Synagoga Tempel w Krakowie

Synagoga Tempel w Krakowie

Spacerujemy po dzielnicy Kazimierz i trafimy do kolejnego domu modlitwy, którym jest synagoga Tempel w Krakowie. To zabytkowy obiekt, w którym odbywają się nabożeństwa, ale tylko okazjonalnie. O naszych wyprawach i wielu ciekawych miejscach, które udało się nam zobaczyć przeczytacie na blogu www.myzwiedzamy.pl. Osobną zakładkę poświęciliśmy miejscom odwiedzonym w woj. małopolskim.

Synagoga Tempel w Krakowie - zdobne wnętrza
Zdobienia wewnątrz synagogi Tempel

Synagoga Tempel jest najokazalszą i najnowszą z krakowskich domów modlitwy.

Synagoga Tempel w Krakowie – historia

Dom modlitwy został wzniesiony w latach 1860-62. Starania o jego budowę trwały 17 lat. Modlili się w tu Żydzi reformowani, którzy skłaniali się ku asymilacji z narodem polskim.

Kazania wygłaszano w języku polskim oraz niemieckim. W okresie międzywojennym zainstalowane były wewnątrz organy, a w chórze śpiewały kobiety.

Synagoga Tempel w Krakowie - Wnętrza synagogi. Zdobienia na ścianach i witraże
Wnętrza synagogi. Zdobienia na ścianach i witraże

Synagoga podlegała kilku przebudowom. Ostatnia miała miejsce w 1924 r. Taką też możemy zwiedzać do dnia dzisiejszego.

W czasie II wojny światowej hitlerowcy doprowadzili do dewastacji obiektu. Urządzili tu magazyn, a nawet stajnię dla koni.

Po zakończeniu wojny w synagodze odbywały się regularnie nabożeństwa. Trwało to do 1968 r. W 1947 r. powstała mykwa, czyli zbiornik z bieżącą wodą dla osób i naczyń. Obmycia dokonuje się przez całkowite zanurzenie.

Synagoga Tempel w Krakowie - Wnętrze synagogi. Aron ha-kodesz i sufit
Wnętrze synagogi. Aron ha-kodesz i sufit

W 1985 r. nabożeństwa ustały. Synagogę zamknięto i zaczęła niszczeć. Nie trwało to jednak długo, bo na początku lat 90. XX w. World Monuments Fund wpisał synagogę na listę Programu Dziedzictwa Żydowskiego w Europie Środkowej i Wschodniej. W 1994 r. rozpoczął się gruntowny remont obiektu, na który przeznaczono milion dolarów. Proces ten zakończył się w czerwcu 2000 r.

Synagoga Tempel w Krakowie - Świecznik i Aron ha-kodesz
Świecznik i Aron ha-kodesz

W 2002 r. synagogę odwiedził książę Karol (obecnie król Karol III) i spotkał się ze społecznością żydowską Krakowa.

Synagoga Tempel w Krakowie – architektura

Obiekt zbudowany jest w stylu mauretańsko-neorenesansowym. Na ścianach bocznych i elewacji wbudowane są arkadowe okna z unikatowymi barwnymi witrażami z XIX i XX w. Jest ich 43, ale pokażemy je, kiedy znajdziemy się wewnątrz. Robią niesamowite wrażenie.

Front synagogi Tempel w Krakowie
Front synagogi Tempel

Podchodzimy do głównego wejścia, nad którym znajduje się tablica Dekalogu wykonana z czarnego marmuru. Pod nią umieszczony jest tekst psalmu. Do środka wchodzimy przez metalowe drzwi zamontowane w 1995 r.

Wejście do synagogi Tempel w Krakowie
Wejście do synagogi

Synagoga Tempel w Krakowie – wchodzimy do wnętrza

Bezpośrednio po przekroczeniu progu domu modlitwy jesteśmy zachwyceni jego bogatym wystrojem. Salę modlitewną zdobią stiuki. Strop i ściany galerii dla kobiet ozdabiają piękne wzory.

Synagoga Tempel w Krakowie - Wnętrze domu modlitwy
Wnętrze domu modlitwy

Uwagę naszą zwracają fantastyczne mauretańskie zdobienia sufitu oraz balustrad na piętrze.

Synagoga Tempel w Krakowie - Zdobienia balustrady na piętrze i pod sufitem
Zdobienia balustrady na piętrze i pod sufitem

Trzeba wiedzieć, że dekoracje wnętrza zostały zapożyczone ze sztuki islamu a polichromia sufitu naśladuje tę z meczetu w Kairze.

Synagoga Tempel w Krakowie - Zdobienia we wnętrzu synagogi.
Zdobienia we wnętrzu synagogi.

Wzrok przyciąga też Aron ha-kodesz wykonany z karraryjskiego marmuru w kolorze białym. Jest on bogato zdobiony i bardzo duży. To jeden z najważniejszych elementów w głównej sali modlitwy służący do przechowywania zwojów Tory.

Synagoga Tempel w Krakowie - Aron ha-kodesz z białego marmuru
Aron ha-kodesz z białego marmuru

Zachwycają też witraże, o których już wspominaliśmy. Jest ich 43. Każdy z nich ma inne wzory i barwy. Wszystkie są wspaniałe. Warto się im dokładnie przyjrzeć. Są to jedyne oryginalne zachowane witraże synagogalne w Polsce.

Synagoga Tempel w Krakowie - Jedyne oryginalne zachowane witraże synagogalne w Polsce
Jedyne oryginalne zachowane witraże synagogalne w Polsce

Synagoga jest też ośrodkiem kultury

W domu modlitwy nie tylko odbywają się praktyki religijne. To również prężnie działający ośrodek kultury żydowskiej. Można tu wysłuchać koncertów odbywających się w ramach Festiwalu Kultury Żydowskiej. Synagoga Tempel doskonale się do tego nadaje, ponieważ może pomieścić kilkaset osób i ma dobrą akustykę.

Synagoga Tempel w Krakowie - Zdobne wnętrze
Zdobne wnętrze synagogi

Przy synagodze w niewielkim ogrodzie powstało Centrum Społeczności Żydowskiej, które ufundował i uroczyście otworzył w 2008 r. książę Korol Windsor (król Karol III).

Synagoga słynie również z uroczystego obchodzenia polskich rocznic narodowych. Były to np.: 400-lecie pochówku króla Kazimierza Wielkiego, 500-lecie bitwy pod Grunwaldem, rocznice Konstytucji 3 Maja, związane z Tadeuszem Kościuszką i marszałkiem Józefem Piłsudskim. W nabożeństwach brali udział też katolicy, a rabini wygłaszali patriotyczne kazania.

Przed obiektem znaleźliśmy mapę, na której zaznaczono Trasę Zabytków Żydowskich. Warto nią pospacerować w czasie zwiedzania dzielnicy Kazimierz w Krakowie.

Trasa Zabytków Żydowskich na Kazimierzu w Krakowie
Trasa Zabytków Żydowskich na Kazimierzu w Krakowie

Więcej o naszych wyprawach po Polsce i nie tylko przeczytacie na blogu www.myzwiedzamy.pl. Zapraszamy do wspólnego zwiedzania.

Polecamy przeczytać

Komentarze