Lotnisko Kętrzyn Wilamowo

Lotnisko Kętrzyn Wilamowo - muzeum

Lotnisko Kętrzyn Wilamowo w woj. warmińsko-mazurskim około 8 km od Kętrzyna i około 10 km od „Wilczego Szańca”(tajnej kwatery Hitlera w Gierłoży) powstało w roku 1935, jako obiekt sportowy. Od 2020 r. ma tu swą siedzibę Filia Muzeum Dywizjonu 303 im. ppłk. pilota Jana Zumbacha.

Skąd pomysł na muzeum w tym miejscu?

Otóż przed osiemdziesięciu laty w roku 1940 lotnictwo RAF-u stawiło opór samolotom Luftwaffe w czasie bitwy o Anglię. W walkach po stronie Royal Air Force biorą udział piloci myśliwców Polskich Sił Powietrznych. Tworzą oni m.in. sławny Dywizjon 303. Muzeum na lotnisku Kętrzyn Wilamowo, które jest mocno związane z czasami II wojny światowej, o czym za chwilę, powstało dla uczczenia tamtych ważnych wydarzeń. Wchodzimy, więc na jego teren.

Lotnisko Kętrzyn Wilamowo - Wejście na teren muzeum
Wejście na teren muzeum

Lotnisko Kętrzyn Wilamowo – muzeum Dywizjonu 303 – część pod chmurką.

Muzeum podzielone jest na kilka części. W tej, która znajduje się na otwartej przestrzeni podziwiamy samoloty oraz śmigłowce. Do niektórych eksponatów wchodzimy i czujemy się jak piloci z dawnych ciężkich czasów.

W ekspozycji znajdują się również samochody oraz np. kuchnie polowe. My tym czasem zamieniamy się w kierowców tych pojazdów.

Musimy przyznać, że najbardziej ekscytujące jest zasiadanie za sterami samolotu. Tu czujemy się jakbyśmy właśnie dostali pozwolenie na start i za chwilę mieli wziąć udział w powietrznej bitwie. Odczucia i wrażenia pilotów w takich momentach muszą być niesamowite, a adrenalina osiąga niesamowite poziomy.

Zasiadamy w kabinie pilota. Pilotowanie z pewnością nie jest proste
Zasiadamy w kabinie pilota. Pilotowanie tej maszyny z pewnością nie jest proste

Lotnisko Kętrzyn Wilamowo – muzeum Dywizjonu 303 – ekspozycja w hangarze

Kolejna część muzeum znajduje się w hangarze, z którego dochodzą nas dźwięki wojskowej muzyki z lat 30 i 40 XX wieku. Słyszymy też odgłosy silników samolotowych. Przed pomieszczeniem ustawione jest działko przeciwlotnicze, a przewodnik zaczyna snuć swą opowieść o czasach wojennych i życiu pilotów.

Lotnisko Kętrzyn Wilamowo - Działko przed wejściem do muzealnego hangaru
Działko przed wejściem do muzealnego hangaru

Wchodzimy do wnętrza i tu mamy bardzo wiele eksponatów, które podzielone zostały na dwie części. Pierwsza dotyczy lotnictwa aliantów druga natomiast poświęcona jest oddziałom niemieckim.

W pierwszej wyeksponowane zostały głównie pamiątki po Dywizjonie 303. Oglądamy mundury, kombinezony i odznaczenia. Przy jednym z manekinów znajduje się oryginalny spadochron z 1940 r.

Lotnisko Kętrzyn Wilamowo - Ekspozycja poświęcona lotnictwu aliantów oraz Dywizjonowi 303
Ekspozycja poświęcona lotnictwu aliantów oraz Dywizjonowi 303

Ciekawie prezentuje się makieta, która przedstawia sposób spędzania czasu wolnego przez lotników na lądzie w oczekiwaniu na kolejne starty oraz powietrzne bitwy.

Lotnicy wypoczywają przed startem na lotnisku Kętrzyn Wilamowo - makieta
Lotnicy wypoczywają przed startem

Najbardziej cennym eksponatem w tej części ekspozycji muzealnej wydaje się być samolot myśliwski Hawker Hurricane. Jest to jeden z dwóch egzemplarzy na terenie Polski.

Unikalny samolot jest jednym z eksponatów, które podziwiamy w muzeum na lotnisku Kętrzyn Wilamowo
Unikalny samolot jest jednym z eksponatów, które podziwiamy w muzeum

Na koniec zwiedzania poświęcamy trochę czasu na pamiątki, które dotyczą lotnictwa niemieckiego. Znaleźliśmy tu materiały propagandowe, kombinezony pilotów, makietę oraz inne pamiątki.

Lotnisko Kętrzyn Wilamowo - W tej części zapoznajemy się z lotnictwem niemieckim oraz ich sojuszników
W tej części zapoznajemy się z lotnictwem niemieckim oraz ich sojuszników

Lotnisko Kętrzyn Wilamowo – historia lotniska

Jak wspomnieliśmy wcześniej lotnisko sportowe Kętrzyn Wilamowo powstało w 1935 r. W 1940 r. zapada decyzja o budowie „Wilczego Szańca”, czyli tajnej kwatery Adolfa Hitlera. Składała się ona z bunkrów, schronów, baraków, dworca kolejowego oraz opisywanego lotniska.

W 1941 r. przedłużony został pas startowy i przystosowany do obsługi pasażerskiej oraz towarowej kwater: wodza III Rzeszy w Gierłoży oraz „Anna” w Mamerkach (Naczelne Dowództwo Wojsk Lądowych).

Kombinezony pilotów raczej nie należą do wygodnych. Eksponaty na lotnisku Kętrzyn Wilamowo
Kombinezony pilotów raczej nie należą do wygodnych

W 1942 r. tuż po starcie rozbił się tu samolot z ministrem przemysłu zbrojeniowego III Rzeszy Fritzem Todtem. Są różne teorie mówiące o przyczynach tej katastrofy.

Po nieudanym zamachu na Hitlera w „Wilczym Szańcu” (1944 r.) odleciał z tego lotniska szef sztabu armii rezerwowej Claus von Stauffenberg.

Lotnisko po II wojnie światowej

Od 1945 r. lotnisko wykorzystywali wojskowi Armii Czerwonej, a następnie lotnictwo Wojska Polskiego.

Pokazy lotnicze nad j. Niegocin w Giżycku
Pokazy lotnicze nad j. Niegocin w Giżycku

W 1954 r. odleciał stąd samolot z internowanym kardynałem Stefanem Wyszyńskim. Przewożono go ze Stoczka Klasztornego do Prudnika w woj. opolskim.

Od roku 1973 działa tu Aeroklub Kętrzyński. Szkoleni tu byli m.in. piloci samolotowi, rolniczy oraz obsługujący śmigłowce. Taka sytuacja trwa do roku 1983, kiedy to instytucja zostaje rozwiązana.

Pokazy lotnicze nad j. Niegocin w Giżycku
Pokazy lotnicze nad j. Niegocin w Giżycku

W 1998 r. następuje reaktywacja Aeroklubu Krainy Jezior. Już od następnego roku odbywają się tu Festyny Lotnicze, rajdy, zloty i Mazury AirShow. Te ostatnie cieszą się ogromną popularnością. Odbywają się nie tylko nad lotniskiem, ale również w Giżycku nad j. Niegocin.

Z całą pewnością warto odwiedzić lotnisko Kętrzyn Wilamowo. Jest to zarówno atrakcja dla dorosłych, jak i dla dzieci. W pobliżu wiele opisanych przez nas już wcześniej atrakcji. Do wspomnianych w tym materiale możemy dopisać np. śluzy na Kanale Mazurskim, a jest jeszcze przecież mnóstwo zabytków świeckich i religijnych w najbliższej okolicy, którym poświęciliśmy wpisy na naszym blogu www.myzwiedzamy.pl. Zapraszamy do wspólnego zwiedzania Warmii i Mazur, ale nie tylko.

Polecamy przeczytać

Komentarze