Widok na katedrę św. Mikołaja od strony Kanału Elbląskiego

Elbląg to miasto w woj. warmińsko-mazurskim. Jedno z najstarszych miast w województwie oraz Polsce (założone 1237, prawa miejskie – 1246). Jest również najniżej położonym miastem w kraju (blisko 2 m p.p.m.)

Ponieważ znajduje się na trasie Warszawa – Gdańsk często odwiedzają go turyści. Można tu również dopłynąć turystycznym statkiem poruszającym się po Kanale Elbląskim. Rejs jest unikatowy na terenie Polski i świata, ponieważ statek porusza się również po lądzie – czytaj tutaj. Łatwo stąd dotrzeć do Gdańska oraz opisywanych przez nas wcześniej Malborka i Fromborka.

Elbląg – ciekawostki z historii

Nazwa pochodzi od płynącej przez miasto rzeki Elbląg. Pierwszą drewnianą osadę wybudowali krzyżacy w 1237 r. Gród się rozwijał, aby w roku 1246 uzyskać prawa miejskie.

W okolicach Elbląga w połowie XIII w. wybudowano zamek, który był najpotężniejszym i najpiękniejszym zamkiem zakonu, a miasto stało się najważniejsze w państwie krzyżackim.

Miasto rozwijało się głównie z tego powodu, że było jedynym portem państwa krzyżackiego, co sprzyjało rozwojowi handlu morskiego.

W połowie XIV w. Elbląg zaczyna tracić dominującą rolę. Główny port przeniósł się do Gdańska, stolica państwa krzyżackiego przeniosła się do Malborka.

W 1577 r. król Stefan Batory decyduje o tym, że morski handel ma być transportowany przez Toruń i Elbląg. Port w tym mieście staje się głównym tym razem w Rzeczypospolitej. XVI w. to złoty czas dla miasta i jego największy rozwój.

Kamieniczki na Starym Mieście w Elblągu.
Kamieniczki na Starym Mieście

W 1601 r. po raz pierwszy w Polsce w Elblągu wystawiono sztukę Szekspira. XVII i XVIII w. to wyraźna utrata znaczenia miasta. Ponowny rozkwit to wiek XIX, kiedy zaczął się tu rozwijać przemysł.

W czasie II wojny światowej Elbląg nie doznał większych zniszczeń. Dopiero w 1945 r. podczas ciężkich walk wyzwoleńczych Stare Miasto zostało kompletnie zrujnowane.

Elbląg. Zabudowa Starego Miasta
Zabudowa Starego Miasta

Obecnie odbudowane kamieniczki Starego Miasta i okolice nabrzeża stanowią doskonałe miejsce dla turystycznych spacerów.

Elbląg – kamieniczki Starego Miasta

Podczas naszego pobytu w Elblągu skupiliśmy się na Starym Mieście. Odbudowane kamieniczki w pierwotnym stylu architektonicznym nadają miastu niepowtarzalny klimat. Ich kształty i kolory przyciągają oczy spacerujących.

Elbląg. Kamieniczki na Starym Mieście
Kamieniczki na Starym Mieście w Elblągu

Ścieżka kościelna w Elblągu

Po Starym Mieście łatwo się poruszać, ponieważ układ uliczek został zachowany taki, jaki był w okresie rozkwitu miasta. Uliczki są ustawione prostopadle do Kanału Elbląskiego, a równolegle do niego przebiega ulica, która kiedyś była rynkiem miejskim.

Do centrum miasta dostajemy się przez oryginalne przejście, czyli przez wąską Ścieżkę kościelną. Jest ona pozostałością po średniowiecznym mieście. Kiedyś łączyła trzy kościoły (obecnie 2) i stąd pochodzi jej nazwa. My zwróciliśmy uwagę na łuki, które rozciągnięte są między sąsiednimi ścianami.

Elbląg. Wąska ścieżka kościelna, którą można dostać się na Starówkę.
Ścieżka kościelna

Katedra św. Mikołaja w Elblągu

Skoro poruszaliśmy się Ścieżką kościelną między kościołami musieliśmy trafić do jakiegoś obiektu sakralnego. Tak też się stało. Wyszliśmy na katedrę św. Mikołaja, której ogrom przytłacza. Budowę świątyni rozpoczęto już w XIII w. i wielokrotnie przebudowywano i restaurowano. Obecnie kościół plasuje się w pierwszej dziesiątce pod względem wielkości i wysokości w Polsce. Na wieży, czyli na wysokości 95 m znajduje się punkt widokowy ze wspaniałym panoramicznym widokiem.

Katedra św. Mikołaja w Elblągu.
Katedra św. Mikołaja

Warto wejść do środka żeby zobaczyć witraże, gotyckie drewniane figury, chrzcielnicę z XIV w., płyty nagrobne z XIII w oraz ołtarz główny.

We wnętrzu zwróciliśmy również uwagę na ambonę i organy. Pierwotne były chlubą kościoła zostały jednak zniszczone przez pożar w 1777 r. Obecnie oglądamy powojenną rekonstrukcję odrestaurowaną w 2011 r.

Katedra bardzo ładnie prezentuje się również od strony Kanału Elbląskiego, którym odbywają się rejsy stateczkami turystycznymi. Można stąd, częściowo po trawie, dopłynąć do Ostródy.

Katedra widziana od strony Kanału Elbląskiego
Katedra widziana od strony Kanału Elbląskiego

Elbląg – Brama Targowa

Na terenie Starego Miasta kolejną zabytkową atrakcją jest gotycka Brama Targowa, która pochodzi z XIV w. Jak się okazało jest to jedyny oryginalny fragment dawnych umocnień obronnych. Brama jest tak usytuowana, że znajdujący się na szczycie (26 m) punkt widokowy jest jedną z atrakcji turystycznych.

Elbląg. Brama Targowa
Brama Targowa

Jak młody piekarz uratował miasto przed Krzyżakami?

Przy samej bramie stoi pomnik młodzieńca opartego o łopatę. Mam on przypominać o obronie miasta przed Krzyżakami. Podobno było to tak.

Rzecz miała miejsce podczas wojny polsko-krzyżackiej w 1521 r. Wojska zakonu chciały się podstępem dostać do miasta. Fortel rozszyfrował młody piekarz, który w ostatniej chwili łopatą przeciął linę utrzymującą bramę. Ta spadła blokując przejście i miasto zostało ocalone.

Elbląg. Piekarz, który uratował miasto
Piekarz, który uratował miasto

Elbląg to z pewnością miasto, po którym trzeba pospacerować trochę dłużej. Myślimy, że każdy bez względu na wiek oraz zainteresowania znajdzie tu coś dla siebie. Dzieci park rozrywki, zabytki dla pasjonatów historii, tarasy widokowe dla lubiących spoglądać na wszystko z góry, wiele kościołów dla miłośników obiektów sakralnych itd. Znajdzie się też coś dla pasjonatów przyrody. My byliśmy przejazdem, ale jakoś ciężko było rozstać się z Elblągiem i z pewnością kiedyś tu wrócimy na nieco dłuższy pobyt.

Polecamy przeczytać

Komentarze