Muzeum Zamojskie w Zamościu

Muzeum Zamojskie w Zamościu w Kamienicach Ormiańskich

Spacerując po Rynku Wielkim z pewnością trafimy na Muzeum Zamojskie w Zamościu. Znajduje się ono w Kamienicach Ormiańskich. Przedstawione są tu ekspozycje z różnych dziedzin, które na pewno warto zobaczyć. Opowiadamy również o innych muzeach i atrakcjach w okolicy rynku.

Muzeum Zamojskie w Zamościu - ekspozycja
Muzeum Zamojskie w Zamościu – ekspozycja

Już sam pobyt na Starym Mieście w Zamościu jest niesamowicie atrakcyjny. Jeśli dodamy do tego zwiedzanie muzeów to mamy przed sobą kilka dni wspaniałej przygody z historią. My zaczynamy od zobaczenia tych, które znajdują się tuż przy rynku, na którym podziwiamy Ratusz. Zaczniemy od Kamieniczek Ormiańskich i zwiedzimy Muzeum Zamojskie w Zamościu.

Ratusz i Kamienice Ormiańskie na Rynku Wielkim w Zamościu
Ratusz i Kamienice Ormiańskie na Rynku Wielkim w Zamościu

Muzeum Zamojskie w Zamościu – historia

Muzeum istnieje od 1926 r. i jest jednym z najstarszych na Lubelszczyźnie. Siedzibę swoją ma w kamienicach z XVII w., które usytuowane są na Rynku Wielkim w okolicach Ratusza. Zostały wzniesione i zamieszkiwane przez Ormian, którzy przybywali do Zamościa od 1585 r. Odbywało się to za zgodą wydaną przez Jana Zamoyskiego, który był kanclerzem i hetmanem wielkim koronnym, starostą generalnym krakowskim, bełskim, malborskim, grodeckim itd. Założył on też opisywane miasto i Akademię Zamojską oraz był twórcą Ordynacji Zamojskiej.

Muzeum miało w swej historii różne nazwy i mieściło się w różnych miejscach. Były to: sala w byłym kościele franciszkanów oraz pomieszczenia w Ratuszu.

W czasie II wojny światowej eksponaty nie zostały zniszczone a Niemcy, w 1941 r. wydali zgodę na pokazywanie ich w kamienicy Pod Aniołem. Tam też znajduje się obecnie wejście do muzeum.

Kamienica Pod Aniołem w Zamościu i wejście do muzeum
Kamienica Pod Aniołem i wejście do muzeum

Obecna nazwa Muzeum Zamojskie w Zamościu powstała w 1999 r. i była związana z reformą administracyjną kraju. Obecnie jest to nowoczesna placówka muzealna ceniona w kraju i poza jego granicami. Ściśle współpracuje z muzeami w Łucku i we Lwowie.

Muzeum Zamojskie w Zamościu - Jedna z ekspozycji
Jedna z ekspozycji w Muzeum Zamojskim

Muzeum Zamojskie w Zamościu – zwiedzanie

W muzeum podziwiamy 3 wystawy stałe. Są to ekspozycje: historyczna, archeologiczna oraz etnograficzna. Warto dodać, że mieszczą się one w pomieszczeniach, które również mają swoją wartość historyczną. Ich manierystyczno-barokowe detale wystroju przyciągają wzrok zwiedzających.

Wystawa historyczna

Wystawa historyczna prezentuje ekspozycję dotyczącą rozwoju Zamościa od czasów założenia w 1580 r. do końca II Rzeczypospolitej.

Muzeum Zamojskie w Zamościu - Obrazy pokazują dawnych przedstawicieli rodu ale zwróćmy uwagę na podłogę
Obrazy pokazują dawnych przedstawicieli rodu ale zwróćmy uwagę na podłogę

Dowiadujemy się jak założyciel potężnego rodu, kanclerz i hetman wielki koronny Jan Zamoyski budował i rozwijał renesansowe miasto idealne.

Muzeum Zamojskie w Zamościu - Łoże w muzeum. Soglądamy też na ściany
Łoże w muzeum. Soglądamy też na ściany

W tej części muzeum podziwiamy portrety osób z rodu Zamoyskich, przedmioty użytkowe o wielkiej wartości oraz różnego rodzaju dokumenty mówiące o historii Zamościa.

Wystawa archeologiczna

Ta część ekspozycji nosi nazwę „Zamojszczyzna w pradziejach i wczesnym średniowieczu”.

Muzeum Zamojskie w Zamościu - Kości mamuta wykopane w okolicach Zamościa
Kości mamuta wykopane w okolicach Zamościa

Eksponaty opowiadają o epokach neolitu, brązu i żelaza, które przewinęły się przez region okolic Zamościa.

Naczynia z dawnych czasów w zamojskim muzeum
Naczynia z dawnych czasów w muzeum

Wystawa etnograficzna

Zapoznaliśmy się w tym miejscu ze sztuką ludową tego regionu.

Oglądamy piękne stroje ludowe, malarstwo, rzeźbę, przedmioty miejscowego garncarstwa i używane w gospodarstwach domowych, kapliczki itd.

Inne eksponaty w Muzeum Zamojskim w Zamościu

Spacerujemy po salach z przeróżnymi eksponatami. Wszystkie są ciekawe i pokazane w atrakcyjnych architektonicznie pomieszczeniach. Naszą uwagę przykuło wykonane ze złoconego srebra berło Akademii Zamojskiej (wykonane około 1618r.).

Muzeum Zamojskie w Zamościu - Berło Akademii Zamojskiej
Berło Akademii Zamojskiej

Bardzo ciekawa jest makieta Zamościa. Widać doskonale otaczające miasto mury, bastiony, prostopadły układ ulic. Możemy też zobaczyć, którędy poruszać się do interesujących nas punktów. Dobrze widać też, czemu Jan Zamojski mieszkający w swoim pałacu nie zechciał budować Ratusza w centrum Rynku Wielkiego. Pisaliśmy o tym wcześniej.

Interesująca jest też rekonstrukcja kuchni mieszczańskiej, w której znajdują się naczynia i sprzęty kuchenne datujące się nawet na XVI w.

Muzeum Zamojskie w Zamościu - Kuchnia mieszczańska ze sprzętami nawet z XVI w.
Kuchnia mieszczańska ze sprzętami nawet z XVI w.

W muzeum przedstawiony jest również niezwykle cenny eksponat. Jest nim obraz „Rejtan wg Matejki” Georga Fischhofa. Został namalowany w Wiedniu 1896 r. Ma sześć metrów długości i prawie dwa wysokości. Artysta odtwarza obraz J. Matejki uzupełniając go o swoje pomysły.

Muzeum Zamojskie w Zamościu  - Obraz "Rejtan wg Matejki"
Obraz „Rejtan wg Matejki”

Obraz Jana Matejki „Rejtan – Upadek Polski” powstał w 1866 r. Wysłany do Paryża na Powszechną Wystawę został nagrodzony złotym medalem I klasy. Kupił go wtedy cesarz Franciszek Józef I. Do Polski wrócił dopiero po odzyskaniu niepodległości w 1920 r.

Inne atrakcje w okolicy Rynku Wielkiego

Wyszliśmy z Muzeum Zamojskiego w Zamościu i wędrujemy uroczymi podcieniami wokół rynku. Już taki spacer jest dużą atrakcją.

Okazuje się, że część domów została tak zbudowana, że między nimi tworzą się wewnętrzne dziedzińce, gdzie ludność mogła wypoczywać od miejskiego gwaru. Do tych miejsc również warto zajrzeć. Jednym z nich jest kolorowe podwórko kwiatowe.

Podwórka kwiatowe na wewnętrznych dziedzińcach w Zamościu

Myszkując po ciekawych przejściach i podwórkach trafiamy również na smutną pamiątkę z okresu II wojny światowej. Jest to Kamienica Czerskiego, która była siedzibą Gestapo. W jej piwnicach funkcjonował areszt śledczy. Przez czas okupacji był to najokrutniejszy ośrodek terroru w Zamościu.

Kamienica Czerskiego w Zamościu była miejscem kaźni
Kamienica Czerskiego była miejscem kaźni

W 1944 r. kamienica przechodzi w ręce Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego. Nadal były tu pokoje przesłuchań oraz cele więzienne.

Dziś oglądamy zachowane prawie oryginalne drzwi do cel z wizjerami oraz kraty w pomieszczeniach. Na dziedzińcu zorganizowana jest wystawa „Ślady zbrodni. Historia Kamienicy Czerskiego w latach 1939-1956”. Na ścianach znajdują się tablice informujące o tragicznej historii budynku.

Dziedziniec wewnętrzny przed Kamienicą Czerskiego w Zamościu
Dziedziniec wewnętrzny przed Kamienicą Czerskiego

Jak już pisaliśmy warto wędrując podcieniami zaglądać do przejść, ponieważ one również mają wartość artystyczną a wejścia do niektórych mają oryginalny wystrój.

Muzeum Fotografii w Zamościu

Znajdują się tu sklepiki, kawiarenki oraz interesujące zdjęcia starego Zamościa.

Na końcu jednego z tych korytarzy trafiamy do Muzeum Fotografii.

Muzeum Fotografii w Zamościu
Muzeum Fotografii

Właściciel – pasjonat zgromadził w nim pokaźną kolekcję aparatów fotograficznych od najstarszych do tych bardziej nowoczesnych. Wystawie towarzyszyła ciekawa opowieść i prezentacja najcenniejszych okazów kolekcji.

Dowiedzieliśmy się o historii fotografii, rozwoju aparatów, sposobie wywoływania zdjęć zapisanych na płytkach metalowych i szklanych oraz kliszach. Wiemy też, co to jest monidło i jak się je wykonuje. Fotograf opowiada też ciekawe historie związane z poszczególnymi fotografiami. Naszą uwagę zwróciły też małe aparaciki szpiegowskie.

Miniaturowe aparaty fotograficzne w Muzeum Fotografii w Zamościu
Miniaturowe aparaty fotograficzne w Muzeum Fotografii

Ten dzień spędzony w centrum starówki był bardzo udany. Piękne kamienice, podcienia i fantastyczne muzea oraz koncerty na scenie dają niezapomniane wrażenia. To przecież jednak tylko niewielki fragment historycznego Zamościa. O reszcie atrakcji opowiemy w kolejnych wpisach i gwarantujemy, że będzie równie ciekawie.

Polecamy przeczytać

Komentarze