Świebodzice

Świebodzice - mury obronne

Kolejnym miastem, jakie odwiedziliśmy w woj. dolnośląskim są Świebodzice. Podobnie jak opisywane wcześniej uzdrowisko Szczawno-Zdrój bezpośrednio graniczy z Wałbrzychem.

Świebodzice - Centrum miasta

Świebodzice – historia

Osada powstaje w związku z rozwijającym się zamkiem Książ. Pierwsza wzmianka o niej pochodzi z roku 1203.

W roku 1242 istnieje już książęcy zamek w Świebodzicach.

Centrum Świebodzic
Centrum miasta

Prawa miejskie osada otrzymuje prawdopodobnie około 1279 r.

Mury obronne powstają z początkiem XIV wieku.

Wnętrze kościoła św, Mikołaja w Świebodzicach
Wnętrze kościoła św, Mikołaja

Świebodzice włączono do księstwa jaworsko-świdnickiego. Książę Bolko II Mały przywraca i rozszerza prawa miejskie w 1337 r.

Dalsze losy miasteczka są dość pogmatwane. W roku 1509 Władysław Jagiellończyk sprzedaje zamek Książ oraz Świebodzice Konradowi Hochbergowi.

Świebodzice - Ratusz
Ratusz

Kolejne lata to wojna trzydziestoletnia i epidemie oraz rabowanie miasta przez wojska szwedzkie. Niebywałą tragedią był potężny pożar w roku 1774, który prawie całkowicie zniszczył miasto.

Na przełomie XVIII i XIX w. trwa intensywna odbudowa Świebodzic. Założono Fabrykę Lnu i Płótna.

Świebodzice - Kościół pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła
Kościół pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła

W połowie XIX w. do miasta doprowadzono kolej, która połączyła miasto z Wrocławiem a następnie z Wałbrzychem.

W roku 1850 założony trzy lata wcześniej warsztat zegarmistrzowski przez Gustava Beckera staje się wielką znaną na całym świecie fabryką zegarów, która działa do 1935 r.

Wnętrze kościoła pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Świebodzicach
Wnętrze kościoła pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła

W czasie II wojny światowej w Świebodzicach istniała filia obozu koncentracyjnego, w którym przebywało 150 żydówek. Pracowały one w fabryce produkującej części samolotowe dla koncernu AEG,

Po wojnie miasto zostało dwukrotnie dotknięte klęską powodzi. Było to w latach 1997 i 2002.

Pałac w Świebodzicach.
Pałac w Świebodzicach. Obecnie DPS.

Świebodzice – zwiedzanie

Mury obronne

Powstawały od roku 1291 i zastępowały wcześniejszą ziemno-drewnianą palisadę. Budowę zlecił książę Bolko I Surowy i trwała ona do przełomu XIII i XIV wieku. Mury stanowiły jeden pierścień wokół miasta i w kolejnych latach były unowocześniane wzmacniane i rozbudowywane. W ich ciągu znajdowało się 10 baszt oraz trzy bramy do miasta.

Świebodzice - Mury obronne
Mury obronne

Proces likwidacji obwarowań rozpoczął się w roku 1890. Obecnie wzdłuż murów bardzo przyjemnie się spaceruje, ponieważ poprowadzone są tam ścieżki a ściany wykonane z kamienia polnego robią niesamowite wrażenie.

Mury miejskie w Świebodzicach
Mury miejskie w Świebodzicach

Ciekawostką jest to, że zachował się bardzo duży fragment jednego z najciekawszych zabytków Świebodzic. Mówi się, że mury obronne miasta należą do jednych z najlepiej zachowanych w Polsce. Podobno zachowało się około 80% oryginalnej średniowiecznej konstrukcji. Bardzo nas zainteresowały miejsca, w których stare mury łączą się obecnie z zamieszkanymi budynkami mieszkalnymi.

Świebodzice - Budynki mieszkalne wplecione w mury obronne
Budynek mieszkalny wpleciony w mury obronne

Ratusz

Kolejnym zabytkiem, który znaleźliśmy w centrum miasta jest klasycystyczny ratusz. Zbudowano go w latach1779-81. Następnie poddany został przebudowie na początku XX w. Wcześniejszy średniowieczny spłonął w wielkim pożarze, który miał miejsce w roku 1774. Obecny obiekt został wpisany do rejestru zabytków w 1966 r.

Ratusz w Świebodzicach
Ratusz w Świebodzicach

Najwyższym elementem ratusza jest wieża, na której zamontowano zegary. Mniej więcej w połowie jej wysokości umieszczony jest taras widokowy. Obiekt bez problemu odnaleźliśmy, ponieważ wyróżnia się charakterystyczną architekturą.

Świebodzice - Ratusz
Ratusz

Świebodzicekościół pw. św. Mikołaja

W Świebodzicach dotarliśmy także do ciekawych zabytków sakralnych. Jednym z nich jest gotycki kościół pw. św. Mikołaja. Ten obiekt znaleźliśmy blisko centrum w obrębie dawnych murów obronnych, które opisaliśmy już wcześniej. Jest to najstarsza świątynia w Świebodzicach.

Świebodzice - Kościół pw. św. Mikołaja
Kościół pw. św. Mikołaja

Pierwszy zbudowany w tym miejscu obiekt o przeznaczeniu religijnym pochodził z roku 1228. Obecny datowany jest na drugą połowę XIII w. Kościół podlegał w kolejnych latach rozbudowom i modernizacjom a ostatnio remontowano go około połowy XX w.

Kościół pw. św. Mikołaja i wejście do kaplicy grobowej Hochbergów w Świebodzicach
Kościół pw. św. Mikołaja i wejście do kaplicy grobowej Hochbergów

Zanim weszliśmy do kościoła św. Mikołaja postanowiliśmy zajrzeć do dobudowanej do niego w roku 1811 kaplicy grobowej Hochbergów. Miejsce po II wojnie światowej zostało zdewastowane. Obecnie wracają tu odrestaurowane cynowe i miedziane trumny książańskiej linii rodu Hochbergów. My zobaczyliśmy dwie z nich. Pierwszą jest sarkofag barona Jana Henryka I von Hochberga, który zmarł w 1671 r.

Sarkofag barona Jana Henryka I von Hochberga
Sarkofag barona Jana Henryka I von Hochberga

Obok znajduje się trumna Zuzanny Jadwigi von Hochberg. Ta zmarła w roku 1692 i była drugą żoną Jana Henryka.

Na pierwszym planie trumna Zuzanny Jadwigi von Hochberg
Na pierwszym planie trumna Zuzanny Jadwigi von Hochberg

Ciekawostką jest to, że na sarkofagi natrafiono przypadkowo dopiero w roku 2014. W czasie prac porządkowych stwierdzono, że pomieszczenie nie jest magazynem a dawną lożą Hochbergów. Ci byli właścicielami Książa oraz Świebodzic. W sumie odnaleziono 10 sarkofagów.

My udajemy się teraz do wnętrza kościoła. Tam również powinniśmy trafić na jakieś zabytki. Tak też się stało.

Po wejściu uwagę przyciąga renesansowy ołtarz główny z połowy XIX w.

Świebodzice - Ołtarz główny w kościele pw. św. Mikołaja
Ołtarz główny w kościele pw. św. Mikołaja

Z tego samego okresu pochodzi ambona nakryta baldachimem.

Jak zwykle w świątyniach zwracamy również uwagę na organy. Te datuje się na początek XIX w.

Organy w kościele pw. św. Mikołaja w Świebodzicach
Organy w kościele pw. św. Mikołaja w Świebodzicach

Pałac w Świebodzicach

Po oglądaniu zabytków postanawiamy trochę odetchnąć w parku w cieniu drzew, z których wiele to pomniki przyrody. Tu jednak czeka na nas kolejna niespodzianka. Na niewielkim wzniesieniu podziwiamy okazały XIX-wieczny Pałac rodziny Seidlów.

Pałac w Świebodzicach. Obecnie DPS
Pałac w Świebodzicach. Obecnie DPS

Wybudowany został w stylu renesansu angielskiego i obecnie mieści się w nim Dom Pomocy Społecznej prowadzony przez Zgromadzenie Sióstr de Notre Dame.

Świebodzice - Pałac
Pałac

W trakcie spacerów po Świebodzicach z pewnością znajdziecie jeszcze wiele innych atrakcji oraz obiektów, które zostały wpisane do rejestru zabytków. Polecamy wędrówkę po tym uroczym miasteczku i oczywiście po bardzo ciekawej okolicy w woj. dolnośląskim. My część atrakcji opisaliśmy już na naszym blogu www.myzwiedzamy.pl, do którego śledzenia serdecznie zapraszamy. Zwiedzajmy razem wiele ciekawych miejsc na terenie Polski oraz zapraszamy też na wycieczki zagraniczne.

Polecamy przeczytać

Komentarze