Muzeum w Grunwaldzie

Muzeum w Grunwaldzie - sala wystawowa

Muzeum w Grunwaldzie to nowa atrakcja, która została otwarta dla zwiedzających we wrześniu 2022 r. Realizacja projektu trwała cztery lata, ale warto było poczekać.

Muzeum w Grunwaldzie. Pokazana artyleria do działań oblężniczych
Technika oblężnicza

Na polach Grunwaldu, gdzie odbyła się jedna z większych pod względem ilości uczestników bitwa w historii średniowiecznej Europy byliśmy już kilka razy i swoje wrażenia opisaliśmy tutaj. Postanowiliśmy zapoznać się z nowo otwartym Muzeum Bitwy pod Grunwaldem.

Muzeum w Grunwaldzie – co zobaczymy

Ekspozycje znajdują się w nowym budynku o dużej powierzchni wystawowej. Przy wejściu widnieją dwa symboliczne rycerskie miecze.

Muzeum w Grunwaldzie - wejście.
Wejście do Muzeum

Wchodzimy do dużego holu, gdzie znajdują się szatnie i kasy. Betonowe wnętrze ożywiają barwne chorągwie oddziałów biorących udział w bitwie pod Grunwaldem: po stronie polskiej, litewskiej oraz krzyżackiej.

Chorągwie oddziałów biorących udział w bitwie pod Gunwaldem.
Chorągwie oddziałów biorących udział w bitwie

Wystawa muzealna prezentuje zbiory trofeów znalezionych na polu bitwy wraz z fragmentami prezentacji multimedialnych w postaci map, przewodników i układanek, które opowiadają historię dziejów Królestwa Polski, Litwy oraz Zakonu Krzyżackiego z czasów około XV w.  

Muzeum w Grunwaldzie - Prezentacje multimedialne
Prezentacje multimedialne

Zwiedzając wystawę można się dowiedzieć o strukturze Zakonu Krzyżackiego, strojach z tej epoki, metodach i stylach walki. Również o życiu rycerzy zakonnych i Wielkim Mistrzu, który zginął w bitwie pod Grunwaldem. Takie informacje uzyskamy również w Malborku. Jakie poszczególne komturie znajdowały się na tych terenach? O tym wszystkim dowiemy się w tym Muzeum.  

Tak wyglądała struktura państwa zakonnego
Tak wyglądała struktura państwa zakonnego

Postacie historyczne, średniowieczna broń i sprzęty w Muzeum

Oprócz przekazów multimedialnych mamy również rzeczywistych rozmiarów postaci historyczne w tradycyjnych strojach z danej epoki. Umiejscowione przy wystawach urzeczywistniają atmosferę tych czasów. Na początku trasy zwiedzania przed turystami stoi Król Polski – Jagiełło.

Muzeum w Grunwaldzie - Król Władysław Jagiełło
Król Władysław Jagiełło

Równie ważną postacią w 1410 r. był Wielki Książę Litewski – Witold odpowiadający za sprzymierzone wojska litewskie.

Muzeum w Grunwaldzie - Wielki Książę Litewski
Wielki Książę Litewski

Z opisów Jana Długosza wiemy, że w bitwie pod Grunwaldem brały udział oddziały tatarskie. Ich dowódcą był Dżelal Ed-Din zwany przez autora Saladynem. Jego postać również spotkamy w Muzeum.

Salatyn był dowódcą oddziałów tatarskich
Salatyn był dowódcą oddziałów tatarskich

Postać Jana Długosza również została tu zaprezentowana.

Muzeum w Grunwaldzie - Jan Długosz
Jan Długosz

Z kolejnej ekspozycji dowiadujemy się jak wyglądały tabory, które ciągnęły się kilometrami za idącym przodem pochodu wojskiem. Okazuje się, że jeśli wozy ustawiły się w odpowiednim szyku stanowiły doskonały punkt oporu przed nacierającym przeciwnikiem. Obrońcy kryli się, a jednocześnie mogli razić wroga z łuków i kusz.

Muzeum w Grunwaldzie - Tabory ciągnące się za wojskiem
Tabory ciągnące się za wojskiem

Kolejna ekspozycja przedstawia stroje braci zakonnych. Stroje się różniły w zależności od zajmowanej pozycji w hierarchii Zakonu. Ważna była też pełniona rola podczas nadchodzącej i odbywającej się bitwy.

Muzeum w Grunwaldzie - Stroje braci zakonnych
Stroje braci zakonnych

Zobaczyliśmy też jak prezentują się na koniach oddziały litewskie. Byli to kopijnicy. Walczyły tu lekkozbrojne, ale bardzo mobilne i zwrotne jednostki.

Kopijnicy z Litwy w Muzeum
Kopijnicy z Litwy

Skoro już przedstawiamy oddziały konne to największą w Muzeum instalacją jest prezentacja atakującej jazdy ustawionej w szyku kolumnowo klinowym. W centrum oczywiście znajduje się chroniona chorągiew. Naturalnej wielkości postaci za chwilę się zetrą. Stojąc między wrogimi oddziałami pędzącymi na siebie z całym impetem czujemy się mali i bezradni. Odczuwamy również siłę takiego oddziału i obawy armii przeciwnej.

Muzeum w Grunwaldzie - Szyk kolumnowo klinowy oddziału jazdy
Szyk kolumnowo klinowy oddziału jazdy

Muzeum w Grunwaldzie – inne atrakcje

W czasie naszego listopadowego pobytu było dość zimno i wiedzieliśmy, że nie dojdziemy do Kaplicy Pobitewnej stojącej w pewnej odległości od wzgórza Pomnikowego. Nic straconego jej replika pokazana jest w Muzeum, a w podłodze pod szkłem umieszczone są znalezione resztki kości poległych w bitwie rycerzy.

Kaplica Pobitewna w Muzeum w Grunwaldzie
Kaplica Pobitewna

Obraz pola po bitwie. Możemy zobaczyć jak mogło to miejsce wtedy wyglądać.

Muzeum w Grunwaldzie - Fragment pobojowiska
Fragment pobojowiska

W walkach pod Grunwaldem udział brała także artyleria. Strzelając jednak wyłącznie kamiennymi kulami nie czyniła przeciwnikom większej szkody i nie miała decydującego wpływu na przebieg walki i jej ostateczny rezultat.

Broń strzelcza i artyleria w Muzeum w Grunwaldzie
Broń strzelcza i artyleria

Niezbędna do prowadzenia działań bojowych była oczywiście wszelkiego rodzaju broń. Zbroja rycerska oraz broń, jaką się posługiwano wzbudza nie lada podziw, ponieważ władanie takim orężem wymagało ogromnej siły i dobrej kondycji fizycznej. W dzisiejszych czasach takie uzbrojenie w dalszym ciągu wzbudza przerażenie mimo niewielkiej skali rażenia. Na początku XV w. był to oręż śmiertelny, który zadawał przeciwnikowi niewyobrażalne straty. Znamienitsi rycerze posiadali zbroję ochronną. Taka również jest w Muzeum zaprezentowana.

Muzeum w Grunwaldzie - Uzbrojenie stosowane w czasie bitwy pod Grunwaldem
Uzbrojenie stosowane w czasie bitwy pod Grunwaldem

Makieta przedstawiająca ustawienie nacierających oddziałów wojsk pokazuje poszczególne etapy bitwy. W tym miejscu możemy zobaczyć w pomniejszonej skali ogrom działań wojennych na polu walki.

Makieta prezentująca pole bitwy
Makieta prezentująca pole bitwy

Punkt kulminacyjny zwiedzania znajdziemy w miejscu wizualizacji bitwy. Ruchoma mapa pozwala prześledzić cały przebieg zdarzenia. Powyżej na ekranach oglądamy sceny bitewne słuchając brzmienia Bogurodzicy. To wszystko razem sprawia, że czujemy lekki dreszczyk emocji… Niby jesteśmy w środku bitwy.

Muzeum w Grunwaldzie - Tu wizualizujemy przebieg bitwy i zobaczymy krótkie filmy
Tu wizualizujemy przebieg bitwy i zobaczymy krótkie filmy

Wszystkie opisy i informacje podane są w języku polskim, angielskim i litewskim. Taki pomysł z pewnością ułatwia zwiedzanie turystom zagranicznym, których tu zwłaszcza w okresie letnim nie brakuje.

Grunwald – pole bitwy

Po wyjściu z Muzeum pomimo niesprzyjającej pogody idziemy w kierunku wzgórza Pomnikowego. Żeby tam dojść musimy przejść koło kolejnego betonowego pawilonu, w którym znajduje się Bistro oraz sklepik z pamiątkami.

Sklepik i Bistro w Grunwaldzie
Sklepik i Bistro

To miejsce wymarzone szczególnie dla młodszych turystów.

Pamiątki z Grunwaldu
Pamiątki z Grunwaldu

Zmierzamy powoli na pole bitwy. Mijamy pomnik Grunwaldzki, a w głębi na wzgórzu widać kolejny, przy którym powiewają flagi.

Pomniki na polach bitwy w Gunwaldzie
Pomniki na polach bitwy w Gunwaldzie

Zauważyliśmy element, którego wcześniej nie było. Na kamieniu znajduje się Pogoń Litewska. Napis głosi, że naród litewski chce uczcić wspólne zwycięstwo nad Krzyżakami.

Litwa upamiętnia wspólny sukces
Litwa upamiętnia wspólny sukces

Ze wzgórza Pomnikowego roztacza się rozległy widok, ale okolica znacznie korzystniej prezentuje się w okresie wiosenno-letnim.

Pola bitwy w Grunwaldzie
Pola bitwy w Grunwaldzie

Pokazujemy to w naszym poprzednim wpisie, do którego link podaliśmy na początku tego materiału. Serdecznie zapraszamy do Grunwaldu. Naprawdę warto.

Polecamy przeczytać

Komentarze