- Hajnówka – jedziemy do niej opuszcając gościnną Białowieżę
- Hajnówka – historia
- Hajnówka – atrakcje
- Pomnik żubra
- Sobór Świętej Trójcy
- Hajnówka – Park Miniatur
- Hajnówka – turystyczna kolejka wąskotorowa
- Hajnówka – kościół św. Cyryla i Metodego
- Hajnówka – kościół p. w. Podwyższenia Krzyża Świętego
- Szlak Dębów Królewskich i Książąt Litewskich
Hajnówka – jedziemy do niej opuszczając gościnną Białowieżę
Hajnówka to kolejna miejscowość, którą podziwialiśmy w czasie pobytu na Podlasiu. Początkowo odwiedziliśmy Białowieżę i z tej wizyty jesteśmy bardzo zadowoleni. Wydawało się, że będzie tu jedynie Puszcza Białowieska, a okazało się, że miejscowość ma ciekawą historię i wiele miejsc do zaoferowania turystom. Zwiedziliśmy między innymi Carską Cerkiew, Park Pałacowy, Muzeum Przyrodniczo-Leśne, stację Białowieża Pałac i Dworek Gubernatora, a spacer po Puszczy bez wątpienia dodał kolorytu tej wizycie.
Jadąc w kierunku Hajnówki zajechaliśmy jeszcze do Rezerwatu Pokazowego Żubra. Jak można wyjechać z tych okolic i nie zobaczyć na żywo króla Puszczy?
Hajnówka – historia
Pierwsze wzmianki o Hajnówce znajdziemy w zapisach z pierwszej połowy XVII w. Początkowo była to niewielka osada. Kiedy pod koniec XIX wieku doprowadzono kolej i wybudowano szosę do Białowieży stała się ona ważnym węzłem komunikacyjnym.
W czasie I wojny światowej urzędowali tu Niemcy, którzy założyli dwa tartaki i masowo wycinali drewno z Puszczy Białowieskiej i okolicznych lasów. Po tym okresie pozostała kolej wąskotorowa, która pomagała w transporcie ściętego drewna.
II wojna światowa to okres zniszczenia miasteczka. Zrujnowano budynki, zniszczono trasy komunikacyjne, a ludzi wywieziono lub wymordowano.
Po wojnie Hajnówka się odrodziła i w roku 1951 otrzymała prawa miejskie. Jest to miasto wielokulturowe, w którym znajdziemy osiem kościołów chrześcijańskich różnych wyznań.
Hajnówka – atrakcje
Hajnówka jest miejscowością przyjazną turyście. Z racji na swoją wielkość odległości między atrakcjami nie są zbyt duże, a wszystkie ciekawe miejsca można zobaczyć podczas jednodniowego spaceru.
W mieście znaleźliśmy dwa muzea: Muzeum Kowalstwa i Ślusarstwa oraz Muzeum Kultury Białoruskiej.
Pomnik żubra
Trafiliśmy do niewielkiego zielonego zakątka, w którym czekał na nas pomnik żubra. Jest to skwer Dymitra Wasilewskiego. Figura króla puszczy została odsłonięta w 2001 roku i jest doskonałym plenerem do zdjęć z żubrem. Oglądany w Rezerwacie Pokazowym z pewnej odległości nie wydaje się tak olbrzymi.
Autorem figury jest Jan Siuta. To ten sam, który wykonał sarkofag Lecha Kaczyńskiego na Wawelu w Krakowie.
Sobór Świętej Trójcy
Hajnówka jest najbardziej znana, szczególnie wśród ludności wyznania prawosławnego, z Międzynarodowego Festiwalu Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej. W roku 2021 odbyła się jego czterdziesta edycja.
Prawosławna katedra przyciąga wzrok ciekawym, oryginalnym kształtem. W celu zobaczenia wnętrza należy zajść do mieszczącego się tu sklepiku i jako bilet kupić jakąś pamiątkę. W małych grupach wchodzimy do świątyni i pani, u której robiliśmy zakupy opowiada nam o tym obiekcie sakralnym.
Dowiadujemy się, że budowa (początek w 1974 r.) trwała osiemnaście lat i była finansowana ze składek wiernych. Jest ona dwupoziomowa i może pomieścić pięć tysięcy wiernych.
Słuchając przewodnika nie dziwimy się, że właśnie tu został zorganizowany Festiwal. Mamy tu doskonałą akustykę, a wystrój jest bardzo bogaty. Piękne zdobienia i znajdujące się wszędzie malowidła powodują, że ciężko zdecydować się, na czym najpierw należy się skupić. Mieści się tu siedem pięknych ołtarzy. Wnętrze zdobią nie mniej zachwycające ikony napisane przez greka Dymitriosa Andonopulosa.
Ciekawym punktem, który się rzuca w oczy od razu po wejściu jest wielki żyrandol w kształcie greckiego równoramiennego krzyża. Jest on pokryty witrażami.
Nieco za nim widzimy imponujący, kolorowy, rzeźbiony w drewnie ikonostas.
Hajnówka – Park Miniatur
W Hajnówce z całą pewnością warto zajrzeć do Parku Miniatur. To właśnie tu można obejrzeć zabytki i najważniejsze obiekty województwa podlaskiego w skali 1:25. Jest to ważne. Dzięki temu możemy porównać wielkość poszczególnych obiektów. Wyobrazimy sobie również, jaka jest między nimi zależność.
Zobaczymy tu: cerkwie i kościoły, pałace i zabytkowe budowle drewniane. Przed każdą miniaturą znajduje się tabliczka informacyjna, z której dowiemy się o wielkości, historii, ciekawostkach i miejscu położenia obiektu.
Hajnówka – turystyczna kolejka wąskotorowa
Jak wspominaliśmy wyżej, opisując historię, Hajnówka zaczęła się rozwijać w momencie, kiedy doprowadzono tu kolej i wybudowano tartaki. W czasie pierwszej wojny światowej Niemcy mocno eksploatowali puszczę wycinając duże ilości drzew. Wybudowali oni sieć kolejek wąskotorowych. Miało to ułatwić sobie transport drewna. Działały one do lat osiemdziesiątych XX w.
Obecnie jest to jedna z atrakcji regionu, którą można podróżować na jednej trasie Hajnówka – Topiło. Czas wycieczki to około czterech godzin.
Warto podejść na stację kolejki, która jest dobrze zagospodarowana. Są tu zadbane trawniki, figury zwierząt mieszkających w Puszczy Białowieskiej, skład pociągu wiozącego drewno, miejsce na ognisko i wiatki, w których można zapoznać się z historią kolei wąskotorowej oraz schronić przed słońcem lub deszczem.
Hajnówka – kościół św. Cyryla i Metodego
Kościół św. Cyryla i Metodego jest bardzo młodym budynkiem sakralnym. Jego budowę zakończono w 2008 roku. Ciekawostką w tym obiekcie są żyrandole z rogów jeleni. Szczególną uwagę zwracają te w nawie głównej oraz bocznych od strony ołtarza. To rzadki widok w odwiedzanych przez nas kościołach.
Hajnówka – kościół p. w. Podwyższenia Krzyża Świętego
Ten kościół jest starszy od wyżej opisanego. Jego budowę zakończono w 1965 r. W nawach bocznych mamy dwa drewniane ołtarze. Pochodzą one ze starego kościoła i zostały wykonane w 1944 r. Najciekawszym obiektem w świątyni są 28 głosowe organy pochodzące z przełomu XIX i XX w. Ciekawostką jest to, że w północno – wschodniej Polsce nie ma innego tego typu instrumentu.
Istnienie w tym kościele takiego unikatu doprowadziło do tego, że w ramach Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej odbywają się tu międzynarodowe koncerty organowe i kameralne.
Niestety w czasie naszej wizyty nie mogliśmy wejść do środka, a tylko zobaczyliśmy wnętrze kościoła.
Szlak Dębów Królewskich i Książąt Litewskich
W okolicy Hajnówki umiejscowionych jest wiele ścieżek edukacyjnych. Można do nich dotrzeć samochodem, rowerem i pieszo. My wybraliśmy szlak wokół Dębów Królewskich.
Trasa około 500 m. Spacerujemy po drewnianych mostkach i kładkach obserwując wiekowe dęby. Ta innowacja jest dostosowaniem ścieżki dla osób niepełnosprawnych i można się tu śmiało poruszać na wózku. Przed każdym z nich stoi tabliczka z informacjami na temat konkretnego pomnika przyrody. Tu również mamy ciekawostkę. Informacje zapisane są również językiem Breille’a. Każdy dąb nazwano imieniem króla polskiego bądź księcia litewskiego. Drzewa mają ponad sto lat, a niektóre nawet 500. Część z nich z pewnością pamięta osobistości przyjeżdżające do Puszczy Białowieskiej na polowania. Stąd pomysł na nazwanie dębów ich imionami.
Pomimo, że Hajnówka jest niewielkim miasteczkiem warto tu jednak spędzić trochę czasu. Na niewielkim terenie ma wiele ciekawych i oryginalnych miejsc do zaoferowania. Pora jednak ruszać dalej. Podlasie ma jeszcze wiele tajemnic i atrakcji, o czym w kolejnych postach.