Opuszczamy Rynek Główny, na którym zwiedzaliśmy Wieżę Ratuszową, Sukiennice, Bazylikę Mariacką z pięknym wnętrzem i zmierzamy w kierunku Wawelu po drodze odwiedzamy kościół św. Apostołów Piotra i Pawła w Krakowie. Kontynuujemy, więc zwiedzanie stolicy woj. małopolskiego.
Zabytkowa świątynia znajduje się na Starym Mieście przy ul. Grodzkiej. Zaszliśmy tu nieprzypadkowo. Uwagę naszą przyciągnęła zdobiona fasada oraz wiele rzeźb ustawionych na cokołach wzdłuż ogrodzenia. Jeszcze nie wiemy, że wewnątrz jest równie interesująco.
Kościół Św. Apostołów Piotra i Pawła w Krakowie – fasada i ogrodzenie
Fasada obiektu sakralnego wykonana jest z dolomitu. Widzimy wyraźnie dwie kondygnacje. W niszach umieszczone są figury świętych takich jak np.: św. Ignacy Loyola i św. Stanisław Kostka. Nad wejściem głównym oglądamy godło zakonu jezuitów. Na samym szczycie fasady znajduje się herb fundatora, czyli króla Zygmunta III Wazy. Jest to Orzeł ze Snopem na piersi.
Ogrodzenie zdobią rzeźby apostołów. Zostało ono wykonane w roku 1722 a materiałem jest pińczowski wapień. Obecnie umieszczono tu kopie oryginałów, ponieważ okazuje się, że kwaśne deszcze niszczą detale znajdujących się na powietrzu figur.
Kościół Św. Apostołów Piotra i Pawła w Krakowie – wnętrze
Po wejściu do świątyni kierujemy się do późnobarokowego ołtarza głównego z 1735 r. W jego centralnej części znajduje się obraz „Wręczenie kluczy św. Piotrowi” z około 1820 roku. Nad ołtarzem oglądamy dekoracje, które opowiadają o życiu św. Piotra i św. Pawła oraz figury patronów Polski. Są to św. Wojciech i św. Stanisław. Zdobienia te wykonano przed 1619 r.
Charakterystycznym elementem w kościele jest pięknie ozdobiona kopuła znajdująca się przed prezbiterium.
Stiukowe dekoracje zdobią również sufity nad ołtarzami w nawach bocznych. Te powstały w pierwszej połowie XVII w.
Spacerujemy po kościele i pilnie się rozglądamy, ponieważ znajduje się tu jeszcze wiele ciekawych zabytków. Są to np.: wczesnobarokowa ambona, nagrobek biskupa Andrzeja Trzebickiego z końca XVII w., posąg Piotra Skargi z 1869 r., chrzcielnica z 1528 r. i wiele innych. My na koniec pobytu we wnętrzu świątyni pokazujemy Wam organy wraz z chórem.
Kościół Św. Apostołów Piotra i Pawła w Krakowie – krypty
Zespół krypt powstał w czasie budowy kościoła w latach 1597-1635. Umieszczone są pod świątynią i częściowo dziedzińcem przed fasadą. Pochowani są tu jezuici, dobrodzieje kościoła oraz ludzie z nim związani. W roku 2012 powołany został do istnienia Panteon Narodowy. Jest to kontynuacja Krypty Zasłużonych na krakowskiej Skałce. Tu spoczęli zasłużeni dla polskiej kultury i sztuki np. Sławomir Mrożek zmarły w 2013 r.
Odnaleźliśmy również miejsce pochówku Krzysztofa Pendereckiego, który odszedł w 2020 r. w wieku 87 lat.
Z dawniej pochowanych tu osób wymieniamy chociażby księdza Piotra Skargę zmarłego w 1612 r. Jego krypta wygląda jak na zdjęciu natomiast od czasu rozpoczęcia procesu beatyfikacji w 2015 r. trumienkę ze szczątkami przeniesiono do wnętrza kościoła.
Zobaczyliśmy też sarkofag hrabiego Witolda Bielińskiego herbu Szeliga, który zmarł w 1833 r. w wieku piętnastu lat. Wykonał go rzeźbiarz ostatniego króla Polski Stanisława Augusta Poniatowskiego.
Oprócz wymienionych odwiedzicie następujące osobistości: biskupa krakowskiego Andrzeja Trzebickiego (1679), wybitnego architekta doby baroku Kacpra Bażankę (1720), założyciela Białegostoku hetmana wielkiego koronnego Jana Klemensa Branickiego (1771) i innych.
Historia świątyni
Świątynia powstaje od roku 1597 a ostateczny wygląd uzyskuje w latach 1610-19. Jest to pierwszy obiekt o architekturze barokowej w Krakowie. Ufundował go król Zygmunt III Waza dla zakonu jezuitów.
Konsekracji dokonano w roku 1635. W 1773 r. kościół przypada Komisji Edukacji Narodowej, która przekazuje go uniwersytetowi krakowskiemu. Następnie opiekują się nim cystersi do czasu, kiedy świątynia staje się cerkwią prawosławną w 1809 r. Kompleksowa konserwacja obiektu zaczyna się w 1899 r. i trwa do 1916 r.
Ciekawostką jest to, że w 1638 r. Jezuici przy kościele założyli największą w Polsce z tamtych lat kapelę muzyczną. Śpiewało w niej nawet do 100 osób.
Kościół św. Andrzeja Apostoła z XI w.
Po wyjściu z kościoła św. Apostołów Piotra i Pawła zaglądamy jeszcze do sąsiadującej z nim świątyni św. Andrzeja. Zabytkowy obiekt sakralny powstał w latach 1079-98. Oprócz funkcji religijnych służył też, jako miejsce, w którym chronili się i bronili mieszkańcy przed Mongołami (1241 r.) i Tatarami (1260 r.). Z tego powodu otoczony był w tamtych czasach wałem ziemnym i fosą.
Z całą pewnością będąc w tej okolicy warto tu zajrzeć, ponieważ we wnętrzu znajduje się wiele zabytków z dawnych czasów takich jak np.: tabernakulum z XVIII w., 8-głosowe organy i gotycka kaplica z XIV w.
My zmierzamy dalej w kierunku Wawelu. Jesteśmy bardzo ciekawi zmian po kilku latach naszej nieobecności w tym miejscu. O tym jednak opowiemy w kolejnym wpisie na naszym blogu www.myzwiedzamy.pl. Zostańcie z nami i zwiedzajmy razem ciekawe miejsca nie tylko w Polsce.