Swarzewo odwiedzamy ruszając z Jastrzębiej Góry (1, 2). Ruszyliśmy do Władysławowa, które leży niecałe 5 km dalej. Kolejne 4 km i jesteśmy przy interesującym nas Sanktuarium. Jest ono czasem nazywane Kaszubską Częstochową.
Swarzewo – Sanktuarium Matki Boskiej Królowej Polskiego Morza
W Swarzewie zaparkowaliśmy przy kościele z końca XIX w. Jest to trzeci z kolei obiekt sakralny w tej wsi. Robi wrażenie, ponieważ jest nieco inny niż te, które widzieliśmy w nadmorskich miejscowościach. Raczej przypomina te z naszych okolic województwa warmińsko-mazurskiego.
Zanim weszliśmy do kościoła zapoznaliśmy się z legendą dotyczącą tego miejsca. To ona uświadamia nam, dlaczego to sanktuarium jest tak ważne dla okolicznej ludności.
W kościele w centrum głównego ołtarza znajduje się cenna drewniana figurka Matki Boskiej Patronki Rybaków. Pochodzi z początku XV w. Zabytek ten jest zasłonięty przez dwa opuszczające się obrazy i odsłaniany jest tylko przy ważnych okazjach. Figurka była koronowana w 1937 r. i należy do grona „Pięknych Madonn”.
Legenda o figurce ze Swarzewa
Z figurką wiąże się kilka legend. Słynie ona z cudów i właśnie, dlatego pielgrzymuje tu wielu Kaszubów.
Jedna mówi o tym, że podczas sztormu zaczął tonąć żaglowiec. Wystraszona załoga modliła się do znajdującej się na statku figurki. Załoga bezpiecznie dotarła do lądu i wydobyła z morza drewnianą rzeźbę. Tę ustawili koło studzienki w ramach podziękowania za uratowanie życia.
Druga z przypowieści mówi, że postać Matki Bożej wykonano dla Gdańska. Statek się rozbił, a drewniana postać wypłynęła w okolicach Swarzewa. Nie było tu kościoła, więc przewieziono ją na Hel. W czasach reformacji Madonna została wyrzucona do morza i ponownie wypłynęła w okolicach Swarzewa. Uznano to za cud i wybudowano sanktuarium maryjne.
Swarzewo – wnętrze kościoła
We wnętrzu warto zwrócić uwagę na dwa obrazy mieszczące się po bokach ołtarza głównego. Są to: św. Barbara i Niepokalane Poczęcie Najświętszej Maryi Panny.
Znaleźliśmy tu również obraz mapę z XVII w. Przedstawia ona Zatokę Pucką i kościoły usytuowane w Swarzewie, Pucku oraz Helu.
Ciekawie prezentuje się też barokowy ołtarz oraz polichromie zdobiące wewnętrzne ściany świątyni. Uwagę zwraca również ambona.
W świątyni znajdują się również pięknie brzmiące organy.
Swarzewo – kapliczka
Od kościoła idziemy w dół w kierunku Zatoki Puckiej, czyli małego morza gdzie znajduje się niewielki port.
Po drodze mijamy uroczą kapliczkę, przy której umieszczona jest kotwica.
Zbudowano ją w 1775 r. Podobno znajduje się w tym miejscu, koło którego pojawiła się cudowna figurka. Tak mówi legenda i jest to możliwe, ponieważ w środku znajduje się studzienka, z której za pomocą niewielkiego kołowrotka można czerpać wodę.
Odpusty w Swarzewie
Od XIX w. odbywają się, co roku dwa odpusty, na które przybywa wielu wiernych. Pierwszy z nich odbywa się w niedzielę po 16 lipca i jest to „mały odpust” Matki Boskiej Szkaplerznej. Kolejny „duży odpust” odbywa się w niedzielę po 8 września i jest to uroczystość Matki Boskiej Siewnej.
Swarzewo – Zatoka Pucka i port
Dochodzimy do brzegu Zatoki Puckiej i z tego miejsca obserwujemy oddzielający ją od pełnego morza Mierzeję Helską.
Podobnie jak w większości miejscowości nad zatoką w Swarzewie mamy niewielki port, w którym można zacumować bądź wypożyczyć sprzęt pływający.
Taki widok na zakończenie turystycznego dnia z ławeczki przy porcie to wspaniały odpoczynek. Warto z całą pewnością odwiedzić zarówno miejscowości leżące nad pełnym morzem i jak i te znajdujące się nad Zatoką Pucką. Wszystkie mają swój niezapomniany urok.