Bezławki - zamek krzyżacki

Zamki w Polsce to na przykład bardzo popularny Malbork czy też Książ, ale są też rzadziej odwiedzane takie jak ten komornika krzyżackiego w wiosce Bezławki. Nie są może tak imponujące, ale ich historia jest równie ciekawa.

Znajdujemy się w województwie warmińsko-mazurskim, które jest bogate w wiele atrakcji turystycznych. Znaleźliśmy tu dużo zamków i fortyfikacji w miejscowościach znanych i popularnych wśród turystów. Zbaczamy jednak z głównego szlaku i trafiamy do małej wioski Bezławki w okolicach Kętrzyna, Świętej Lipki oraz Reszla

. Obecnie stoi tu kościół, który pierwotnie pełnił rolę zamku krzyżackiego.

Zamki i fortyfikacje, które zwiedzamy ruszając z Olsztyna - jednodniowe wycieczki
Zamki i fortyfikacje, które zwiedzamy ruszając z Olsztyna – jednodniowe wycieczki

Bezławki – historia zamku

Historia tego miejsca sięga czasów przed krzyżakami. Wtedy istniał tu gród założony przez pruskie plemię Bartów. Następnie nastały czasy krzyżackie i pierwsza wzmianka o Bezławkach z 1356 r. W roku tym komtur bałgijski nadał podwładnemu w tej miejscowości młyn wodny z jednym kołem i sześć morgów ziemi. Ten działał do 1947 r. Obecnie w tym miejscu znajduje się elektrownia wodna.

Bezławki - kościół czyli dawny zamek krzyżacki
Kościół w Bezławkach czyli dawny zamek krzyżacki

Wieś lokowano w 1371 r. i w roku 1377 rozpoczęto budowę strażnicy krzyżackiej, która podlegała prokuratorom kętrzyńskim. Mieszkał tu komornik, który zarządzał najmniejszą jednostką administracyjną państwa krzyżackiego.  Zamek jest najlepiej zachowanym obiektem tego rodzaju i nadal otoczony jest murem lub jego fragmentami jak za czasów świetności.

Bezławki - Zamek jest otoczony murem
Zamek jest otoczony murem

W XIV w. w mur były wkomponowane cztery baszty oraz wieża bramna, a w obrębie murów przed zamkiem istniał dziedziniec.

Wiadomo, że w 1402 r. na zamku gościł powracający z wyprawy na Litwę wielki komtur Wilhelm von Helfenstein.

Bezławki - Kościół od strny cmentarza położonego na wzgórzu zamkowym
Kościół od strny cmentarza położonego na wzgórzu zamkowym

W latach 1402-04 krzyżacy udostępnili zamek na rezydencję Bolesława Świdrygiełły. Był on najmłodszym bratem króla Władysława Jagiełły i miał być koronowany na króla Litwy. Na zamku kapelan krzyżacki obsługiwał kaplicę, w której modlił się Bolesław. Zamek traci na znaczeniu z początkiem XV w. i zostaje zaadoptowany na kościół.

W XVI i XVII w. Bezławki należały do rodu von der Groeben.

Bezławki – historia kościoła

Pierwsza wzmianka o kościele w Bezławkach pochodzi z 1402 r. W roku 1513 skrzydło mieszkalne zamku zaadoptowano na kościół. Mury obronne w tym czasie obniżono oraz została przebita dodatkowa brama umożliwiająca dostanie się na dziedziniec.

Od roku 1525 r. do prawie 1980 r. kościół służył wspólnocie ewangelicko-augsburskiej.

Bezławki - Dawny zamek krzyżacki
Dawny zamek krzyżacki

W latach 1726-30 na murze wzniesiono czteropiętrową wieżę kościelną w konstrukcji ryglowej z ostrosłupowym hełmem. Powstała w tym czasie również zakrystia i kruchta, a dawny dziedziniec zamienił się w cmentarz.

Obecnie kościół służy katolikom i jest filią parafii w Wilkowie.

Legenda o Świętym Graalu

Przed tym jak kościół został przejęty przez parafię w Wilkowie i odremontowany niszczał i był okradany oraz dewastowany przez złodziei i wandali. Jakie skarby przepadły nie wiadomo, ale legenda mówi, że mógł to być Święty Graal.

Bezławki - Jeden z nagrobków przed obecnym kościołem
Jeden z nagrobków przed obecnym kościołem

Jak Graal znalazł się w Bezławkach? Cofamy się do roku 1066 i znajdujemy się w Anglii. W bitwie pod Hastings ginie król, a jego dzieci uciekają do Bizancjum przez Litwę i Ruś zabierając ze sobą kielich. Jeden z synów króla postanawia zostać na Litwie i tak się składa, że zostaje przodkiem Władysława Jagiełły. Na początku XV w. na zamku w Bezławkach mieszka spiskujący z Krzyżakami najmłodszy brat Władysława Jagiełły książę Świdrygiełło. Ten miał przywieźć ze sobą do zamku dwa kielichy, a jeden z nich podobno pochodził z Anglii. W roku 1513 zamek przekształcono w kościół, na okoliczne ziemie w roku 1520 docierają Tatarzy. Żeby chronić Graala miejscowi zamurowują go w murach kościelnych. Tu historia kielicha się kończy i nikt już od tamtego czasu nie zobaczył. Może został skradziony, a może nadal spoczywa ukryty w jednej ze ścian dawnego krzyżackiego zamku? 

Bezławki - Dawne nagrobki na wzgórzu zamkowym przed kościołem
Dawne nagrobki na wzgórzu zamkowym przed kościołem

Bezławki – zwiedzanie kościoła

Samochód zostawiamy we wsi i do byłego zamku zmierzamy pieszo. Drogi nie można pomylić, ponieważ kierunek pokazuje wyraźny wskaźnik.

Pokazano wyraźnie jak dojść do zamku w Bezławkach
Pokazano wyraźnie jak dojść do zamku

Na dawny dziedziniec dostajemy się brukowaną drogą i przechodzimy przez bramę umieszczoną w okalającym obiekt murze.

Takim przejściem wchodzimy na dziedziniec zamkowy w Bezławkach
Takim przejściem wchodzimy na dziedziniec zamkowy

Jeśli ma się szczęście i kościół jest otwarty można wejść do środka. Jeśli nie należy zadzwonić pod podany numer i chwilę poczekać na opiekuna obiektu, a jednocześnie przewodnika po dawnej siedzibie komornika.

Szczęśliwie kościół w Bezławkach otwarty i wchodzimy do wnętrza
Szczęśliwie kościół otwarty i wchodzimy do wnętrza

Wnętrze jest bardzo ubogie. Znajduje się tu prosty ołtarz i kilka obrazów. Na tablicach informacyjnych umieszczono informacje o obiekcie, jego historii i prowadzonych tu pracach archeologicznych. Wygląda to bardzo skromnie, a wręcz jak na kościół ubogo.

Wnętrze kościoła w Bezławkach
Wnętrze kościoła

W kościele umieszczono gablotę pokazującą trzy szkielety. Jest to prawdopodobnie rodzina trzyosobowa: dziecko, kobieta oraz mężczyzna. W okolicy kościoła mieści się unikatowy cmentarz, na którym grzebani byli Bartowie. Zabezpieczono na nim blisko 200 szkieletów. Było to możliwe, ponieważ nowszy cmentarz przeniesiono pod mury kościoła w okolice dawnego dziedzińca zamkowego. W ten sposób stare pochówki pierwszych mieszkańców się zachowały.

Kości wyeksponowane w kościele
Kości wyeksponowane w kościele

Wspinamy się na wieżę kościelną

Mieszkamy daleko od gór, ale chętnie wspinamy się na udostępniane do zwiedzania wysokie obiekty. Tym razem również tak się stało i po drewnianej konstrukcji wdrapaliśmy się na wieżę kościelną.

Konstrukacja drewniana i wejście na wieżę kościelną
Konstrukacja drewniana i wejście na wieżę kościelną

Z góry wyraźnie widać, że znajdujemy daleko od popularnych szlaków turystycznych. Otaczają nas pola i widoczne na horyzoncie lasy. Takie położenie zapewnia przybywającym tu poszukiwaczom historii spokój i daje możliwość do przemyśleń o dawnych czasach np. krzyżackich.

Widok z więży kościelnej w Bezławkach
Widok z więży kościelnej

Przed odjazdem zaszliśmy jeszcze na cmentarz ewangelicki w okolicach kościoła na wzgórzu zamkowym. Znajduje się tu wiele pomników, które są mniej lub bardziej zadbane. Widoczne na niektórych tablicach daty pochówku świadczą o tym, że cmentarz pochodzi z przełomu XIX i XX wieku.

Nagrobek na wzgórzu zamkowym
Nagrobek na wzgórzu zamkowym

Okazało się, że atrakcji turystycznych nie trzeba szukać wyłącznie na utartych i popularnych szlakach. Czasem zjazd do mało znanych lub całkowicie nieznanych wiosek może zaskoczyć nas ciekawymi zabytkami z nie mniej atrakcyjnymi historiami. Zapraszamy gorąco do Bezławek i szukamy kolejnych atrakcji na mniej utartych szlakach turystycznych.

Polecamy przeczytać

Komentarze