Bazylika Mariacka w Gdańsku

Bazylika Mariacka w Gdańsku

Kiedy odwiedzicie stolicę woj. pomorskiego to pamiętajcie, że obowiązkowym punktem zwiedzania w czasie spaceru po Głównym Mieście jest Bazylika konkatedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (Bazylika Mariacka w Gdańsku). Nazywa się ją również „Koroną Gdańska”. To trzecia pod względem objętości ceglana świątynia na świecie (około 155 000 m3) oraz największy kościół w Europie wybudowanym z cegły.

Bazylika Mariacka w Gdańsku - Wnętrze bazyliki - baptysterium i chrzcielnica
Wnętrze bazyliki – baptysterium i chrzcielnica

Wędrujemy po Głównym Mieście zachwycając się pięknymi kamieniczkami. Przy jednej z uliczek pojawia się nam wysoka ceglana wieża dzwonna. Nawet nie przypuszczamy, że za jakiś czas znajdziemy się na jej szczycie.

Bazylika Mariacka w Gdańsku - Wieża dzwonna bazyliki widoczna z jednej a wielu urokliwych uliczek Głównego Miasta
Wieża dzwonna bazyliki widoczna z jednej a wielu urokliwych uliczek Głównego Miasta

Podchodzimy bliżej i poznajemy ten obiekt, który okazuje się być Bazyliką Mariacką. Stoimy przed wejściem i przy tak ogromnej budowli czujemy się bardzo mali.

Bazylika Mariacka w Gdańsku - Znajdujemy się przed głównym wejściem do świątyni pod wieżą dzwonną
Znajdujemy się przed głównym wejściem do świątyni pod wieżą dzwonną

Przed kościołem umieszczono jego makietę w skali 1:100. Tu doskonale widać masywną wieżę, na której znajduje się punkt widokowy. Mniej więcej w połowie jej wysokości wiszą dwa wielkie dzwony. Uroku świątyni dodaje dziesięć mniejszych narożnych wieżyczek.

Zanim wejdziemy do środka zapoznajemy się z historią bazyliki.

Bazylika Mariacka w Gdańsku – historia

Historia budowli sakralnych w miejscu obecnego kościoła sięga prawdopodobnie 1243 r., kiedy to Świętopełk II Wielki zaczyna wznosić wcześniejszy drewniany obiekt.

Wnętrze Bazyliki Mariackiej w Gdańsku - ambona i zegar astronomiczny.
Wnętrze bazyliki – ambona i zegar astronomiczny.

Obecną gotycką bazylikę budowano od roku 1343 r. Było to możliwe dzięki przywilejowi, który został nadany Głównemu Miastu przez wielkiego mistrza krzyżackiego rok wcześniej. Wznoszenie obiektu trwało 159 lat, ponieważ ostatnią cegłę na sklepieniu mistrz budowlany położył w roku 1502.

Eksponaty we wnętrzu Bazyliki Mariackiej w Gdańsku
Eksponaty we wnętrzu bazyliki

Początkowo wieża dzwonnicza była dużo niższa. Taki był warunek Krzyżaków. Wysokość nie mogła być wyższa niż najwyższy punkt nieistniejącego już dziś zamku. Ten pierwszy etap budowy zakończył się w latach 1360-61.

Bazylika Mariacka w Gdańsku - Ołtarz Główny a za nim piękny witraż
Ołtarz Główny a za nim piękny witraż

Kolejne lata przyniosły rozbudowę prezbiterium oraz transeptu. Podwyższono też wieżę (1454-66) co miało symbolizować zwycięstwo gdańszczan nad Zakonem Krzyżackim.

Bazylika Mariacka w Gdańsku - Organy w witraż nad wejściem do świątyni
Organy w witraż nad wejściem do świątyni

Na przełomie XV i XVI w. kościół pokryto sklepieniami gwiaździstymi, sieciowymi i kryształowymi. Te zachwycają po dzień dzisiejszy, więc po wejściu kierujmy wzrok ku górze.

Bazylika Mariacka w Gdańsku - Piękne sklepienie w bazylice wsparte jest na wielu potężnych filarach
Piękne sklepienie w bazylice wsparte jest na wielu potężnych filarach

Wnętrze doświetlane jest przez 37 wielkich okien. Tylko w dwóch zainstalowane zostały piękne nowe witraże. Na tak ogromnej powierzchni zmieściło się 29 kaplic.

Eksponaty i witraż za głównym ołtarzem w Bazylice Mariackiej w Gdańsku
Eksponaty i witraż za głównym ołtarzem

Wielkość okien doskonale widzimy, kiedy obchodzimy kościół na zewnątrz. Z całą pewnością na wszystkich zrobi ogromne wrażenie.

Bazylika Mariacka w Gdańsku - Olbrzymie okna bazyliki widziane z zewnątrz
Olbrzymie okna bazyliki widziane z zewnątrz

Od 1529 r. aż do 1945 r. świątynia należała do protestantów (luteranie). Jednak do drugiej połowy XVII w. proboszczami byli księża katoliccy wyznaczani przez króla polskiego. Ściany pokryte wcześniej polichromiami zostały w tym okresie pobielone i tak jest po dzień dzisiejszy.

Widok z punktu widokowego na wieży dzwonnej Bazyliki Mariackiej w Gdańsku
Widok z punktu widokowego na wieży dzwonnej bazyliki

Ciekawostką jest to, że w roku 1730 Johann Sebastian Bach ubiegał się bezskutecznie o funkcję kapelmistrza w świątyni.

Wieża dzwonna widziana z mostu nad Motławą - panorama Głównego Miasta
Wieża dzwonna widziana z mostu nad Motławą – panorama Głównego Miasta

Historia świątyni od XIX w.

W XIX w. przeprowadzone zostały prace modernizacyjne, które doprowadziły do wzmocnienia konstrukcji kościoła. Nie uchroniło to jednak świątyni przed poważnymi zniszczeniami w czasie II wojny światowej.

Panorama Gdańska z punktu widokowego na wieży dzwonnej Bazyliki Mariackiej w Gdańsku
Panorama Gdańska z punktu widokowego na wieży dzwonnej bazyliki

Kolejną ciekawostką jest to, że Bazylika Mariacka znalazła się w czasie Wolnego Miasta Gdańska na banknocie o nominale 25 guldenów.

Wieże Bazyliki Mariackiej w Gdańsku od zewnątrz. Zwracamy uwagę na zegar
Wieże bazyliki od zewnątrz. Zwracamy uwagę na zegar

Nastąpiła II wojna światowa. Bazylika ucierpiała dopiero w 1945 r. od ostrzału artyleryjskiego w czasie walk o Gdańsk. Spłonęło i runęło wtedy 40 % sklepień. Od wysokiej temperatury stopił się m.in. największy dzwon odlany w 1453 r. (5300 kg). Wyposażenie uległo zniszczeniu lub rozproszeniu. Od spadających sufitów ucierpiały również posadzki.

Odbudowę zaczęto już w 1946 r. Poświęcenie świątyni miało miejsce w 1955 r. Oddano ją wiernym, lecz prace modernizacyjne trwały nadal. Kolejną ciekawostką jest to, że na dachach świątyni położono około 200 000 dachówek na około 8000 m2 powierzchni dachów.

Bazylikę Mariacką w Gdańsku dobrze widać z wieży ratusza, gdzie również weszliśmy na punkt widokowy
Bazylikę dobrze widać z wieży ratusza, gdzie również weszliśmy na punkt widokowy

W 1965 r. papież Paweł VI podniósł kościół Mariacki do godności bazyliki mniejszej, która w 1987 r. staje się konkatedrą.

Fragment Bazyliki Mariackiej w Gdańsku widać również po wyjściu z Dworu Artusa.
Fragment Bazyliki Mariackiej widać również po wyjściu z Dworu Artusa.

Świątynia zachowała wewnątrz i na zewnątrz gotycką architekturę. Zaliczamy ją do późnej odmiany gotyku ceglanego popularnego w XV w.

Bazylika Mariacka w Gdańsku – wchodzimy do wnętrza

Po wejściu do środka rzucają się w oczy: ogrom wnętrza świątyni oraz jej sieciowe, gwiaździste, kryształowe sklepienia. Przedstawiamy kilka wartości, które świadczą o wielkości obiektu: objętość to 155 tys. m3, powierzchnia – 5000 m2, długość – 105 m, szerokość nawy głównej – 41 m, szerokość transeptu to około 66 m, wysokość sklepień – 27-29 m. Prawda, że ogromna świątynia?

Ogromna przestrzeń wnętrza Bazyliki Mariackiej w Gdańsku
Ogromna przestrzeń wnętrza bazyliki

Kiedy spoglądamy w dół zauważamy kilkaset płyt nagrobnych na posadzce. Okazuje się, że do początku XIX w. pochowano w świątyni około 6 tys. zmarłych.

Wieża dzwonna Bazyliki Mariackiej w Gdańsku z kolejnego punktu w Głównym Mieście
Wieża dzwonna z kolejnego punktu w Głównym Mieście

W kościele znajduje się wiele cennych zabytków z okresu średniowiecza, Są to malowidła oraz rzeźby rozmieszczone w całej bazylice. Warto, więc pospacerować po świątyni i poszukać ciekawych wytworów dawnej kultury.

Na punkcie widokowym wieży dzwonnej Bazyliki Mariackiej w Gdańsku umieszczone są panoramy, więc wiemy co w danej chwili obserwujemy
Na punkcie widokowym wieży dzwonnej umieszczone są panoramy, więc wiemy co w danej chwili obserwujemy

Jednym ze starszych miejsc w bazylice jest ołtarz główny „Koronacji Marii” datowany na lata 1511-17. Część ołtarza na przestrzeni wieków zaginęła lub została zniszczona. Te elementy jednak bardzo dokładnie zrekonstruowano. Możemy, więc powiedzieć, że oglądamy go w takiej wersji, jak wyglądał pierwotnie.

Bazylika Mariacka w Gdańsku - Ołtarz główny
Ołtarz główny

W centralnej części ołtarza widzimy nienaturalnie wielkie postacie Chrystusa, Marii i Boga Ojca. Anioły trzymają koronę nad głową Marii. Pozostałe miejsca na skrzydłach wypełnione są również rzeźbionymi scenami przedstawiającymi sceny z życia świętej rodziny, ale nie tylko jej.

Bazylika Mariacka w Gdańsku - Koronacja Marii w ołtarzu głównym
Koronacja Marii w ołtarzu głównym

Kiedy spoglądamy w górę przed głównym ołtarzem zauważamy Grupę Ukrzyżowania na belce tęczowej. Została ona ufundowana w 1517 r. a znajdują się na niej: krucyfiks o wysokości 4,5 m, Matka Boska Bolesna 3,5 m i św. Jan Ewangelista 3,6 m.

Bazylika Mariacka w Gdańsku - Grupa Ukrzyżowania na belce tęczowej
Grupa Ukrzyżowania na belce tęczowej

Bazylika Mariacka w Gdańsku – zegar astronomiczny

Kolejny unikatowy zabytek w kościele Mariackim to zegar astronomiczny. Wykonany w latach 1464-70 jest najcenniejszym tego typu wytworem ludzkim w Europie. Ma ponad 14 m wysokości i w XV w. był największy na świecie. Podobno, co cztery lata następuje dzień, w którym dotknięcie zegara gwarantuje nieustające szczęście. To oczywiście jedna z wielu legend na temat bazyliki.

Bazylika Mariacka w Gdańsku - Zegar astronomiczny
Zegar astronomiczny

Dzieło ma 3 kondygnacje: kalendarium, planetarium i teatr figur oraz 6 niezależnych mechanizmów.

Jedna z opowieści głosi, że władze Lubeki poprosiły mistrza Hansa Duringera z Torunia o wykonanie podobnego zegara. Ten został jednak oślepiony przez gdańskich rajców na rozkaz burmistrza. Kiedy zegar się popsuł poproszono ślepca o naprawę. Ten miał młotem zniszczyć mechanizm zegara i spaść z przekleństwem na podłogę ginąc na miejscu.

Bazylika Mariacka w Gdańsku – zabytki nowożytne

Zabytki nowożytne pochodzą z okresu reformacji (Marcin Luter i Jan Kalwin).

Dawna ambona rokokowa z 1762 r. uległa zniszczeniu w 1945 r. Obecna wykonana w latach 1616-17 została przeniesiona z kościoła św. Jana. Pokryta jest olejnymi obrazami i bogato rzeźbiona.

Bazylika Mariacka w Gdańsku - Ambona
Ambona

Od razu po wejściu do świątyni natrafiamy na baptysterium z chrzcielnicą, które zostało wykonane w 1557 r. Pierwotne miejsce chrztów zachowało się częściowo. Obecnie obserwowana misa została przeniesiona z kościoła św. Jana a wykonano ją w 1682 r.

Bazylika Mariacka w Gdańsku - Baptysterium z chrzcielnicą
Baptysterium z chrzcielnicą

Wczesnobarokowe organy wykonane w 1629 r. również przeniesiono ze świątyni św. Jana. Wcześniejsze uległy zniszczeniu w 1945 r. Wielka szkoda, bo pochodziły z lat 1586 i potem 1760. Instrument ma 46 głosów i mechanizm wzorowany na dawnych organach.

Bazylika Mariacka w Gdańsku - Organy w świątyni zachwycają bogatym wystrojem
Organy w świątyni zachwycają swoimi zdobieniami

Można by tak jeszcze długo opowiadać o wystroju wnętrza kościoła Mariackiego, ale zostawimy to Wam do osobistego obejrzenia. Dodajmy tylko, że w roku 2019 został tu pochowany zamordowany Prezydent Gdańska Piotr Adamowicz.

Miejsce spoczynku Piotra Adamowicza w Bazylice Mariackiej w Gdańsku
Miejsce spoczynku Piotra Adamowicza

My kierujemy się do góry, aby zdobyć wieżę, na której usytuowany jest punkt widokowy (około 82 m do kalenicy a taras widokowy niewiele niżej).

Wieża dzwonna w kościele Mariackim

Po atrakcjach w trakcie zwiedzania jednego z największych kościołów ceglanych na świecie, kierujemy się na jego wieżę. To właśnie na jej szczycie znajduje się punkt widokowy. Do pokonania mamy ponad 400 schodów. Początkowo wspinaczka odbywa wąskim krętym przejściem poprowadzonym w murach, które mają do 2 m grubości. Pierwszą atrakcją, przy której przystajemy jest widok stropu świątyni widziany od góry. Możemy trochę odpocząć przed drugim etapem zdobywania szczytu.

Bazylika Mariacka w Gdańsku - Stropy bazyliki widziane od góry
Stropy bazyliki widziane od góry

Dalsza część wędrówki prowadzi już schodami umieszczonymi przy ścianach szerokiej w tym miejscu wieży.

Bazylika Mariacka w Gdańsku - Takimi schodami wspinamy się na punkt widokowy
Takimi schodami wspinamy się na punkt widokowy

Kolejny przystanek robimy przy dwóch wielkich dzwonach kościelnych. Większy to Gratia Dei o wadze 7850 kg, a mniejszy Ave Maria waży tylko 2600 kg.

Ciekawostką jest to, że serce większego z dzwonów o wadze 200 kg niedawno się oderwało (2006r.). Na szczęście siatka zabezpieczająca uchroniła kościół przed tragedią. Wcześniej na wieży zamontowane były też inne dzwony.

Panorama Gdańska z wieży dzwonnej Bazyliki Mariackiej
Panorama Gdańska z wieży dzwonnej Bazyliki Mariackiej

Po wejściu na szczyt zachwycamy się panoramą miasta. Wzrokiem sięgamy również poza jego granice widząc przy dobrej widoczności np.: Hel, Zatokę Gdańską, Sopot, Gdynię, Kaszuby, Rafinerię Gdańską, Port Północny itd.

Wieża z racji swej wysokości widoczna jest z wielu miejsc i przyciąga uwagę turystów. Zachęcamy do zobaczenia jej np. z Koła Widokowego AmberSky.

Bazylikę Mariacką w Gdańsku podziwiamy też z Koła Widokowego AmberSky
Bazylikę podziwiamy też z Koła Widokowego AmberSky

O świątyni krąży wiele legend i opowieści. Warto się z nimi zapoznać np. przy zegarze astronomicznym lub na punkcie widokowym oraz w innych miejscach.

Z tego tytułu polecamy Bazylikę Mariacką bardzo gorąco do zwiedzania dla osób odwiedzających Główne Miasto lub jego okolicę. Zapraszamy też do wspólnej wędrówki na blogu www.myzwiedzamy.pl

Polecamy przeczytać

Komentarze