Grunwald. Pomnik Grunwaldzki i wzgórze pomnikowe.

Grunwald to niewielka wieś położona niecałe 50 km od Olsztyna i 20 km od Olsztynka w województwie warmińsko-mazurskim. Niczym szczególnym by się nie wyróżniała na mapie Polski gdyby nie to, że w pobliżu znajduje się historyczne pole bitwy. W tym miejscu pod dowództwem Władysława Jagiełły zjednoczone wojska polsko-litewskie odniosły zwycięstwo nad wojskami krzyżackimi. Sprawia to, że okolice te w sezonie turystycznym odwiedza mnóstwo osób.

Grunwald – historia

Najważniejsze wydarzenie w okolicy miało miejsce 15.07.1410 r. To właśnie tu wojska polsko-litewskie, którymi dowodził Władysław Jagiełło odniosły wielkie zwycięstwo nad wojskiem krzyżackim dowodzonym przez Ulricha von Jungingena. Tabor krzyżacki miał swoją bazę koło Grunwaldu.

Na przełomie sierpnia i września 1914 r. odbyła się tu II bitwa pod Stębarkiem (sąsiednia wioska). Starły się wtedy zwycięskie wojska Cesarstwa Niemieckiego z armią Imperium Rosyjskiego.

Grunwald. Wzgórze pomnikowe.
Wzgórze pomnikowe w Grunwaldzie

Co możemy zobaczyć na Polu Bitwy pod Grunwaldem?

Zwiedzanie zaczynamy na obszernym parkingu przed nowoczesnym pawilonem. W tym budynku znajdziemy stoiska ze słodyczami, restaurację oraz miejsca gdzie kupimy swoim pociechom wiele różnorakich pamiątek związanych z XV wieczną bitwą. Ma on być również nową lokalizacją muzeum. Do obecnego dojdziemy w trakcie naszego spaceru.

Idziemy na lekkie wzniesienie, bo warto wiedzieć, że teren w okolicy jest pokryty niewielkimi pagórkami, na których odbywała się kiedyś bitwa.

Grunwald. Ruiny kaplicy pobitewnej
Ruiny kaplicy pobitewnej

Grunwald – idziemy w kierunku wzgórza pomnikowego

Po terenie możemy poruszać się przygotowanymi dla turystów dróżkami i ścieżkami. Warto zaznaczyć, że ważniejsze obiekty są dobrze oznakowane i możemy iść według kierunkowskazów. Kiedy wejdziemy trochę ponad parking naszym oczom ukaże się duża niezalesiona i pofałdowana przestrzeń. Teren jest czysty i zadbany, a pierwsze drzewa zobaczymy w dość dużej odległości.  Pierwsze, co się rzuca w oczy to dwa duże pomniki: granitowy i metalowy. Tam właśnie kierujemy swoje kroki.

Elementy Pomnika Grunwaldzkiego. W głębi wzgórze pomnikowe
Elementy Pomnika Grunwaldzkiego. W głębi wzgórze pomnikowe

Elementy krakowskiego pomnika Grunwaldzkiego na polu bitwy

Pierwszy obiekt, na jaki natrafiamy to pomnik, który jest zbudowany z poukładanych na siebie głazów. Są to fragmenty zniszczonego przez Niemców w 1939 r. Pomnika Grunwaldzkiego, który znajdował się w Krakowie. Obok przy drodze, którą spacerujemy postawiono tablicę informującą o pochodzeniu pomnika.

Pomnik Grunwaldzki
Pomnik Grunwaldzki

Grunwald – Wzgórze pomnikowe

Podchodzimy na niewielkie wzniesienie i znajdujemy się na wzgórzu   pod dwoma największymi obiektami na tym terenie. Oba składają się na Pomnik Zwycięstwa Grunwaldzkiego. Pierwszym są poukładane na sobie duże bloki z granitu. Na drugi składają się metalowe maszty, na których umieszczone są sztandary polskich i litewskich chorągwi z tego samego materiału.   Postawiono go w 1960 r. z okazji 550 rocznicy wydarzeń.

Na schodkach granitowego obelisku możemy sobie usiąść, odpocząć i podziwiać makietę, która przedstawia ustawienie wszystkich wojsk biorących udział w walce tuż przed jej rozpoczęciem.

Grunwald. Wzgórze pomnikowe
Wzgórze pomnikowe

Muzeum Bitwy pod Grunwaldem na wzgórzu pomnikowym

Wzgórze warto obejść, ponieważ z przeciwnej jego strony niż ta, z której tu dotarliśmy znajduje się Muzeum Bitwy pod Grunwaldem. Wchodząc do środka zapoznamy się z pozostałościami po bitwie. Zobaczymy monety, zbroję, chorągwie oraz broń. Pomieszczenie nie jest zbyt duże, ale ciekawostką jest to, że znajduje się w nim niewielkie kino. Możemy tu zobaczyć fragment filmu „Krzyżacy” dotyczący wydarzeń związanych bezpośrednio z rozgrywającą się bitwą.

Wnętrze Muzeum Bitwy pod Grunwaldem.
Wnętrze Muzeum Bitwy pod Grunwaldem

Kopiec Jagiełły

Od wzgórza pomnikowego możemy wybrać dwie opcje na dalsze zwiedzanie. Zobaczyć warto pobitewną kaplicę, a właściwie jej pozostałości, albo pójść do Kopca Jagiełły. My wybierzemy się do króla, a w drodze powrotnej odwiedzimy ruiny.

Warto podkreślić, że na odwiedzenie Grunwaldu warto wybrać wiosnę lub lato. Towarzyszyć nam wtedy będą: wszechobecna zieleń, kwitnące łaki i rzepakowe pola.

Grunwald. Okoliczne pola
Pola w okolicach Grunwaldu

Kopiec został sztucznie usypany przez harcerzy. Na jego stoku ustawiono kamienie pamiątkowe, a na szczycie usytuowano maszt.

Grunwald. Kopiec Jagiełły.
Kopiec Jagiełły

Kaplica pobitewna

Do ruin kaplicy idziemy zielonymi łąkami. Została ona wybudowana w niedalekiej odległości od miejsca gdzie zginął wielki mistrz zakonu dowodzący swoimi oddziałami. Miejsce to wskazuje jeden z kilku kamieni pamiątkowych ustawionych na polu bitewnym. Świątynia została zniszczona w czasie kolejnej bitwy, a następnie odbudowana w XV w. Ciekawostką jest, że był tu obraz Matki Bożej za pośrednictwem, którego działy się cuda. Dlatego kaplica była miejscem wielu międzynarodowych pielgrzymek. W roku 1720 została doszczętnie rozebrana. W drugiej połowie XX w. odsłonięto fundamenty i obecnie możemy oglądać fragmenty murów. Pokazują one, jaki był dawniej układ i wielkość obiektu sakralnego.

Grunwald. Kaplica pobitewna.
Kaplica pobitewna

Po spacerze wśród zieleni na świeżym powietrzu wracamy do samochodu i tak kończy się nasza wędrówka po polu bitewnym w Grunwaldzie.

Grunwald – inne pamiątkowe miejsca

W czasie naszego spaceru możemy natknąć się na miejsca upamiętniające dawne wydarzenia. Są to głównie głazy z wyrytymi napisami lub z umieszczonymi na nich pamiątkowymi tablicami. Zobaczymy upamiętnienie: udziału wojsk litewskich i miejsca śmierci Ulricha von Jungingena. Obok kaplicy mamy również duży głaz zwany kamieniem Jagiełły. Przy nim miał się podobno modlić król przed bitwą, a po niej przyjmował chorągwie przegranych siedząc na nim. Czy tak było naprawdę tego nie wie nikt.

Grunwald. Głaz z tablicą pamiątkową.
Głaz z tablicą pamiątkową

Nowoczesne drewniane fortyfikacje

Na polu bitewnym napotkamy nowoczesne drewniane fragmenty fortyfikacji. Jest to ciekawe miejsce dla dzieci, które mogą pobiegać po trawie wśród barw przyrody oraz palisad i baszt.

Wydarzenia związane z Grunwaldem

Jednym z wydarzeń na polach bitwy są odbywające się w połowie lipca kilkudniowe Dni Grunwaldu. Najważniejsza jest tu inscenizacja bitwy. Bierze w niej udział wielu rycerzy konnych i pieszych. Jest też dużo imprez towarzyszących.

W Grunwaldzie odbywają się również w sierpniu Mistrzostwa Polski w Łucznictwie Konnym. Startują tu zawodniczki i zawodnicy w wielu ciekawych konkurencjach. Warto w tym czasie przyjechać do Grunwaldu żeby podziwiać sprawność najlepszych zawodników.

Grunwald warto odwiedzić podczas opisanych wyżej wydarzeń, ale nie tylko. Spacer na świeżym powietrzu wśród pięknej przyrody, kiedy nie ma tłumów turystów również ma swoją wartość. Zawsze przy ładnej pogodzie warto się w tym miejscu zrelaksować i odpocząć od problemów dnia codziennego.

Polecamy przeczytać

3 komentarze

  1. Byłem w tym miejscu pierwszy raz kilka lat temu. W maju tego roku zabrałem tam moich uczniów. Zdecydowanie na plus nowe Muzeum.

  2. Barbara Łahoda - Chiniewicz

    Obecnie piękne muzeum, mnóstwo kramów z pamiątkami .polecam był
    am 2023 roku ..cudeńko..

    1. Potwierdzamy. Bardzo ładnie to teraz wygląda. Wiele się zmieniło na plus. Faktem jest, że kiedyś było inaczej. Pozdrawiamy

Komentarze