W woj. kujawsko-pomorskim niecałe 10 km od Golubia-Dobrzynia, nad którym góruje krzyżacki zamek z XIV w. znajduje się Szafarnia, gdzie wypoczywał i tworzył Fryderyk Chopin. Obecnie na miejscu dawnego modrzewiowego dworku Dziewanowskich oglądamy eklektyczną budowlę z końca XIX w. To tu ma swą siedzibę Ośrodek Chopinowski.
Zwiedzamy Golub-Dobrzyń i mając trochę czasu postanawiamy zobaczyć coś jeszcze w najbliższej okolicy. Wśród atrakcji wyszukujemy miejsce gdzie przebywał na wakacjach wybitny polski pianista i kompozytor Fryderyk Chopin.
Szansy na zwiedzenie tego miejsca po prostu nie możemy przegapić. Okazało się, że wybór był bardzo trafny, choć dokonany zupełnie w ciemno.
Już przed wjazdem na parking spodobał się nam klasycystyczny dworek z XIX w. oraz jego zadbane otoczenie.
Szafarnia, gdzie wypoczywał i tworzył Fryderyk Chopin, – historia
Choć nazwa wsi Szafarnia znana jest już pod koniec XIII w. naszą opowieść zaczynamy w połowie wieku XVII. To właśnie w tym czasie posiada tu dobra ziemskie rodzina Dziewanowskich, która pielęgnuje tradycje narodowe i wychowana jest w duchu patriotycznym. Warto przypomnieć, że wydarzenia mają miejsce podczas rozbiorów Polski, a członkowie wspomnianego rodu walczyli o niepodległość wykazując się niezwykłym bohaterstwem.
Rodziny Chopinów i Dziewanowskich przyjaźnią się od czasów, kiedy to Mikołaj (ojciec Fryderyka) jest w Szafarni guwernerem i nauczycielem. Dzieci tych rodzin również bardzo się polubiły. Chłopcy: Domuś i Frycek, razem pobierali nauki w Liceum Warszawskim.
Taka sytuacja doprowadziła do tego, że młody Fryderyk spędza wakacje w majątku Dziewanowskich dwukrotnie w latach 1824 i 1825. Ma wówczas 14-15 lat.
Pobyt wśród pięknej przyrody tej okolicy oraz ludności pobliskich wsi ma wielki wpływ na późniejszą twórczość kompozytora. Tu styka się on z prawdziwą muzyką ludową, którą następnie wplata w swoje utwory. W tym czasie powstają pierwsze mazurki w tym ten zwany „Żydkiem”. Były one pierwowzorami późniejszych dojrzałych dzieł. O tym jak artysta spędzał tu czas dowiadujemy się z filmu, jaki oglądamy w jednej z sal. Jest to ta sama, w której zwiedzający zapoznają się z twórczością Chopina w czasie koncertu na żywo.
O pobycie Fryderyka w Szafarni i jego odczuciach dowiadujemy się z listów, które pisał do rodziców przebywających w Warszawie. Część z nich wzorowana jest na Kurierze Warszawskim i nosi tytuł Kurier Szafarski. Autor w dowcipny sposób opisuje pobyt w Szafarni, jako wydarzenia krajowe. Znajdujemy w nich również wiadomości zagraniczne, czyli pobyt w okolicznych wsiach. Te dokumenty oglądamy w kolejnej sali ekspozycyjnej.
Szafarnia, gdzie wypoczywał i tworzył Fryderyk Chopin – zwiedzanie
Podchodzimy z parkingu do eklektycznej budowli z końca XIX w. Ta znajduje się w miejscu dawnego drewnianego dworku rodziny Dziewanowskich. Obecnie ma tu swą siedzibę Ośrodek Chopinowski, który udostępniony jest turystom. Już sobie wyobrażamy jak musi tu być pięknie, kiedy kwiaty rozkwitną a drzewa się zazielenią.
Wchodzimy do środka, uiszczamy niewielką opłatę i wsłuchujemy się w opowieść przewodnika, który okazuje się być również doskonałym pianistą. W pierwszym pomieszczeniu znajduje się popiersie wirtuoza oraz portret – hologram Fryderyka Chopina, który zaprasza do zapoznania się z historią tego miejsca.
Przechodzimy do sali koncertowej gdzie przewodnik zaprasza do wysłuchania kilku utworów Chopina, które sam wykonuje. Czujemy się tak jakbyśmy cofnęli się w czasie i znaleźli w miejscu, gdzie występuje sam wielki kompozytor. Przecież w Szafarni i okolicznych dworkach u wielu rodzin grał on w czasie swego tu pobytu.
Po koncercie oglądamy krótki film opowiadający o pobycie młodego Frycka w Szafarni. Dowiadujemy się jak spędzał tu czas wśród zielonych łąk, jak uczestniczył w weselach i śpiewach wykonywanych przez okoliczną ludność oraz jak chłonął wszystkie nuty zasłyszanej muzyki ludowej. Te włączał potem do komponowanych przez siebie mazurków i polonezów.
Przemieszczamy się do kolejnego pomieszczenia, gdzie zapoznajemy się z ekspozycją dotyczącą Chopina. Znajdujemy tu m.in. rękopisy artysty, fotografie oraz portrety. Ekspozycja byłaby z pewnością okazalsza, ale duża część eksponatów została utracona podczas pożaru, jaki wybuchł w 1979 r.
Przechodzimy przez kolejne odrestaurowane wnętrza upamiętniające pobyt Fryderyka w tutejszym dworku Dziewanowskich. Są stylizowane na tamte czasy i mają ciekawy wystrój. Znajdują się w nich pianina, bo przecież kompozytor codziennie ćwiczył udoskonalając swój niewątpliwy talent muzyczny.
Szafarnia gdzie wypoczywał i tworzył Fryderyk Chopin – park
Opuszczamy dworek i udajemy się do parku, do którego wejście jest darmowe. Wygląda na bardzo zadbany i z pewnością pięknie prezentuje się w okresie wiosennym oraz letnim. Jego powierzchnia to około 3 ha, na której znajduje się też niewielki stawek.
Założony został w pierwszej połowie XIX w. i wpisany jest do rejestru zabytków. Znajdujemy w nim akcenty muzyczne przypominające o charakterze tego miejsca i jego historii.
Uroku parkowi dodają drewniane mostki oraz inne konstrukcje z tego materiału służące z pewnością do podtrzymywania bujnej roślinności, jaką widzieliśmy tylko na zdjęciach.
Podczas spaceru po parku natrafiamy na Lipę Chopina, pod którą pisał listy do rodziców w formie satyrycznego Kuriera Szafarskiego opowiadającego w radosny i ciekawy sposób o swych przeżyciach podczas pobytu. Warto też zwrócić uwagę na dęby szypułkowe mogące pamiętać czasy, kiedy to mieszkali tu Dziewanowscy.
Z całą pewnością miejsce to warte jest polecenia szczególnie dla fanów muzyki fortepianowej oraz chopinowskiej. Przecież w tym miejscu odbywają recitale, koncerty oraz odczyty. My jesteśmy zadowoleni z tej wizyty, ale ruszamy dalej w inne ciekawe miejsca, które opiszemy na naszym blogu www.myzwiedzamy.pl. Zapraszamy do wspólnego zwiedzania.