Swaderki. Smażalnia ryb

Swaderki leżą 10 km od Olsztynka. Po zwiedzeniu miasta, o którym piszemy tu i mieszczącego się w nim Skansenu warto zajechać do tej wioski leżącej w województwie warmińsko-mazurskim. Powodów jest, co najmniej kilka. Opowiemy o nich i postaramy się zachęcić do odwiedzenia miejscowości.

Swaderki – dojazd

Jednym z powodów, dla których warto tu przyjechać jest to, że jadąc z Olsztynka w kierunku Jedwabna i Szczytna (ruiny zamku) poruszamy się drogą wśród borów sosnowych i drzew liściastych. W lasach tych w sezonie grzybowym znajdujemy wielką ich ilość.

Grzyby w lasach okolic Olsztyna
Grzyby w lasach okolic Olsztyna

Mijamy też liczne jeziorka, w których spędzimy czas na kąpieli i łowieniu ryb.

Jedno z jezior na Warmii i Mazurach
Jedno z jezior na Warmii i Mazurach

Trasa jest niezwykle urokliwa i nie trzeba wracać do Olsztyna drogą szybkiego ruchu, a należy jechać przez Zgniłochę i Butryny.

Takimi drogami poruszamy się po krainie tysiąca jezior
Takimi drogami poruszamy się po krainie tysiąca jezior

Podróż ta jest wolniejsza, ale za to można podziwiać piękno natury okolic Olsztyna. Widoki z całą pewnością są tego warte.

Swaderki – Marózka – spływ kajakowy

Kolejnym z powodów, dla którego należy odwiedzić Swaderki jest to, że koło mostka rozpoczyna się spływ kajakowy rzeką Marózka.

Swaderki. Z tego miejsca rozpoczynamy spływ kajakowy Marózką
Z tego miejsca rozpoczynamy spływ kajakowy Marózką

Byliśmy już na kilku spływach kajakowych w okolicy Olsztyna, lecz ten uznajemy za najbardziej atrakcyjny. Zaczynamy od spokojnego szlaku płytką niezbyt wartką rzeczką z bardzo czystą wodą. Wypływamy na pierwsze jeziorko, na którym spotykamy rodzinkę łabędzi.

Rodzinka łabędzi na pierwszym jeziorze trasy spływu kajakowego Marózką
Rodzinka łabędzi na pierwszym jeziorze trasy spływu kajakowego Marózką

Dalej wpływamy w dość wartki nurt ponownie płytkiej Marózki. Tu zaczyna się ciekawie, ponieważ czasem jest dość kręto i musimy uważać żeby nie wpaść na mieliznę lub ominąć przeszkody z powywracanych pni. Zabawy przy tym jest bardzo dużo szczególnie, jeśli płyniemy w grupie.

Takie przeszkody czekją na nas na trasie spływu
Takie przeszkody czekją na nas na trasie spływu

Szlak kajakowy prowadzi nas między wysokimi brzegami i wśród bogatej roślinności. Cały czas słyszymy świergot ptaków i jesteśmy w bezpośrednim kontakcie z przepiękną przyrodą. Jeśli akurat rzeczka jest spokojniejsza i mamy wolne ręce od wiosła warto porobić zdjęcia z tego wspaniałego spływu.

Płyniemy w pięknych okolicznościach przyrody
Płyniemy w pięknych okolicznościach przyrody

Co jakiś czas spotykamy mieszkańców tej krainy. O łabędziach już wspominaliśmy, a na rzece pojawiają się kaczki, na kajakach i wiosłach siadają nam ważki i motylki. Trzeba tylko uważać na trasę spływu i delektować się pięknem przyrody. Ponieważ trasa naszej podróży wiedzie w większości przez lasy daje przyjemny chłód i wypoczynek w upalne słoneczne dni.

Na trasie spływu spotykamy mieszkańców tej krainy
Na trasie spływu spotykamy mieszkańców tej krainy

Piękno rzeki i wspaniały relaks w kontakcie z naturą

Na trasie znaleźliśmy miejsca gdzie można wyjść na brzeg i rozprostować kości. Można tu też zrobić piknik. Poza zabranym ze sobą jedzeniem i piciem można pochlapać się w wodzie i spędzić miłe chwile wśród zieleni. Należy tylko uważać żeby nasze środki lokomocji nie popłynęły same z prądem.

Jedno z miejsc, w którym możemy wyjść z kajaków
Jedno z miejsc, w którym możemy wyjść z kajaków

Woda jest tak czysta i przejrzysta, że możemy płynąc z prądem zachwycać się pięknem życia w podwodnym świecie np. ryb.

Czysta i płytka woda Marózki
Czysta i płytka woda Marózki

Końcowy odcinek naszej wycieczki kajakowej wiedzie ponownie przez jezioro. Jest ono otoczone lasami, więc podziwiamy piękne widoki odbijającej się w wodzie zieleni.

Wypływamy na ostatnie jezioro naszego spływu
Wypływamy na ostatnie jezioro naszego spływu

Ponieważ w miejscu, gdzie Marózka wpływa do jeziora nie jest zbyt głęboko możemy podziwiać roślinność wodną. Na nas największe wrażenie zrobiły kwitnące żółte kwiaty grążela żółtego i jego duże liście unoszące się na powierzchni wody. W promieniach słonecznych pięknie wyglądają też przeróżne trzcinowiska.

Płyniemy wśród pięknej roślinności wodnej
Płyniemy wśród pięknej roślinności wodnej

Spływy organizują różni operatorzy, którzy zajmują się logistyką. Dostarczają sprzęt w określone miejsce, dowożą na miejsce startu lub odwożą na parking gdzie zostawiliśmy samochód. My skorzystaliśmy z usług Kajaków Mazurskich, których baza znajduje się w Kurkach i jesteśmy zadowoleni.

Swaderki – smażalnia ryb

Po ukończeniu spływu kajakowego warto się posilić. Ponieważ jesteśmy w Swaderkach i byliśmy nad pięknymi wodnymi okolicznościami przyrody to oczywiście rybka ze smażalni ryb. Ta znajduje się na terenie należącym do Gospodarstwa Rybackiego Szwaderki.

Swaderki. Gospodarstwo Rybackie zaprasza na smażone rybki
Gospodarstwo Rybackie zaprasza na smażone rybki

W gospodarstwie tym znajduje się łowisko na stawach, gdzie każdy może złowić sobie swój obiad. W sklepiku kupiliśmy rybę świeżą oraz wędzoną. Zjedliśmy w bardzo popularnej smażalni ryb.

Swaderki. Smażalnia ryb
Smażalnia ryb w Swaderkach

Chrupiące przysmażone świeże rybki wyglądają imponująco, a ponieważ do pokonania spływu trzeba było zużyć trochę kalorii to z całą pewnością apetyty dopisują.

Swaderki. Posiłki wyglądają wspaniale, a smakują jeszcze lepiej. Smażalnia ryb
Wygląda wspaniale, a smakuje jeszcze lepiej

Swaderki – pole namiotowe

Tuż obok smażalni znajduje się położone w lesie i nad jeziorem największe pole namiotowe w gminie Olsztynek. Jeżeli dotrzemy w to miejsce, kiedy jeszcze nie ma zbyt wielu turystów to jest to doskonałe miejsce do spaceru i odpoczynku nad wodą, w lesie, wśród zieleni i śpiewu ptaków.

Swaderki. Takie widoki z pola namiotowego
Takie widoki z pola namiotowego w Swaderkach

Nam się udało zachwycić okolicą. Spacerowaliśmy wzdłuż jeziora natrafiając, co jakiś czas na drewniane pomosty, z których można wędkować i podziwiać błękit jeziora. Dotarliśmy również do przygotowanych na sezon urlopowy kąpielisk.

Swaderki. Jedno z kąpielisk przy polu namiotowym
Jedno z kąpielisk przy polu namiotowym

Wędrujemy ścieżką nad jeziorem skąd rozciągają się panoramy lasów je okalających.

Swaderki. Jezioro położone wśród lasów, a więc wędkarstwo i zbieranie grzybów
Jezioro położone wśród lasów, a więc wędkarstwo i zbieranie grzybów

Woda jest czysta podobnie jak w rzece Marózka, którą niedawno płynęliśmy kajakami. Świadczyć o tym mogą ślady działalności bobrów, którą ścierają zęby na drzewach wokół jeziora.

Swaderki. Ślady działalności bobrów świadczące o czystości okolicznych wód
Ślady działalności bobrów świadczące o czystości okolicznych wód

Pomimo, że jest dzień my znajdujemy się w cieniu drzew. Spacer jest bardzo przyjemny, a odbijające się w tafli jeziora promienie słoneczne tworzą tajemnicze refleksy.

Swaderki. Zachodzące słońce daje piękne refleksy na tafli jeziora
Zachodzące słońce daje piękne refleksy na tafli jeziora

Spacer nad jeziorem jest z pewnością kolejnym z powodów, dla których trzeba odwiedzić Swaderki. My jesteśmy tym miejscem zauroczeni.

Swaderki. Na takich pomostach możemy się kąpać, wypoczywać, opalać się i wędkować
Na takich pomostach możemy się kąpać, wypoczywać, opalać się i wędkować

Dogodne położenie

Jeżeli ktoś zdecyduje się na pobyt na polu namiotowym to jest to bardzo dobre miejsce wypadowe do pobliskich atrakcji turystycznych. Bez problemu można dojechać do stolicy Warmii i Mazur Olsztyna żeby zapoznać się z jego atrakcjami, o których piszemy na blogu. Na zdjęciu Zamek Kapituły Warmińskiej.

Zamek Kapituły Warmińskiej jest jednym z zabytków Olsztyna
Zamek Kapituły Warmińskiej jest jednym z zabytków Olsztyna

Jesteśmy 10 km od Olsztynka. Trzeba się tu wybrać żeby zapoznać się z pokazami w Hucie Szkła Artystycznego oraz obiektami stojącymi w tutejszym Skansenie. Warto też pospacerować po ciekawym miasteczku.

Zamek w Olsztynku to nie jedyna atrakcja miasta
Zamek w Olsztynku to nie jedyna atrakcja miasta

Niedaleko stąd również do Grunwaldu. Odwiedzamy to pole wielkiej bitwy z 1410 r.

Pole bitwy w Grunwaldzie
Pole bitwy w Grunwaldzie

W niedalekiej odległości położone jest również Sanktuarium Maryjne w Gietrzwałdzie. W tej miejscowości warto też zjeść w Karczmie Warmińskiej.

Sanktuarium Maryjne w Gietrzwałdzie
Sanktuarium Maryjne w Gietrzwałdzie

Jadąc do Olsztyna przejeżdżamy koło Leśnego Arboretum Warmii i Mazur w Kudypach. Miejsce to warte jest odwiedzenia. Spędzimy tu miło czas wśród roślinności nie tylko występującej w Polsce.

Leśne Arboretum Warmii i Mazur w Olkolicach Olsztyna - Kudypy
Leśne Arboretum Warmii i Mazur w Olkolicach Olsztyna – Kudypy

W woj. warmińsko-mazurskim znajdziemy bardzo dużo perełek turystycznych, które koniecznie trzeba odwiedzić. Zajdziemy tu historię, przyrodę, rekreację i świetną gastronomię. Zapraszamy w te okolice i na bloga, na którym cuda te staramy się opisać.

Polecamy przeczytać

Komentarze