Park Wilsona w Poznaniu

Park Wilsona w Poznaniu

Szukając atrakcji w stolicy Wielkopolski trafiliśmy już do Lumina Parku, dzielnicy cesarskiej i ogrodu botanicznego, a kolejnym miejscem, które nas zachwyciło jest Park Wilsona w Poznaniu.

Park Wilsona w Poznaniu - wnętrze palmiarni - kaktusy
Wnętrze palmiarni

Urokliwy, zielony, zadbany, tajemniczy zakątek w Poznaniu, oaza spokoju, ciszy i obfitości roślinnej, którą można podziwiać w znajdującej się przy parku Palmiarni z początku XX w. Opowiemy po kolei o wszystkim.

Park Wilsona w Poznaniu - Wodospad i ryby w palmiarni
Wodospad i ryby w palmiarni

Na zachętę można rzucić okiem na film z naszej wędrówki po Poznaniu. Oto link do tego materiału.

Park Wilsona w Poznaniu – historia

Zabytkowy park leży w obrębie osiedla Św. Łazarz w Poznaniu. Zespół urbanistyczno-architektoniczny Łazarza znajduje się w rejestrze zabytków.

Park Wilsona w Poznaniu- część koło palmiarni
Park Wilsona – część koło palmiarni

Początkowo na tym terenie była szkółka drzew, które potem sadzono w mieście. W 1834 r. Towarzystwo do Upiększania Miasta i Jego Okolic wykupiło ziemię dzisiejszego parku. Teren został przekazany miastu i udostępniony zwiedzającym w 1902 r. W ten sposób powstał pierwszy w Poznaniu Ogród Botaniczny (1904 r.), na którego terenie w 1911 r. zbudowano palmiarnię.

Rośliny w palmiarni w Poznaniu
Rośliny w palmiarni

W roku 1926 park otrzymuje za patrona prezydenta USA Thomasa Woodrow Wilsona. Czemu akurat ta postać została wyróżniona? Otóż, dlatego że pod wpływem Ignacego Jana Paderewskiego przyczynił się on do odzyskania przez nasz kraj niepodległości w 1919 r. W parku uroczyście odsłonięto pomnik prezydenta, jednak został on zniszczony przez Niemców. Obecnie możemy oglądać popiersie prezydenta postawione w 1994 r., a wykonane w 1928 r.

Park Wilsona w Poznaniu - Pomnik Wilsona
Pomnik Wilsona

Kilka dni po zakończeniu wyzwalania Poznania w 1945 r. miał tu miejsce pierwszy w mieście powojenny koncert muzyczny. Udział wziął w nim m.in. Stefan Stuligrosz, czyli założyciel Chóru Chłopięco-Męskiego „Poznańskie Słowiki”.

Kaktusy w palmiarni w Poznaniu
Kaktusy w palmiarni

W parku zbudowano w 1936 r. muszlę koncertową, a także postawiono odlaną w 1891 r. rzeźbę Perseusza i Andromedy. Ta znalazła się w obecnym miejscu w 1956 r.

Park Wilsona w Poznaniu - Wnętrze palmiarni
Wnętrze palmiarni

Park jest wpisany do rejestru zabytków (1980) i przeszedł pod koniec XX w. rewitalizację. Jej efekty podziwiamy do dnia dzisiejszego, a skutkiem jest to, że przy dobrej pogodzie przychodzą tu tłumnie poznaniacy oraz turyści.

Palmiarnia Poznańska

Koło wejścia do parku znaleźliśmy tablicę informacyjną, która przedstawia plan terenu, po którym będziemy się poruszać oraz historię palmiarni, a ta jest bardzo ciekawa i trwa do dnia dzisiejszego pomimo wielu bardzo poważnych wcześniejszych zniszczeń.

Park Wilsona w Poznaniu - Plan parku i historia palmiarni
Plan parku i historia palmiarni

Obecna palmiarnia robi wrażenie swoim ogromem, choć jeszcze nie weszliśmy do środka. Okazuje się, że zajmuje powierzchnię 4600 m2, które mieszczą się w 12 pawilonach. Pojemność obiektu to 46000 m3. Na tym obszarze będziemy podziwiać 1100 gatunków roślin, 50 gatunków roślin wodnych i 170 gatunków ryb prezentowanych w akwarium. Taka wielkość sprawia, że palmiarnia w Poznaniu jest największą w Polsce i jedną z największych w Europie.

Palmiarnia w parku Wilsona w Poznaniu
Palmiarnia w parku Wilsona

Obiekt powstał 1911 r. w ówczesnym Ogrodzie Botanicznym i systematycznie się rozbudowywał aż do dzisiejszych rozmiarów. W roku 1922 otwarte zostało na terenie palmiarni pierwsze udostępnione turystom akwarium w kraju.

Park Wilsona w Poznaniu - Ryby w akwarium znajdującym się w palmiarni
Ryby w akwarium znajdującym się w palmiarni

Bardzo poważnych zniszczeń obiekt doznał w 1941 r. kiedy trafiła w niego bomba lotnicza. Zima i zniszczenia doprowadziły do tego, że wyginęły wszystkie rośliny w kaktusiarni oraz te reprezentujące strefy tropikalne.

Takie kaktusy w palmiarni poznańskiej
Takie kaktusy w palmiarni

Kolejne zniszczenia miały miejsce w 1945 r. (90%). Nastąpiła jednak szybka odbudowa i palmiarnię otwarto dla publiczności już 1946 r., a pozostałą część w roku 1947.

Park Wilsona w Poznaniu - Palmiarnia z innej perspektywy
Palmiarnia z innej perspektywy

Przed ponownym udostępnieniem palmiarni do zwiedzania w 1992 r. dokonano jej rozbudowy. Okazało się, że stary obiekt był dla wciąż rosnących roślin zbyt ciasny oraz za niski. Metoda powiększenia obiektu była ciekawa, ponieważ zbudowano nowy dużo większy nad tym, który stał wcześniej. W ten sposób rośliny nie były narażone na niekorzystne warunki atmosferyczne. Ten mniejszy wewnętrzny oczywiście rozebrano.

Park Wilsona w Poznaniu - Wnętrze palmiarni
Wnętrze palmiarni

Od tamtego czasu Park Wilsona oraz znajdującą się w nim palmiarnię odwiedzają tysiące turystów oraz mieszkańców Poznania.

Park Wilsona w Poznaniu - Czujemy się jak w lesie tropikalnym
Czujemy się jak w lesie tropikalnym

Wchodzimy do wnętrza palmiarni

Po niezbyt długim oczekiwaniu na bilety udajemy się do środka. Do przejścia mamy dziewięć pawilonów. W każdym z nich prezentowane są rośliny z innej strefy klimatycznej.

Różne kształty roślin w poznańskiej palmiarni przyciągają wzrok
Różne kształty roślin w palmiarni przyciągają wzrok

W pierwszym, centralnym, największym i najwyższym pawilonie podziwiamy roślinność subtropikalną. Obserwujemy wysokie palmy i zwisające między nimi pnącza. Najbardziej rzuca się w oczy wysoki na prawie 20 m daktylowiec.

Park Wilsona w Poznaniu - Bogata roślinność w palmiarni
Bogata roślinność w palmiarni

W pawilonie nr II oraz III dominuje roślinność basenu Morza Śródziemnego. Charakterystyczny jest gaj cytrusowy z wiszącymi na drzewkach owocami. Dodatkowo obserwujemy palmy, drzewo figowe oraz dąb korkowy (to właśnie z takich drzew robi się od wieków korki do butelek). Warto w III pawilonie poszukać oliwki europejskiej. Jest to ważna roślina, ponieważ jedna z najdłużej rosnących w palmiarni, która przetrwała zniszczenia z 1945 r.

Park Wilsona w Poznaniu - Rośliny zachwycają swą wielkością
Rośliny zachwycają swą wielkością

Przechodzimy do akwarium, które w 1922 r. było pierwszym w Polsce, które zostało udostępnione zwiedzającym. Obecnie podwodny świat podziwiamy w 37 różnej wielkości akwariach, a największe z nich ma w sobie 14000 litrów wody.

Ryby w akwarium znajdującym się w palmiarni poznańskiej
Ryby w akwarium znajdującym się w palmiarni

Prezentują się nam okazy z prawie wszystkich wód opływających ziemię. Są to ryby zarówno niewielkie, ale również te o dość dużych rozmiarach. Nas zachwyciło ich ubarwienie oraz przeróżne kształty.

Park Wilsona w Poznaniu - Różnorodność ryb w akwarium przyciąga wzrok
Różnorodność ryb w akwarium przyciąga wzrok

Zobaczyliśmy i podziwialiśmy na dość niewielkim obszarze 170 gatunków ryb oraz ponad 40 gatunków roślin wodnych.

Kolejne akwarium i kolejne gatunki ryb w poznańskiej palmiarni
Kolejne akwarium i kolejne gatunki ryb

Kolejne atrakcje znaleźliśmy w następnym pomieszczeniu. Tak ogromny zestaw kaktusów niezbyt często się ogląda. Zachwyciła nas różnorodność kształtów tych sukulentów.

Park Wilsona w Poznaniu - Podziwiamy różnorodność kaktusów w palmiarni
Podziwiamy różnorodność kaktusów

Po palmiarni poruszamy się wygodnymi ścieżkami, przy których poustawiane są ławeczki, na których odpoczywamy podziwiając ogrom zieleni. Przy części z nich stoją ciekawe figurki.

Palmiarnia w Poznaniu to nie tylko rośliny, ale również  rzeźby
Palmiarnia to nie tylko rośliny

Dalszy spacer po palmiarni

Wędrujemy zanurzeni w zieleni i zachwycamy się nieznanymi w Polsce roślinami, a tu niespodzianka. Trafiamy do kawiarni „7 kontynentów”, w której stoliki poustawiane są bezpośrednio w centrum tropikalnych lasów. Wypicie kawy w takich okolicznościach przyrody daje niesamowite wrażenia i niewątpliwie dodaje smaku.

Park Wilsona w Poznaniu - Wizyta w kawiarni mieszczącej się w palmiarni
Wizyta w kawiarni

Bardzo spodobał się nam pawilon, w którym pokazywane są rośliny wodne. Szczególną uwagę zwróciliśmy na wiktorię królewską. Jej ogromne dochodzące do 2 m liście podobno mogą utrzymać ciężar małego dziecka i pięknie prezentują się w specjalnym świetle.

Wiktoria królewska jest niesamowita
Wiktoria królewska jest niesamowita

Park Wilsona w Poznaniu – spacer

W palmiarni zobaczyliśmy jeszcze wiele innych ciekawych okazów roślinności, lecz zachęcamy gorąco, aby te cuda zobaczyć na własne oczy. My tym czasem wybieramy się na spacer po parku.

Park Wilsona w Poznaniu - Staw z fontannami oraz wysepką
Staw z fontannami w parku Wilsona

Park zajmuje powierzchnię niecałych 7 ha i prowadzi do niego sześć bram. Wychodzimy z palmiarni i trafiamy do części, która utrzymana jest w stylu francuskim. Tu odpoczywamy na ławeczkach i podziwiamy bujną roślinność, rabaty kwiatowe oraz obserwujemy robiących sobie zdjęcia z pomnikiem ludzi, którzy licznie spacerują po przygotowanych ścieżkach.

Park Wilsona w Poznaniu - część koło palmiarni
Park Wilsona – część koło palmiarni

W centralnym miejscu tej części parku oglądamy odlaną w 1891 r. rzeźbę przedstawiającą scenę z mitologii greckiej. To Perseusz ratuje Andromedę z niewoli Ketosa. Pomnik podarowała miastu cesarzowa Wiktoria z okazji swej wizyty w Poznaniu w 1888 r. Do parku trafił on w 1956 r. i do dziś cieszy oczy turystów oraz mieszkańców miasta.

Park Wilsona w Poznaniu - Tak Pereusz ratuje Andromedę - rzeźba
Tak Pereusz ratuje Andromedę

Zmierzamy do części parku, która ma zupełnie inny charakter i reprezentuje styl angielski. Wydaje się nam, że jest częścią mniej oficjalną i bardziej zbliża do natury. Znajduje się tu staw z fontannami otoczony dużą ilością drzew.

Część parku Wilsona w poznaniu prezentująca styl angielski
Część parku Wilsona prezentująca styl angielski

W wodzie pływają kolorowe ryby, a nad brzegiem chętnie spaceruje ptactwo nie tylko wodne.

Park Wilsona w Poznaniu - W stawie pływają ryby. Jest tu też wiele ptaków
W stawie pływają ryby. Jest tu też wiele ptaków

Miejscem, które przykuło naszą uwagę jest alpinarium z niewielkim wodospadem.

Alpinarium z wodospadem w parku Wilsona w Poznaniu
Alpinarium z wodospadem

Park Wilsona w Poznaniu jest wart polecenia dla wszystkich osób bez względu na wiek. Jest to miejsce, w którym z całą pewnością odpoczniemy i zachwycimy się przyrodą. Zabytkowy park z zabytkową palmiarnią z całą pewnością trzeba odwiedzić będąc w Poznaniu lub jego okolicy.

Polecamy przeczytać

Komentarze