Frombork jest urokliwym miasteczkiem w województwie warmińsko-mazurskim. Ze względu na ilość zabytków i ciekawe położenie nad Zalewem Wiślanym często odwiedzają je turyści. My również postanowiliśmy tu trochę pomyszkować w poszukiwaniu atrakcji. Wizytę we Fromborku warto połączyć z okolicznymi atrakcjami. My opisywaliśmy już pobliskie Braniewo. Można też przejeżdżając przez Elbląg położony nad Kanałem Elbląskim, po którym odbywają się unikalne rejsy po trawie dotrzeć do Malborka z największym ceglanym obiektem na świecie.
Frombork – historia
Frombork prawa miejskie uzyskał w 1310 r. i posiada je do dnia dzisiejszego (wyjątkiem są lata 1945 – 1959). Pierwsze informacje o miejscowości pochodzą z 1278 r. To w tym okresie postanowiono przenieść kapitułę warmińską z Braniewa do Grodu Naszej Pani. W latach 1329 – 1388 wybudowano na wzgórzu katedrę Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Andrzeja, co podniosło rangę miasta, które było stolicą Warmii i w tym okresie nazywane było Miastem Warmińskim. Do roku 1926 miasto nad Zalewem Wiślanym i Wzgórze Katedralne były niezależnymi od siebie jednostkami administracyjnymi.
We Fromborku żył i pracował kanonik kapituły warmińskiej Mikołaj Kopernik (1510-1543). To właśnie tu powstało dzieło „O obrotach sfer niebieskich”, a astronom został pochowany w tutejszej katedrze.
Po II wojnie światowej Frombork był zniszczony w 80 %. Miasto odbudowano i jest ono dużą atrakcją turystyczną.
Frombork – zabytki
Zwiedzanie Fromborka postanowiliśmy rozpocząć od Wzgórza Katedralnego, na którym zostawiliśmy samochód. Na tym wzniesieniu sięgającym 21 m n.p.m. znajduje się zespół katedralny. Otoczony jest obronnym murem o wysokości nawet 10 m, na którym znajduje się 6 baszt i dwie wieże. Widać to doskonale z punktu widokowego umieszczonego na szczycie Wieży Radziejowskiego
Wchodzimy na teren, który kiedyś był odrębny administracyjnie przez bramę zachodnią. Bezpośrednio przed nami ukazuje się wejście do bazyliki Archikatedralnej Wniebowzięcia NMP i św. Andrzeja.
Po naszej lewej stronie widzimy wplecioną w mury obronne Wieżę Kopernika. Wybudowano ją w roku 1400. Jest najstarszy fragment zabudowy tego miejsca, w którym mieszkał Mikołaj Kopernik w latach 1504-1543. Obecnie turyści nie są wpuszczani do wnętrza.
Po lewej stronie od wejścia znajduje się kolejna z wież. Jest to Wieża Radziejowskiego, do której jeszcze wejdziemy.
Bazylika archikatedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Andrzeja
Kościół wybudowano w latach 1329-1388 w stylu gotyckim. Od 1994 r jest pomnikiem historii. Koniecznie trzeba wejść do środka ze względu na wystrój. Warto też odnaleźć miejsce, w którym spoczywa Mikołaj Kopernik pochowany tu w 1543 roku.
Zwracamy uwagę na ołtarz główny z czerwonego i czarnego marmuru. Wykonano go w połowie XVII w. Z tego samego wieku pochodzi 16 bocznych ołtarzy, przy których znajdują się ciekawe i cenne obrazy.
Warto podejść do ołtarza i spojrzeć w kierunku organów. Ich rozbudowa i modernizacja zakończyła się w 2013 roku. Obecnie we Fromborku odbywa się Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej, a wykonania i dźwięki instrumentu zachwycają wszystkich słuchaczy.
Po wyjściu z bazyliki obeszliśmy ją dookoła, aby ponownie trafić pod Wieżę Radziejowskiego.
Frombork – Wieża Radziejowskiego
Wieża ta to dawna dzwonnica, na której obecnie znajduje się taras widokowy (70 m n.p.m.). Ciekawostką jest to, że fragmenty murów tej budowli są najgrubsze w Polsce i mają aż 7 m grubości. Żeby się tam dostać należy wspiąć się po krętych schodach. Zanim jednak dotrzemy na szczyt wchodzimy do dużego wysokiego pomieszczenia, w którym umieszczono wahadło Foucaulta. Pokazuje ono wyraźnie, że ziemia się obraca. Jak to sprawdzić? Można zostawić swój znacznik, kiedy wchodzimy na górę, a schodząc sprawdzić, o jaki kąt ruch wahadła się przemieścił.
Dotarliśmy na punkt widokowy i w końcu widzimy, że Frombork leży nad Zalewem Wiślanym, a miasto rozciąga się między przystanią, a Wzgórzem Katedralnym. Widok jest zachwycający nie tylko na stronę miasta, ale również w innych zalesionych kierunkach. Widać stąd doskonale wieżę wodociągową z XVI w. oraz lekko w lewo zabytkowy poewangelicki kościół św. Wojciecha z XIX w. Widoki te zachęciły nas do tego, aby zejść do miasta i podejść do Zalewu Wiślanego.
Frombork – spacer po mieście
Zeszliśmy ze Wzgórza Katedralnego i kierujemy w kierunku miasta oraz Zalewu Wiślanego. Nie jest to daleka droga, ale warto ją pokonać, ponieważ pod wzgórzem znajduje się bardzo duży pomnik Mikołaja Kopernika stojący na tle zespołu katedralnego. Stąd doskonale widać ogrom murów obronnych, które mają nawet 10 m wysokości.
Wzgórze równie pięknie prezentuje się od strony Zalewu Wiślanego.
Po tak długim spacerze i zwiedzaniu przyszła pora na posiłek. My zjedliśmy w smażalni ryb, jak to zwykle czynimy będąc nad jakąś mniejszą lub większą wodą. Rybka była smakowita tym bardziej, że konsumowana pod murami wieży wodociągowej z XVI w. Wpisano ją do rejestru zabytków, a jednocześnie jest najstarszą wieżą wodną w Polsce.
Frombork to zdecydowanie miejsce, którego nie można pominąć w czasie układania turystycznej mapy swoich podróży. Spędziliśmy tu piękny dzień i również wszystkich zachęcamy do odwiedzenia wielkiego kanonika, astronoma, medyka Mikołaja Kopernika i miejsca, w którym mieszkał i pracował. Przez pewien czas był on również związany z Zamkiem Kapituły Warmińskiej w Olsztynie. To miasto również serdecznie polecamy, jako punkt turystyczny.