzięki środkom z Unii Europejskiej. We wnętrzu organy z około 1700 r. Kościół ma najwyższą wieżę i jest największy w mieście, więc jest dobrze widoczny i rozpoznawalny.

Kościół św. Andrzeja Apostoła
Po pierwsze czternastowieczny kościół św. Andrzeja Apostoła ma bogaty wystrój wnętrz z XVII i XVIII w. Znajduje się tu osiem barokowych ołtarzy i rokokowa ambona. Po drugie jest on jednym z najpiękniejszych dzieł renesansu na Warmii i znajdują się tu nagrobki kardynała Andrzeja Batorego, Baltazara Batorego, bratanków króla Polski Stefana Batorego. Andrzej był biskupem warmińskim, który w XVI w. sprowadził Bernardynów do ówczesnego klasztoru i przyczynił się do jego świetności. Po trzecie świątynia jest miejscem spoczynku sekretarza królewskiego Pawła Górnickiego. Kościół obecnie przechodzi gruntowny remont, ale warto tu wejść i zobaczyć ołtarze namalowane na dużych płótnach.

Ratusz neogotycki z XIX w. z wieżą ratuszową.
Ratusz stoi w centrum miasta i w środku dawnego rynku. Wybudowany został XIX w. stylu neogotyckim. Nad wejściem znajduje się herb miasta. Na ośmiobocznej wieży możemy zaobserwować cztery tarcze zegarowe. Jest tu też taras widokowy. Ratusz jest obecnie siedzibą władz miasta.
Z tego miejsca jest bardzo blisko do wszystkich najbardziej interesujących miejsc w mieście.

Kościół św. Dyzmy
Kościół więzienny św. Dyzmy znajduje się na terenie Zakładu Karnego, a jego budowa została zakończona w 1872 r. (neogotycki). W 1944 r. w części kościoła mieściła się niemiecka szwalnia mundurów wojskowych. Widok na kościół od strony stawu.

Kościół ewangelicko-augsburski
Neogotycki kościół ewangelicko-augsburski z 1871 r. Obecnie sala koncertowa, galeria sztuki i biblioteka – Skarbiec Kultury Europejskiej. Położony nieco w głębi, ale warto go poszukać i zobaczyć z wielu miejsc np. od strony wiezienia, które leży po drugiej stronie rzeki.

Synagoga
Jest ona ostatnią ocalałą na Warmii bożnicą żydowską w stylu klasycystycznym z 1894 r. – obecnie to Galeria Sztuki „Synagoga” z wystawami i wernisażami artystycznymi.

Szpital św. Antoniego, wieża ciśnień i dworzec kolejowy
W Barczewie mamy jeszcze: Szpital św. Antoniego (Mariacki) z 1902 r. w stylu neogotyckim, którym zarządza Związek Polskich Kawalerów Maltańskich, wieża ciśnień z 1907 r. ze zbiornikiem wielkości 150 m sześciennych, dworzec kolejowy z 1880 r.
Mała Wenecja Północy – mosty i zbiorniki wodne
Dwie rzeki Pisa i Kiermas, nad którymi przerzuconych jest w mieście 14 mostów na terenie Starego Miasta (Mała Wenecja Północy). Staw młyński zwany więziennym z Amfiteatrem Miejskim, dużo terenów zielonych z przeznaczeniem na rekreację, ścieżka spacerowo rowerowa nad rzeką Pisą od Szpitala Miejskiego do Zalesia i plaży miejskiej nad jeziorem Orzyc. Warto odwiedzić nowy park nad rzeką Pisą. Znajdziemy tu plac zabaw dla dzieci, tablice edukacyjne oraz zacienione miejsca do odpoczynku.

Warto odwiedzić
Uważamy, że jest to ładne i zadbane miasteczko, które warte jest odwiedzenia. Spacer pozwoli zapoznać się z zabytkami, odpocząć w parkach nad rzeką i stawem oraz zobaczyć wiele mostków. Spacer do Zalesia przygotowaną ścieżką pieszo – rowerową, która biegnie wzdłuż rzeki też pozwoli na relaks i bardziej lub mniej intensywną aktywność ruchową.
